fonradar

Bankadan Maaş Ödemesi...

arkadaşlar bankadan maaş ödemesi ile ilgili bir yazı okudum, durum gerçekten böylemi, bilgisi olan varmı acaba.. ???
-------------------

Kayıtdışı istihdamın kayda alınmasına yönelik yeni bir düzenleme geliyor. Haziran ayı sonuna kadar çıkarılacak yeni düzenlemeyle, temmuz ayından itibaren çalışanlarını gerçek maaşı üzerinden sigorta yapmayan ya da devlete sigorta ve vergi borcunu zamanında ödemeyen özel sektör bankalar aracılığıyla denetlenecek. Sosyal Güvenlik Kurumu?nun yürüttüğü çalışma, ilk etapta belirli büyüklükteki şirketleri kapsayacak. Uygulama, daha sonra kademe kademe küçük şirketlere doğru yaygınlaştırılacak.

NET DEĞİL BRÜT MAAŞ

Mevcut uygulamada büyük şirketlerin çoğunluğu personel maaşlarını zaten bankalar üzerinden personele ödüyor. Ancak, şirketler bankalara personelin brüt değil net maaşını yatırıyor. Personel de bu maaşı bankadan çekiyor. Yeni sistemde artık doğrudan brüt maaş bankaya yatırılacak. Banka, sigortalının brüt maaşı üzerinden Gelir Vergisi, sigorta primi ve işsizlik sigortası primi gibi yasal kesintileri tahsil edip Maliye, Sosyal Güvenlik Kurumu ve İş-Kur?un hesabına kaydedecek. Kalan net tutar ise maaş olarak personelin hesabına yatırılacak.

HEM TAHSİLAT HEM KAYIT

Mevcut uygulamada işveren personeline maaşını ödese dahi, vergi, sigorta ve işsizlik sigortası primi gibi borçlarını geciktiriyor ya da uzun süre ödemeyebiliyordu. Yeni sistemle birlikte hem Maliye hem SGK ve İş- Kur otomatik tahsilat imkanına kavuşacak. Yeni uygulama aynı zamanda kayıtdışı elden ödenen maaşlar yoluyla devletin prim ve vergi kaybına uğramasını da önleyecek.

MAHKEMEDE DELİL BANKA OLACAK

Yeni düzenlemede işi sıkı tutan SGK, ilgili düzenlemelerde maaş ve benzeri ödemelerde banka kayıtlarının esas alınması yönünde bir değişiklik daha yapacak. Buna göre, işverenle işçi arasında çıkan anlaşmazlıklarda mahkemeler bankalarda ödenen maaşı baz alacak. İspat yükümlülüğü de işverene yüklenecek.

Böylece örneğin, maaşının yarısını elden yarısını banka üzerinden alan bir işçi, patronunun kendisine gerçek maaşını ödemediği iddiasıyla mahkemeye başvurduğunda, mahkeme banka kayıtları ile sözleşme ücretini karşılaştıracak ve elden ödemeyi ?yok? sayacak. Patronun, ?Maaşını yarısını elden ödemiştim? açıklaması kendisini kurtarmaya yetmeyecek. Elden maaş ödeyen patron, ödemesi mahkeme tarafından kabul edilmeyeceği için ikinci kez para ödemek zorunda kalacak.

Ynt: bankadan maaş ödemesi...

Evet Yakın Zamanda Bunu Uygulamaya Geçirecekler
Herşey Kayıt Altına Alınıyor

Maaşlar nasıl brüt olarak bankaya yatırılacak anlamış değilim. Mesela bizim şirket ihracatçı. Onun için her ay ssk ve gelir vergisi için kdv alacağımızdan mahsup istiyoruz. Ödemeleri vergi dairesi mahsuplu yapıyor. Bu durumda banka bu işlemi gerçekleştiremeyeceğine göre nasıl bir düzenleme olcak?

Henüz brüt yatırılması uygulamaya geçmedi. Ancak net ücretler mutlak banka yoluyla ödenmeli . Yoksa her kişi/ ay başına ceza var.

Ynt: Bankadan Maaş Ödemesi...

işçinin maaşı eşinin hesabına ödenebilir mi? yada ptt ile eşinin adına gönderilebilir mi?

aldığımız duyumlar yakın zamanda 1 işçi dahi çalıştıran işyerleri ücretleri banka yoluyla ödemek zorunda kalacak. yalnız brüt ücretin personele ödenmesi vergi ve sosyal güvenlik sisteminde önemli bir değişiklik demek. bunu uygulamak için bir kaç aydan çok daha fazla zaman ve hazırlık gerekir. benim de isteğim işçiye brüt ücret verilmesi lakin yakın zamanda böyle bir uygulama beklemiyorum.

sayın PlainCoffee bu bilginin doğrulğu nedir? araştırma yaptım ama herhangi bir yerde bu bilgiye rastlamadım , önemli bir detay olduğu için soruyorum aslında.yani bu durumda banka benim netten sonra kalan paramı vergi ve ssk ödeme gününe kadar işletebilecek anlamına da geliyor çünkü , bu konuda yorumlarınız ne olur arkadaşlar

evet net maaş üzerinden artık bankaya yatırılıyor. ben bu işlemi 1 yıldan fazladır yapıyorum. ama bazı işverenler malesef asgari ücreti bankaya kalanı elden veriyorlar. brüt kısmı daha başlamadı.