fonradar

Bankamatiğe yatırılan maaşımı tekrar işyerine veriyorum.

merhaba konu hakkında bilgisi olan arkadaşlardan bilgilerini paylaşmalarını rica ediyorum.
8 senedir sinemada yer gösterici olarak çalışıyorum..yanlız askere gidiş oldugundan dolayı 1 yıl sonrası çıkış verildi.askerlik dönüşü tekrar giriş yapıldı..
çoğu sinemada artık koltuklarda numara yazıyor gelen müşteri yerinide koltugunuda direk kendisi bulabılıyor.fakat bızım sınemada durum böyle degıl koltuklarda numara yazmaz.müşterinin elinden bileti alırız yerini gösteririz elimizdeki el feneriyle buyrun yeriniz burası deriz ve ekleriz mümkünse bir bahşiş alıyoruz..neden?çünkü biz sadece müşteriden aldığımız bahşişle çalışıyoruz..sigortamız asgari ücret üzerinden yatırılıyor..aylık 701TL maaşıımızda yatırılıyor fakat işyeri maaşımızı tekrar geri istiyor.bizde elden teslim ediyoruz ve adımıza yatan maaş tekrar şirketin kasasına dönüyor.müşteriden bahşiş istemek müşteriyi çok sinirlendiriyor artık eskısı gıbı degıl çünkü alışmış insanlar yerlerini kendisi bulmaya.zaten gelen müşterinin çoğuda öğrenci kesimi bılmıyor artık dayanamıyorum dilenci muamelesi görüyorum hakarete uğruyorum.sırf bu bahşiş derdıne sınemaya müşteride gelmez oldu zaten.müşteri gelmeyince bizim kazancımızda azaldı.bide artık adıma bankaya yatan parayı kendi elimle geri vermek zoruma gidiyor..çünkü ayda kazandığım para bazen 700ü bile bulmuyor.yediğim hakaretlerde cabası.işten ayrılmak istiyorum.8 yada 6 yıllık tazmınatımı nasıl alırım.maaşı geri verdıgımıze daır bır belge yok.tek sunabılecegım belge sinema sıtelerındekı sayısız bahşiş şikayetleri.orda çoğu insanda yazmış maaşımız yok o yüzden istiyoruz bahşiş diye.çalışma o zaman kardeşim şeklinde eleştiriler.şahit olarak kimseyi yazdıramam çünkü iş arkadaşlarım işten çıkarılma korkusuna yapmazlar şahitlik.lütfen bilgisi olan paylaşsın.internetteki sinemamız hakkındaki sayısız şikayet delil olarak sunulabilirmi mahkemeye.teşekkür ederim şimdiden.

Ynt: bankamatiğe yatırılan maaşımı tekrar işyerine veriyorum.

Sadece bahşiş usülü ile çalışmamaktasınız,aylık(asgari) ücret+bahşiş usulü ile çalışmaktasınız,bahşiş de ücret niteliğindedir,sgorta primlerinizde düzenli olarak ödenmekte,ancak iki sorununuz var,birisi ifadenize göre yer gösteririken "hakarete"uğramanız,üzülmeniz,esas ÖNEMLİ olanı da aldığınız aylık ücretin,işverene iade edilmesi,(haksızda sayılmazsınız)tabiidir ki asla onaylanacak bir durum değil.Ancak,yıllardır bu şekilde çalıştınız ama bazı nedenlerle kabül ettiniz yada etmek zorunda kaldınız ayrı konu.
Söyleyim ki buraya kadar haklısınız.İşvereninizin nasıl ki size ait olan o aylık (ücreti)maaşı sizden alıp, haksızlık yapması doğru değil ise, sizin "ne yaparım da benden haksız olarak alınan ücretlerin" karşılığını, işverenden tazminat olarak nasıl alabilirim diye düşünmenizde doğru değil,bunu sizde biliyorsunuz.
Ancak bu konuyu düşünmezden,bu noktaya gelmezden önce siz haklı durumdasınız, aslında o para her ay iade edilmemiş olsa (pardon patron istemese) böyle düşünmeyecek,çalışmaya devam edecektiniz.Allah yardımcınız olsun.

Ynt: Bankamatiğe yatırılan maaşımı tekrar işyerine veriyorum.

yok şeref bey ben yıllardır gerı verdıgım maaşımı tazmınat olarak istemiyorum.kıdem tazmınatımı ıstıyorum sadece.güzel bır ıs buldum yıllardır burdan sadece kendı çabamla ekmek yedım maasımıda gerı verdım.barı tazmınatımı alıyım bana cıkıs gösterın dıyorum hayır ıstıfa et dıyor patron.bende buna karsılık maasımı gerı almalarını sıkayet yoluyla tazmınatımı almak ıstıyorum.yıllarca maaşımı yedıler sımdı 5 6 mılyar tazmınatım olur ona göz dıktıler..evet kendımız kabullenerek calıstık.mecburduk.iş yoktu baska.burda gözümü açtım iş dünyasına ben..sonrada devam ettım sırf ssk derdıne.

İlk iletimde söylediğim gibi aylık ücret(bu noktada asgari ücrette olabilir farketmez)+bahşiş usülü ile çalışmaktasınız.Malisef bankaya yatan aylık ücretin tekrar sizden geri istenmesi asla asla kabül edilemez bu noktaya yürekten katılıyorum haklısınız çünkü bu para sizin hakkınız.
Her neyse işin diğer boyutu üzerinde artık durmayalım gerek yok.Detaya girmeden başka önerilerde sunulabilir şahsen iki düşüncem-önerim var: a-ya işveren haksız bir nedenden dolayı sözleşmenizi feshedecek(yani siz haklı olacaksınız) b-yada siz her ay geri verdiğiniz maaşınızı bu ay vermeyeceksiniz,bu durum karşısında işveren sözleşmenizi feshedecek(sizi işten atmış olacak)yalnız bu işlemi bu tür yerlerde sanırım yazılı yapmazlar(büyük ihtimalle sözlü olarak seni işten attım der)
Bu 2 konunun yolu MAHKEME ye çıkar.
"b"şıkkı olursa ispat yükü açısından,bankamatik den aldığın parayı tekrar işverene verdiğinzii(diğer ifadeyle bu parayı almadığınızı,size ödenmiş gibi gösterildiğine dair)işin ispatı size ait olacak,
"a"şıkkı olursa,siz haksız olarak iş akdim feshedildi yasal haklarım ödenmedi diyerek davacı olacağınız için (tabi önce işveren kendisi açısından haklı nedenle fesih yaptığını söyleyecek hatta mahkemeye bi takım belgeler sunabilecek)tabi işveren yasal haklarınızı ödediğini söyleyemeyecek.
Sonuç itibariyle bu davayı kim kazanır şahsen şu an tahmin edemiyorum ,bu nedenle kararlıysanız bulunduğunuz yerde bir avukat ile birlikte hareket etmenizi tavsiye ederim.

çok teşekkür ederim seref bey.bende kendımı attırmak için maaş iadesi yapmamayı düşünüyorum..bide maaşları ayın 20sine kadar yatırmayıp tam 20sınde yatırıyorlar 21 gün olsa yıne bişeyler olabilir ama biliyorlar işlerini.