bağkur primi&geçici vergi

smmm

Katkı Sunan Üye
arkadaşlar benim tereddüt ettiğim bir konuyu tartışmaya açmak istiyom.
şahıslarda ödenen bağkur primleri yıl sonunda GV beyannamesi ile gider yazılabiliyor. ben geçici vergi beyannamesi dönemindede gider yazmak istiyorum yazılabilirmi nasıl (beyannamede böyle bir satır yok.) yazılmaz ise neden

Sayın Smmm
Bağ-Kur primlerini Geçici Vergi Beyannamesinin 20.Satırdaki Diğer İndirimler satırına yazabilirsiniz.
İyi çalışmalar

sayın arda teşekkür ederim
bu yönde uygulamanız varmı daha sonra vergi dairesi bu nedir demesin
çünki YGV beyannamesindede aynı satır var

Sayın smmm
Evet bu şekilde uygulama yaptım,herhangi bir problem ile karşılaşmadım
iyi çalışmalar.

bağkur primi

sayın smmm
bağkur primini geçici vergi beyannamesinde düşebilirsiniz.bununla ilgili GEL.0.40./4006-579/10028 nolu özelge var.

maliye postası 1.04.2005 590 nolu sayıda sayfa 148 de ilgili özelgeyi bulabilirsiniz.

Sayın smmm,
Arkadaşlar gerekli açıklamaları yapmışlar.Gelir Vergisi kanunu'nun Geçici vergiyi düzenleyen Mük.120.maddesinde geçici vergi matrahının belirlenmesi sırasında "indirim ve istisnalar ile VUK'nun değerlemeye ait hükümlerininde dikkate alınacağı" açıklanmıştır.Yani Geçici vergi matrahıda gelir ve kurumlar vergisi matrahı gibi belirlenecektir.Gelir vergisi mükellefleri için bağkur primini geçici vergi dönemlerinde indirebilirsiniz.

bağkura ilk ödenen giriş keseneği ve basamak yükseltmelerdeki primler ve her ay ödenen primlerin tamamımı indirim konusu yapılıyor veya bir oran uygulanıyormu birde emekli olan kişilern bağkura ödedikleri %10 destekleme primininde tamamı indirilebilirmi?