Bankaların Opsiyon Tanıması ve Muhasebe Kaydı

halilcan-28

Katkı Sunan Üye
Dostlar merhaba,

Sorunun bu başlığa uygun olacağını düşündüm... Nasıl olsa müteselsilen tüm kanunlar birbiriyle bağlantılı... Değerli forum yöneticilerimizden "Tek düzen muh. sistemi kayıt ve işlemleri" şeklinde bir başlık açmaları, faydalı olacağını düşünüyorum...

Sorum, SSK, vergi ödemelerinde bankalar 4-5 gün opsiyon tanımakta.. siz dostlar kayıtları TMS çerçevesinde nasıl yapıyorsunuz...

tahakkuk kaydı nı ay sonunda, kapatmak için 300 hesabını kullanmak daha uygun olmaz mı? Fikirlerinizi almak isterim

Ali

Günaydın,

Sn Halilcan, Evet bankaların opsiyon tanımaları bir asıl işlem olarak bir kredidir. Bu nedenle vergi veya ssk nın ödendiği gün 300 ana hesabını alacaklandırıp, siz bankaya ödediğiniz zaman bunu kapatmalısınız.
Kolay gelsin.

tşk.

Sayın guroy teşekkür ederim..Bende öyle düşünmüştüm...Ancak bu uygulamanın mali oranlara etkisi ne olur? Bir finasman masrafı da yok... Bir nevi karşılıksız kredi...

Bu arada değerli forum yöneticileri talebim konusunda olumlu veya olumsuz bir görüş beyan etmediler.....

KOlay gelsin......

Günaydın,
Mali oranlardan ne kasıt ettiğinizi anlamadım ama bankalar bu tür uygulamaları sık sık yaparlar.Örneğin iştira kredileri gibi. Bu faizsiz bir kredidir. Banka zaten ssk ve vergi dairesine opsiyonlu olarak ödüyor. Yani herhangi bir kaybı yok.