fonradar

Bağkurlu İşyeri Sahibinin Ayrıca SSK'lı da Çalışması Mümkün müdür ?

Değerli üstadlar, forumdaşlar;
sizlere bir konuda danışmak istiyorum. Kuzenim 2 ay önce bir internet kafe devraldı, otomatik olarak bağkurlu ve primlerini de ödüyor. Ama şuan kendisi başka bir yerden iş teklifi aldı ve kafe'yi babasına (Emekli) emanet edip (Kapatmadan, devretmeden) kendisi vardiyalı olarak yeni işyerinde çalışmak istiyor. Kafede yine iş sahibi olacak, ama sadece Bağkuru iptal ettirip yeni işyerinden Ssk'lı olma ihtimali varmıdır? Biliyorum, Sgk tek çatı altında birleşti ama, halihazırda böyle bir olanak var mıdır, varsa nasıl bir yol izlenmeli diye danışmak istedim. Teşekkürler.

Kamuoyunda Torba Kanun olarak adlandırılan 6111 sayılı Yasa ile 1 Mart 2011 itibarıyla, ‘önce başlayan sigorta geçerli’ ilkesi terk edildi ve yerine sigortanın üstünlüğü prensibi getirildi. Bu, 1 Mart 2011’den itibaren sizde olduğu gibi, Bağ-Kur‘luların vergi mükellefiyetlerini kapatmadan, faaliyetlerini terk etmeden sigortalı çalışabilecekleri anlamına geliyor. Bir işyerinde sigortalı çalışmaya başlayanın, Bağ-Kur’u kapanıyor. Sigortalı isterse hem SSK’ya hem de Bağ-Kur’a prim ödeyebiliyor. (Ekrem Sarısu - Posta) alıntıdır...

Çok kısa cevap için teşekkür ederim.

Kamuoyunda Torba Kanun olarak adlandırılan 6111 sayılı Yasa ile 1 Mart 2011 itibarıyla, ‘önce başlayan sigorta geçerli’ ilkesi terk edildi ve yerine sigortanın üstünlüğü prensibi getirildi. Bu, 1 Mart 2011’den itibaren sizde olduğu gibi, Bağ-Kur‘luların vergi mükellefiyetlerini kapatmadan, faaliyetlerini terk etmeden sigortalı çalışabilecekleri anlamına geliyor. Bir işyerinde sigortalı çalışmaya başlayanın, Bağ-Kur’u kapanıyor. Sigortalı isterse hem SSK’ya hem de Bağ-Kur’a prim ödeyebiliyor. (Ekrem Sarısu - Posta) alıntıdır...

Açıklayıcı bilginizden dolayı ayrıca teşekkür ederim.

Burada işyeri sahibinin başka yerde sigortalı olarak işe başladığında dükkanı kim işletiyor olayı doğar ve bunu da babasını sgk olarak çalıştırması gerekir ki kendisi başka yerde sigortalı olarak çalışabilsin. Öbür türlü hem cafe hem de başka yerde iki işi birden nasıl yapabilir durumu doğar.

Aşkın kardeşim selam..O gün görüşemedik ama en kısa zamanda görüşelim.Oturup biraz dertleşiriz :)
Neredeyse üzerinden 1,5 yıl geçmiş bir konuyu hortlattınız :) tebrik ediyorum.Ama iyi olmuş,çünkü yanlış bilinen bazı şeyler olabilir,üzerinden tekrar geçmekte fayda da olabilir.
Mevzuatta yok söylemine katılıyorum;evet yukarıda yapılan alıntı da kişinin başka bir işyerinde sigortalı olarak çalışmasına müsaade edilmiştir,ancak tabiki bununda kendi içinde kriterleri vardır.Bu kriterleri de bu mevzuatta değil,ilk tanımlar içinde aramak lazım.Şimdi kalkıp ,sigortalı kime denir,bağkurlu kime denir gibi gereksiz tanımlamalara girmeyeceğim.Ama,tanımdan uzaklaşırsak,konuda net anlaşılmayacak.
Ssk'lı olmak demek,fiilen işverene bağlı çalışıp,hizmet görmek ve karşılığında ücret almak ise,son değişiklik,bağkurdan çıkıp ssk'lı olabilirsin izni verirken,bu tanımı ve şartları değiştirmiyor.Ssk'lı olmakla bu bu şartlar çerçevesinde çalışıyorum denilmektedir.O ki ssk kapsamındasınız,fiilen de o işyerindesinizdir.Yani hem işçi hemde işveren adına zorunluluk ve sorumluluk ortadan kalmış değil.Hal böyle olunca,başka yerde çalışıyor göründüğünde,kendi işyerinde de başka birinin çalışıyor olması gerekmez mi?Yoksa fiilen çalışmayan ve kağıt üzerinde çalışıyor gibi görünür ki,bunun sonuçlarını sende gayet iyi biliyorsun.Yasa buna müsaade eder mi?
Mesela aynı şey özellikle tek ortaklı ltd.şti içinde geçerli.Tek ortaksın,başka çalışanın yok,sende başka yerde sigortalısın,olur mu?
Bu bağlamda Sn.hakanakay arkadaşımıza katılıyorum.Yasa,buna müsaade vermekle,olayın özünü,kavramları ve sorumlulukları değiştirmiş değildir.
Sevgiler