fonradar

Bağkuru olduğunu işverene bildirmeyen kişinin ssk girişi

Merhaba,
Benim öğrenmek istediğim bir konu var. İş yerimize bağkuru olduğunu tebliğ etmeyen bir çalışanımızın ebildirgeden ilk girişini yapmıştım, ebildirge kendisine bir ssk numarası verdi(ben kendisinin bağkurlu olduğunu sonradan tesadüfen öğrendim). Bağkurun sayfasında da uyarı şu şekilde: "Yapılandırılma süresinde ödenmemiş iptal olmalı". Sorum şu:
Acaba ssk girişi onaylanmış mıdır?(elimde ebildirge var).
Onaylamamışsa bunun şirkete getireceği bir ceza olur mu?
Saygılarımla,

Ynt: Bağkuru olduğunu işverene bildirmeyen kişinin ssk girişi

Girişi verirken sistemin sizi uyarmış olması gerekir. 4/b aktif ve silinmeyi gerektiren bir durum yok ise sizin giriş ve aylık bildirimlerinizin iptali istenebilir. Defter kayıtlarınızın hatalı olmasından ceza kesilebilir.

Cevabınız için teşekkürler,
sistem uyarı vermemişti, bir ay önce uyarı veriyodu ama şu an vermiyor, az önce de denedim.
Saygılarımla,

Acaba tam cevabı bilen var mı?
Çünkü SSK ebildirge uyarı vermedi ve bağkurlu kişi bize bağkurlu olduğunu bildirmedi.
Saygılarımla,

Bağkur durumu borçlu görünüyor. Aktif yazmıyor sadece yapılandırma süresinde ödenmemiş iptal edilmeli yazıyor.
Saygılarımlai,

Aktif 4/b yok ise problemde yoktur. Geçmişe dönük borç sizin 4/a sigorta yapmanızı engellemez.

peki kişi bağkurlu bu işyerindede 693 brüt maaş verilecek yani çift iş yapıyor desek. Bu işyerinde maaşını yaparken vergi ve damga pulu kesilecek ssk primleri kesilmeyecek değilmi? Birde ssk bildirmemise gerek varmı bu bağkurlu kişiyi yanımda çalıyor diye?

Bu konu çok muallakta bir sorun
aynı anda iki sigortalılık olmasına gerek yok deniyor
tamam bağkurlu mimarı işe aldık ve inşaatımızda çalışıyor ve bağkurlu diye ssk lı yapmadık
peki bu mimarın başına inşaat işinde çalışırken bir kaza gelirse ne olacak
bu durumda işgöremezlik ücreti normalde alabilirdi ssk lı olsa fakat bağkurlu olunca alamayacak
bence bağkurluda olsa kişiyi ssk lıda yapmak gerekir