Banka Hesap Ekstrelerinin Muhasebeleştirilmesindeki Zorluklar

Meslek mensupları olarak, bankaların pos ve hesap ekstrelerinin çözümünü ve bu hareketlerin muhasebe kayıtlarına intikalinde adeta deveye hendek atlatmak durumundayız. Bir çok meslektaşın muzdarip olduğundan emin olduğum bu konuda bizler yeteri kadar sesimizi çıkaramamaktayız.
Aslında bu sorunların neler olduğunu bir çoğumuz bilmekle birlikte konuyu gündeme getirebilmek için kısaca açıklama çalıştığım zorluklar karşısında görüş ve önerilerilerimizi paylaşabiliriz.
1. Ekstrede bir rakam, bu rakam nerden ve nasıl geldi? normal süresinde hesaba geçen bedelmi veya taksit yapılıp vadesi gelmiş olan bir ödeme mi vs. bunları çözümleyebilmek için buyrun pos esktreleri içinden çıkın çıkabilirseniz
2. Banka ekstre açıklamasında kendine özgü kodlama ile bir şeyler yazmış ne olduğunu bulun bulabilirseniz. Her mükellefin ortalama 2-3 bankada hesabı olduğunu ve bunlar arasında da hareketler olduğunu düşünürsek her defasında mük. tlf. açıp ta açıklama istemek büyük bir zaman kaybına yolaçmaktadır.
3- İşletme sahiplerinin bu dökümleri tam ve düzenli olarak muhasebe ye aktarmasında yaşanan olumsuzluklar
(İşletmeye pos cihazı bağlanmış aylar geçmiş ve bunu muhasebeci tesadüfen öğreniyor. Yada bir banka da hesap açmış, kredi çekmiş vb. bunu muhasebecisine bildirmesi gerektiginden bile bihaber.
4- Bankalardan bu ekstreleri kendi elmanlarımızla almak istediğimizde ise bazı bankaların defalarca git gel yaptırmaları, bir gün dökümleri verip diger gün sadece hesap sahibine verilebilir diye yaptıkları keyfi uygulamalar

Eminin bu konuda devam edip devam edip giden bir çok sorunlarımız vardır. Bu sorunları burada yazarak bir çözüm bulunması hepimizin ortak dilegidir.

Ynt: Banka hesap ekstrelerinin muhasebeleştirilmesindeki zorluklar

Şirket önmuhasebelerini bilemem, onlar bire bir tutarlar.
Ama muhasebe bürolarındaki arkadaşlar için banka ekstrelerini, bakiyelerini tutturmak imkansız gibi birşeydir.
Boşuna uğraşmayın.
Yapabildiklerinizi, anlayabildiğiniz giriş çıkışları yapın işleyin, dönem sonlarında da bakiyeyi bir şekilde tutturun.

Yapabileceğiniz budur.Gerisi için boşuna uğraşmayın, canınızıda sıkmayın.

Ynt: Banka Hesap Ekstrelerinin Muhasebeleştirilmesindeki Zorluklar

Muhasebe büroları olarak tutturmanız gerçekten çok zor,sadece kolay yapabilmeniz için yöntem paylaşablirim.

pos tutturmayı banka exrelerine göre değil, firmalarınıza ay sonu gönderilen pos extrelerine göre tutturun
tüm bankalar ay içindeki pos hareketleri için üye işyerlerine pos mutabakat ekstreleri göndermektedir.
-Bu extrelerde sadece pos hareketleri olup ticari diğer hareketler bulunmaz...

eğer banka extrelerinden tutturmak istiyorsanız
-Müşterilernizden pos gelirlerinin akması için ayrı bir banka hesabı açmasını mutlak isteyin.Diğer ticari hareketleri içermeyecek,komisyon kesildikten sonraki net rakam otomatik virman talimatı ile diğer ticari hesaba aktarmalarının sağlanabileceğini söyleyin.

