fonradar

Bağkur'dan SSK'ya yolculuk

Merhabalar,

Benim de sorunum buna benzer gibi, yardımlarınızı bekliyorum lütfen.

Ben geçen seneye kadar 1 firmada ssklı olarak çalışıyordum, aynı anda part time olarak da baska bir firmada çalışıyordum.Part time çalıştığım firma 15 günlük(parttime) ssk ödememi yapıyordu.
Daha sonra full-time çalıştığım firmadan istifa edip, kendi şirketimi kurdum ( limited ).
ve 3 ay içinde bağkura basvuruldu fakat hala bağkur başlamadı, Bu süre zarfında part time çalıştığım yer ssk ödemesine devam etti ve ediyor.şimdi muhasebecim bağkurun açılması için ssk nın kapanması gerektiğini söylüyor. Part time çalıştığım yere sordum ssknın kapanması konusunda , fakat ssk sız çalıştıramayacaklarını söylediler. Öğrenmek istediğim şey mevzuatta bununla ilgili bir çözüm var mı ? Part -time çalıştıran yer bir şekilde devlete benim şirket sahibi olduğumu göstererk ssk ödemekten muaf olamaz mı?Ya da bunun bir çözümü yok mu? Bağkurlu olmak istiyorum. Bana yol göstermenizi ve değerli bilgilerinizi rica ediyorum, Teşekkür ederim
saygılarımla.

Ynt: Bağkur'dan SSK'ya yolculuk

4/a kısmi zamanlı da olsa sonlanmadan 4/b (bağkur) imkansız. Kısmi zamanlı işten bu ay son çalışma gününüzde çıkışınız verilsin ertesi gün 4/b kaydı açtırın ve sonrasında tekrar kısmi zamanlı çalışmaya başlarsınız. 4/b kaydınız olduğu için kısmi zaman çalıştıracak işv. bordroda sadece vergileri keserek sigorta kesintisi olamadan düzenlemeli.

Ynt: Bağkur'dan SSK'ya yolculuk

Merhaba,
Benim öğrenmek istediğim bir konu var. İş yerimize bağkuru olduğunu tebliğ etmeyen bir çalışanımızın ebildirgeden ilk girişini yapmıştım, ebildirge kendisine bir ssk numarası verdi(ben kendisinin bağkurlu olduğunu sonradan tesadüfen öğrendim). Bağkurun sayfasındaki uyarı şu şekilde: "Yapılandırılma süresinde ödenmemiş iptal olmalı". Sorum şu:
Acaba ssk girişi onaylamışmıdır(elimde ebildirge var).
Onaylamamışsa bunun şirkete getireceği bir ceza olur mu?
Saygılarımla,