Bankada Hesabınız Varsa Dikkat !

ferhat

Moderator
Forum Yönetimi
Üyelik
6 Haz 2005
Mesajlar
5,860
Konum
İSTANBUL
Bankada hesabınız varsa dikkat !Milyonlarca insanı ilgilendiren bir haber. Bankada hesabı olanlar bilgilerini güncellemek zorunda..

Bankalar, PTT, aracı kurumlar, sigorta şirketleri, noterler ve diğer yükümlülere, hesap sahiplerin adreslerinin güncelleştirilmesi işlemi için 3 ay daha ek süre veriliyor.

Edinilen bilgiye göre, Maliye Bakanlığı Mali Suçları Araştırma Kurumu (MASAK) tarafından hazırlanan ve ''Suç Gelirlerinin Aklanmasının ve Terörün Finansmanının Önlenmesine Dair Tedbirler Hakkında Yönetmelik''teki kimlik tespitiyle ilgili tarihleri düzenleyen Genel Tebliğ Taslağı Başbakanlığa gönderildi.

Taslakta, söz konusu Yönetmelik ile yükümlülerin, sürekli iş ilişkisi içinde bulundukları müşterilerinin kimlik tespiti kapsamındaki bilgilerini 31 Aralık 2008 tarihine kadar Yönetmeliğe uygun hale getirmelerinin hükme bağlandığı, yine 1 Nisan 2008 tarihi itibarıyla sürekli iş ilişkisi içinde bulunulan müşterilerin kimlik tespiti bilgilerinin de aynı tarihe kadar güncellenmesinin hükme bağlandığı hatırlatıldı.

1 Nisan 2008 öncesi hesap açtırmış yükümlülere ilişkin bilgilerin güncellenmesi için verilen bu sürenin daha sonra çıkarılan Genel Tebliğ ile 1 Haziran 2009'a kadar uzatıldığı kaydedilen Taslakta, yeni süre uzatımıyla ilgili şu düzenleme yer aldı:

''Uygulamanın vatandaşlarımızın büyük bir bölümünü ilgilendirmesi ve bu nedenle de herhangi bir sıkıntıya meydan verilmemesi için, Yönetmeliğin Geçici 2'nci maddesinin Bakanlığımıza verdiği yetkiye istinaden; 1 Nisan 2008 tarihinden önce sürekli iş ilişkisi tesis edilen müşteriler için anılan sürenin 1 Eylül 2009 olarak yeniden belirlenmesi kararlaştırılmıştır.

Buna göre yükümlüler, 1 Nisan 2008 tarihi itibarıyla sürekli iş ilişkisi içinde bulundukları müşterilerinin kimlik tespiti kapsamındaki bilgilerini 1 Eylül 2009 tarihine kadar Yönetmeliğe uygun hale getirmek zorundadırlar. Öte yandan, 1 Nisan 2008 tarihinden önce tesis edilmiş sürekli iş ilişkisi kapsamında, bu tarihten 1 Eylül 2009 tarihine kadar müşteri tarafından talep edilmiş herhangi bir işlem bulunmaması halinde, bu müşterilerin kimlik tespiti kapsamındaki bilgilerinin, en geç 1 Eylül 2009 tarihinden itibaren (yüz yüze gerçekleştirilmeyen işlemler dahil) müşterinin ilk işlem talep tarihinde ve işlem gerçekleştirilmeden önce Yönetmeliğe uygun hale getirilmesi
gerekmektedir.''

BANKALAR TALEP ETTİ

Maliye Bakanlığı yetkilileri, kimlik tespitiyle ilgili bilgi güncellemesine ilişkin süre uzatımına bankaların talebi doğrultusunda başvurulduğunu bildirdi. Yeni düzenleme uyarınca bankalar, PTT, sigorta şirketleri, aracı kurumlar ve diğer yükümlüler, eski hesap sahiplerinin kimlik ve adres teyidi işlemlerini 1 Eylül 2009 tarihine kadar yapabilecek.


25.05.2009
 
Üst