Daha sonra
Her pos için 108 de ayrı hesap açın

108.01 ...A bankası kredi kartı slipleri
108.02 ...B bankası kredi kartı slipleri
108.03....C bankası kredi kartı slipleri

Her postan kesilen komisyon bedelinin takibi için 780 de ayrı kırılım açın

780.01 ...A bankası kredi kartı komisyonları
780.02....A bankası kredi kartı komisyonları
780.03....C bankası kredi kartı komisyonları

Böylece Günlük olarak çekilen pos tutarlarından(108), kesilen komisyon tutarlarının (780) farkının 102 bankalar hesabına akıp akmadığının takibi kolaylaşacaktır.

Zindanın dediği gibi macro denetimle muhasebe hesaplarına atın,problem varsa micro denetlemeniz kolaylaşacaktır.

Anlattığım metodla 1 kişi , 150 banka pos hesabını günlük olarak tutturmaktadır.

Arkadaşlar konuda anlatılmak istenen bunların kayıt düzeni degil zaten bende bunları 126 nolu hesapta tahakkuklaştırarak, ödeme gerçekleştiginde 102 ve komisyonları da 780 hesaba virmanlıyorum. Sorun bu verilerin muhasebeye ulaşmasında ve ulaştıktan sonra da her bankanın değişik kayıt sistemleri yüzünden muhasebeleştirmede yaşanan zorluklara dikkat çekmekti. Sanırım konu kendi mecrasının dışında tartışılıyor.

bu konuda size canıgönülden katılıyorum.birincisi mükelleflerden ekstrelerin gelmesi tam bir işkence..ikincisi ise banka ekstrelerinde neden gönderilen yada gelen havalelerde firma adını yazmak yerine kodlamaya giderler ?
bazı bankaların ekstrelerini çözmek için ermiş olmak lazım.!!!! :mad:

Nedeni belki şu olabilir, bankacılık düzenleme ve denetleme kurumu kendi yönetmeliklerini hazırlarken, her kanun çıkarılmasında olduğu gibi, kendi başına karar veriyordur, maliye bakanlığı, borçlar kanunu ne demiştir bu konuyla ilgili pek dert etmemiştir.
Maliye bakanlığıda belge düzeni şu şekilde olacak diye bir açıklama yapmamış hatta böyle bir sorun olduğundan haberdar olmayabilir.
BDDk'a gitsek bizim sistem böyle der çıkar işin içinden gibi sanılar üretiyorum.

Bu güne kadar firmaların bütün banka kayıtlarını işledim. Geçen hafta zorla da olsa iş yükü hayli ağır bir firmanın banka ekstrelerini getirtmeyi başardım. Yaklaşık 400 sayfa çıktı. Adamın bütün bankalarda hesabı var. Şimdi tamamını işleyip işlememe konusunda karar noktasındayım. Doğrusu bu güne kadar vergi incelemelerinde bankaların ve firma cari hesap takiplerinin niçin işlenmediği ile ilgili bir sorunla da karşılaşmadım duymadım da. (Uyuşmazlık durumları hariç). Başka arkadaşlara soruyorum çoğunluğu işlemiyor. İşlemezsem yaptığım işin etik olmadığını düşünüyorum. İşlemeye kalksan mükellefle beraber 5-6 gün sabahlamam lazım. Diğer taraftan adamın verdiği ücret verilecek olan emek karşısında çok az. Öylece durmuş bekliyorum. Geçici vergiye de az kaldı.

