Bankadan Çekilen Tutarların Ortak Hesabına Yazılması

accounter

Katkı Sunan Üye
Merhaba arkadaşlar Döviz ve Ytl Kasam bazen oldukça şişiyor,aynı zamanda ortaklarada borcum var..bende iki işi birden halledebilek için şöyle bir uygulama yapıyorum bankadan çekilen tutarları kasaya değil direkt ortak hesabına yazıyorum..ama banka açıklamasında parayı çeken personelin ismi var tabi..bu konuda yorumlarınız nedir..tevsik zorunluluğu kapsamında sıkıntı yaşarmıyım..evet sonuçta banka hareketi var ortada ama para çeken şirket elemanı.ama şirket ortağı gidip para çekecek hali yok,tabiki vekalet verdiği elemanına çektirecek..

ikinci bir olaysa tersinden düşünün,satıcıların banka hesaplarına nakten yatırılan paralar var,kasam alacak verdiğinde bunlarıda ortak hesabından yapıyorum..

şimdiden yorumlarınız için teşekkürler

Ynt: Bankadan Çekilen Tutarların Ortak Hesabına Yazılması

Ortaklara ödenen tutarları 8.000 YTL yi geçmeyecek şekilde kasadan yapmanız bence daha doğru olur. Bankadan çekip ortağa verdiğiniz para 8.000 YTL yi geçiyorsa sıkıntı yaratabilir.

bulent249 ' Alıntı:
Ortaklara ödenen tutarları 8.000 YTL yi geçmeyecek şekilde kasadan yapmanız bence daha doğru olur. Bankadan çekip ortağa verdiğiniz para 8.000 YTL yi geçiyorsa sıkıntı yaratabilir.

cevap için teşekkürler ama tutar 8000 Ytl lerle bitirilemeyecek kadar büyük trilyon diyebilirim hatta...yani mükellef pat diye bir işlem yapıyor kasasında Ytl adına yeller eserken bi bakıyorsunuz 1 trilyonluk mal alıyor..nasıl çıkacağız işin içinden anlamak mümkün değil,nerden çıktı bu tesvik başımıza bari ticari faaliyetlerle sınırlı tutsalardı

Bu tür işlemleri kasadan geçirmek bence daha çok hatalıdır. Cari hesap çalıştırın. Şahıs firması ise zaten ortak hesabı alacaklansın. Yalnız bunu uyarmak lazım.

Parayı firmanın banka hesabına yatırıp ödemeyi ordan yapsın.

Ortaklarla bu kadar büyük tutarlarda para alıp verilmesi bana kayıtdışı işlem olduğu izlenimini veriyor. Yoksa bile bu kadar büyük tutarlar için örtülü sermaye bakımından tenkit edilirsiniz.
En sağlıklı yol sermaye artırımı yaparak bu durumdan kurtulmaktır.

bulent249 ' Alıntı:
Ortaklarla bu kadar büyük tutarlarda para alıp verilmesi bana kayıtdışı işlem olduğu izlenimini veriyor. Yoksa bile bu kadar büyük tutarlar için örtülü sermaye bakımından tenkit edilirsiniz.
En sağlıklı yol sermaye artırımı yaparak bu durumdan kurtulmaktır.

bence de sermaye artırımına gitmek en makul yollardan birisidir.