fonradar

Bağkur'dan ssk'ya geçiş.

iyi günler. bu foruma emeği geçenlere teşekkür ederek soruma geçiyorum. 15.10.1972 doğumluyum, 25.12.1990 tarihinden beri bağkura aralıksız prim ödemekteyim. 1988 yılında staj yaparken ssk ya girişim var ama hizmetim yok. şu an mevcut olan işyerimi eşimin üzerine yapsam ve bende ssk lı olsam yada beklesem benim için hangisi daha iyi olur daha ekonomik olur. bu konuda bana yardımcı olursanız sevinirim.

Ynt: Bağkur'dan ssk'ya geçiş.

Bay olduğunuzu varsayarak;
25.12.1990' ı başlangıç kabul edersek, bağkur priminizin dolmasına 6 yılınız var, yaşınızda 52 olması gerekiyor, hemen sskya geçip 3,5 öderseniz Sskdan 52 yaşınızda emekli olursunuz.
Yani bağkurdan 6 yıl prim ödeyerek 52 yaşında.
Sskdan 3,5 yıl prim ödeyerek 52 yaşında.

Stajyerken yapılan ilk işe girişi kabul ettirebilirseniz sskdan emekli olma yaşınız 50' ye düşebilir.Bu konu şahıslar ile sskyı mahkemelik yapıyor.
Yalnız prim ödemeden yapılan girişler için forumda inceleme yapınız, yeterli miktarda bilgi var bu konuda.

İşyerini eşinize devrederek, sskya geçmeniz menfaatinize gözüküyor.

Ynt: Bağkur'dan ssk'ya geçiş.

Merhaba,

22.12.1993 Esnaf Bağkur girişliyim 15.10.2002 yılında bağkurdan ayrıldım. Toplam 3285 günüm var. 2002 yılından sonra Tarım Bağkur giriş yaptım halada tarım bağkurluyum. Emekli olabilmek için tarım bağkurdan kaç yılım var. Yada ssk geçiş yapsam benim için dahamı avantajlıdır. Ssk dan ne zaman emekli olabilirim. Yardımlarınız için şimdiden çok teşekkürler.