fonradar

Bağkur Yetim Aylığı Ve Sgk Emekli Aylığı

Merhaba saygıdeğer dostlar,
Babam 2003 yılında rahmetli oldu buna istinaden anneme bu yıldan itibaren babamdan kalan dul- emekli aylığı bağlandı, o dönemin kanunları kapsamında rahmetli dedem (bagkur) üzerinden de annemin yetim aylığı alabileceği söylendi ve almaya başladı ,
geçtiğimiz hafta elimize ulaşan bir yazıda ,
yapılan incelemede 16 yaşından büyük sanayi kesiminde çalışan işçiler için tespit edilen asgari ücretin üzerinde kazancınız olduğu ( babamdan kalan maaş 1050 tl ) ve babanızdan aldığınız yetim maaşınız kesilmiştir yazmaktadır. yazının üst kısmında uzunca sıralanan kanunlar maddeler vs var bu duruma karşı değiliz eğer böyle bir kanun varsa uygulanmalıdır demekten başka bir şey deme şansımız olmaz
ancak bir başka yazıda
kurumumuza 27/11/2011 tarihinden itibaren müracat etmeniz halinde ödenmesi için .... bankası .... hesabına talimat verilmiştir. der altta yer alan birikmiş ödenmemiş aylık tutarı ise -17,752,07 tl dir.
SGK ile görüşmelerim neticesinde
27/11/2011 tarihinde anneniniz yetim aylığı kesilmiştir denildi ve 03/12/2014 tarihine kadar haksız kazanç elde ettiğiniz için 17,752,07 tl yi ödemekle yükümlü anneniz dediler ve arkasında terbiyesizce bir kahkaha atan müdürle muhatap oldum ,
yazı konusunda ise 20/06/2014 tarihli talebiniz üzerine yazmakta böylebir talepte bulunmadık

sormak istediğim annemin yetim maaşı madem 27/11/2011 de kesildi o tarihten itibaren neden bankaya yatmaya devam etti ve her hangi bir yazı ile annem bilgilendirilmedi maaşı onaylayan ve bankaya talimat veren kurum maşı kestiginde neden bankaya talimat vermiyor,
3 yıl sonra bir yazı ile haksız kazanç elde ediyorsunuz ve bu parayı 30 gün içerisinde devlete ödemek zorundasınız gibi bir durumla baş başa kalmış durumdayız

sevgili dostlar böyle bir olayla daha önce karşılaşan oldumu sizce ne yapılmalı böyle bir durumda dava açmak işe yararmı fikri olan varsa bilgi verirse çok memnun kalırım.
Şimdiden teşekkürler dostlar

ancak bir başka yazıda
kurumumuza 27/11/2011 tarihinden itibaren müracat etmeniz halinde ödenmesi için .... bankası .... hesabına talimat verilmiştir. der altta yer alan birikmiş ödenmemiş aylık tutarı ise -17,752,07 tl dir.
SGK ile görüşmelerim neticesinde
27/11/2011 tarihinde anneniniz yetim aylığı kesilmiştir denildi ve 03/12/2014 tarihine kadar haksız kazanç elde ettiğiniz için 17,752,07 tl yi ödemekle yükümlü anneniz dediler

Bankadan anneniz o yatan paraları çekmişmiydi? Yoksa hala o hesapta duruyor mu?

Oncelikle gunaydin bankaya yatan her hangi bir mebla mevcut degil rutin emekli ayligi haricinde gelen belgede -17,752,07 olarak görünmekte