fonradar

Bağkuru Olmayan Limited Şirket Ortağı

Merhaba arkadaşlar. ben çok deneyimli olmayan bir mali müşavir adayı olarak birçok konuda bu forumdan yardım almışlığım vardır. ancak geçenlerde oldukça ilginç bir olayla karşılaştım ve internette hiçbir yerde bunun bir açıklamasını bulamadım. mükelleflerimizden olan iki ortaklı bir limited şirketin ortaklarından birinin bağkur primleri oldukça yüksek bir orandan yatırılırken diğer ortağın primlerinin hiç yatırılmadığını fark ettim. sonra şirketin geçmiş mizanlarına baktığımda ortaklara borçlar'da yine yalnızca primleri yatan ortağın adının olduğunu gördüm. adı geçmeyen ortağın sgk geçmişini sorgulattığımda hiçbir şekilde sgk'da girişinin olmadığını gördüm. bu firma ülke çapında çalışan ve kendi sektöründe adı geçen, bankalarla oldukça içli dışlı, birkaç defa denetimden geçmiş ve temiz çıkmış düzgün bir firma. ancak dediğim gibi sanki limited şirket değil de şahıs şirketi gibi diğer ortakla ilgili hiçbir şey yok. böyle bir şey nasıl mümkün olabilir?

Niye olmasın . Yıllardır kaçak olarak ortaklık yapmış işte. Eski dönemlerde şirket kurulurken bağkur üyeliği yine mecburi idi ama bunun kontrolu yapılmıyordu.

tamam kuruluşta kontrol edilmedi diyelim ama bunca sene hiç mi bir problem yaratmaz bu durum? bu kişi emekli olmak istediğinde ne olacak peki?

1. 4-b (bağkur) primlerinin şirket yasal defterlerinde gösterilmesi hatadır.
2. Bu kişi mevcut durumda emeklilik için başvuramayacak. Emekli olabilmek için geçmiş primlerini cezası ile birlikte (yüksek bir rakam çıkar) ödemesi gerekir.
3. Artık bir çok işlem elektronik ortamda ve TC no ile takip edildiğinden yakalanma riski yüksektir.
4. 4-b primleri şirket değil şahısları ilgilendirdiği için şirketin denetiminde buna bakılmaz.

1. 4-b (bağkur) primlerinin şirket yasal defterlerinde gösterilmesi hatadır.
2. Bu kişi mevcut durumda emeklilik için başvuramayacak. Emekli olabilmek için geçmiş primlerini cezası ile birlikte (yüksek bir rakam çıkar) ödemesi gerekir.
3. Artık bir çok işlem elektronik ortamda ve TC no ile takip edildiğinden yakalanma riski yüksektir.
4. 4-b primleri şirket değil şahısları ilgilendirdiği için şirketin denetiminde buna bakılmaz.

yani bu ortaya çıktığı takdirde ceza şirkete değil şahsa kesilir öyle mi?

sayın mm-33,
bu mesleğin unvanı alınırken hukuk diye bir dersin içinde çok önemli yer tutan sosyal güvenlik hukuku dersi vardır. bu dersi hem üniversitede hem de staj süresinde almadığınız anlaşılıyor.
selamlar

teşekkür ederim ilgilenenlere.

sayın ibalcim,
henüz mali müşavirlik ünvanı almadığımı belirtmiştim, daha üniversite öğrenimimin başlarındayım. faydalı yorumunuz için teşekkürler.