rıza özbek ' Alıntı:
Bu güne kadar firmaların bütün banka kayıtlarını işledim. Geçen hafta zorla da olsa iş yükü hayli ağır bir firmanın banka ekstrelerini getirtmeyi başardım. Yaklaşık 400 sayfa çıktı. Adamın bütün bankalarda hesabı var. Şimdi tamamını işleyip işlememe konusunda karar noktasındayım. Doğrusu bu güne kadar vergi incelemelerinde bankaların ve firma cari hesap takiplerinin niçin işlenmediği ile ilgili bir sorunla da karşılaşmadım duymadım da. (Uyuşmazlık durumları hariç). Başka arkadaşlara soruyorum çoğunluğu işlemiyor. İşlemezsem yaptığım işin etik olmadığını düşünüyorum. İşlemeye kalksan mükellefle beraber 5-6 gün sabahlamam lazım. Diğer taraftan adamın verdiği ücret verilecek olan emek karşısında çok az. Öylece durmuş bekliyorum. Geçici vergiye de az kaldı.
Rıza bey 400 sayfalık bir kabus daha önce hiç başıma gelmedi. Ama bence 10 günlük işlem yapın. Aynı işlemlere ait tutarları toplayıp tek kalem şeklinde girin. İşe başlamak işi yarılamak demektir. Şimdiden size Allah kolaylık versin.

arkadaşlar iyi günler
benim mükelleflerimden birinin bankası eksi bakıye olarak kapanıyor.
e-beyanname doldururken bankaya eksi yasamıyorum ve bilançomun pasif - aktifleri birbirine tutmuyor ne yapmam lazım?

Aslolan kullanılan kredilerin 300 /400 hs da takip edilmesidir. Ancak kredili banka hs devamlı bu hesaplarda muhasebeleştirilmesi oldukça güçtür ve TDHP bu tip banka hs tam manası ile cevap veremektedir. 102 banka hs - bakiyesini kapanış maddesi öncesi 300 hs aktarmalı ve yeni yılda ters kayıt yapmalısınız.

Şahıslar ticari banka hesaplarında işiyle ilgisi olmayan işlemler yapmaktadırlar. Bu gibi işlemler hangi hesapta takip edilmelidir.

Selamlar
Yalnız bu işlermleri ortaklar cari hesabı ile kayıtlaştırmak sorunu çözmemektedir. Sorunun kesin çözümü ticari hesaplardaki gayri resmi işlemlere son vermektir.Gerekirse özel işlemler için başka bir banka hesabı açtırmaktır..
Saygılar

Arkadaşlar merhaba,
işe yeni başladım. sadece fatura fiş işlemesini biliyorum. ancak benden banka ekstrelerini de işlemem istendi. bu konuda hiçbir fikrim yok. :( temel mantığı nedir? kaçar günlük işlenir? (bu arada zirve programını kullanmaktayız sanırım zirvede excelden banka ekstrelerini aktarmak gibi bi uygulama var. bu şekilde kayıt yapmam daha mı kolay olur?) yardımcı olabilirseniz çoook sevinirimm

Selamlar
Burada bu iş öğretilemez,anlatılamaz.Bilmediğiniz birşeyi sizden nasıl istiyorlar.Ara bul öğren mi diyorlar..

selamlar,
Evet ne yazık ki benden bilmediğim bir şey istendi. iş yerinde benden başka muhasebeci olmadığı ve daha bu işte yeni olduğum için burdan yardım alabileceğimi düşündüm. belki sizden bilmediğiniz bir iş beklenmedi iş hayatınızda ama işte herkes sizin kadar şanslı olamayabiliyor.

bu arada Yazdığınız söz güzelmiş ''Bilgi,büyük adamı alçak gönüllü yapar,normal adamı şaşırtır,küçük adamı ise kibirlendirir. (Brigitte)''
bilginizle alçak gönüllü olmanız temennisiyle...

:) Hakkımda nasıl bir düşünceye sahipsiniz bilmiyorum ama,yorumlarımı biraz göz gezdirin,belki fikriniz değişebilir.

Çok genel bir soru sormuşsunuz. Ben şirkette çalışıyorum günlük işliyorum. Ekstreyi aylık alıyorsan onar günlük olarak da işlenebilir. Kolay gelsin...