fonradar

Bankaların hesap extresi hk.

Sayın meslektaşlarım. Dönem sonu işlemleri geldi çattı. Mükelleflerime ait banka exetrelerini temin etmekte zorlanıyorum. Bir mükellef üç dört banka ile çalıştığını düşünürsek bu bankalara ait exetrelerin normalde her ay işlenmesi gerekirken malesef üç aylık bazılarınıda senelik olarak kayıtlara girmek zorunda kalıyoruz. Birde bir bankada sadece bir hesap değil dört beş hesabınında olduğunu farzedersek çok büyük bir uğraş istiyor. Şükür ki bu sene Etasql muhasebe programım exel formatındaki banka hesap exetrelerini direk fişe atabilme olanağı sunmaktadır. Fakat bankalardan exel formatında hesap exetresi almak o kadarda kolay değil. Öncelikle mükelleften bankaya exetremi alabilir diye yazılı belge alıyorum. Daha sonra bankaya gidip çalışmış hesaplarının tamamını exel formatında flash diske yada mail yolu ile istiyorum. Bu hesapların tamamı derken kapanmış hesapları bankalar genelde vermiyor yada uğraşmak istemiyor. Bizlerde o hesaplardan ödenen faturaları kapatmakta çok zorlanıyoruz. Tüm bu zorluklara rağmen defter incelemeye giripte birde banka yüzünden ceza alırsak mükellef bu suçu tamamen bizim hatamız olarak algılıyor.
Bu konuya maliye bakanlığı bir çözüm getirmesi gerektiğini düşünüyorum. Bankaların her ay yada her üç ayda bir mükelleflerimizin hesap exetrelerini muhasebecilerine gönderme zorunluğu getirilmiş olsa bu kadar uğraşmak zorunda olmıyacağız.
Siz değerli mesteklaşlarım bu konuda nasıl bir yöntem izliyorsunuz fikir veren olursa memnun olurum.

Ynt: Bankaların hesap extresi hk.

Bu dert benimde başımda. Henüz bütün yılın banka evrağını göndermeyenler bile var.
Ama ben gidip de bankadan istemiyorum, hayatta da yapmam.
Müşteriler internet şubesi şifreleri ile internetten hesap hareketlerini excele atıyorlar, bana da mail atıyorlar.Ama sene içinde ay ay yapmak zor geldiği için herhalde yıllık göndermelerine bile razı oluyoruz.
Müşteri bize ne verirse onu işlemek ile sorumluyuz bence, vermiyorsa boğazına saldırcak halim yok.Çok da ısrarcı olmam bu konu da.Vermezse kayıt da olmaz.Hiç bir sorumlulukda kabul etmem.

!! Luca ve otomatik muhasebeleştirme (Garanti, Finansbank, İşbankası, Akbank, Denizbank şu an kullanılabiliyor, yapıkredi de en yakın zamanda olacak... )

Excel' den muhasebe programına banka hareketlerini otomatik yevmiyeleştirme özelliği artık hemen hemen bütün programlarda var.Zenom, Zirve, Luca, Etasql vs....

Diğer programları bilemiyorum ama Luca ya bankadan ekstre ertesi gün düşüyor, sizin gidip excel formatında ekstre peşine düşmeniz gerekmiyor...

O güzelmiş işte.Peki nasıl gönderiyor banka onları, özel bir emir mi veriyor müşteri, bankaya?

aynı dert benim başımda da var

bankadan şimdi isim vermeyeceğim excelde istiyorum ekstreyi aynı bankanın bir şubesi bana excelde gönderebilirken yine aynı bankanın bir başka şubesi excel formatında ısrarla gönderemiyorum diyor adam diyorum ben sizden gecen sene de aldım excel formatında hatta diğer bankalardan alabiliyorum yok olmaz diyor, resim foramtında gönderiyor. bende adamla tekefonda kavga ettim bir ay sonra benden bilançoyu gelir tablosunu istersin sen dedim vereceksin dedi bende ...... veririm dediğimde siz bilrsiniz ben de söylerim müşteriye diyor bende çok selam söyle banka mı yok ulan uyanık şimdi mükellefi arayıp artık sizinle çalışmaması için konuşacagım dedim.

adam tamam biz arkadaşlarla bi görüşelim excel formatında ayarlayabilirsek gönderelim dedi kapattım telefonu.

yahu ben anlamıyorum ki ararlar yıl içinde bin defa yok mizanı yok bilançosu yok kesin mizan beyannamesi biz gönderiyoruz kendilerine gelince bin tane naz. bu bankaları sevmiyorum.

Aynen.
Bankalardan bende bıktım valla...Daha geçici zamanı gelmeden mizan gt bilançolar istemimi dersin. her 3 ayda bir vergi levhası istememi dersin.Aynı evrakları tekrar tekrar istememi dersin.
01.01.2012 olunca hemen aramaya başlıyorlar, emrivaki yaparak 2011 bilanço mizan gt vs.vs..
Daha dur bakalım bi nisan ayı bitsin alırsın diyorum bende. :)

Evet müşteri bir form imzalıyor, buna istinaden banka müşterinin günlük banka hareketlerini ertesi sabah luca'ya gönderiyor bende lucanın içinden bunu görüyorum ve istersem günlük, istersem haftalık veya bir tarih aralığında muhasebeleştirebiliyorum...

Kullandığım programın yazılımcılarına hemen bir şikayet maili göndereceğim.Bu özellik büyük bir sıkıntıdan kurtarır insanı.
Bilgi için teşekkürler arkadaşlar.

Luca programı bende var fakat luca yı 3 senedir kullanmıyorum. Ama yinede banka kayıtlarını almak için bu programıda faaliyete geçirebilirim. Fakat yıl içerisinde müşteriniz yeni hesap açıtığında yeni hesabıda görebiliyormusunuz. Bir de tüm bankaların olmaması büyük bir eksiklik. Heleki bir devlet bankası varki zaten tüm problemi çıkartan bu banka.