fonradar

Bankaya ödenmeyen maaş

merhaba;

sözleşme imzaladığım firma, yaklaşık 11 aydır sigortamı yatırmasına rağmen ücretimi ne elden ne de banka yolu ile ödemiyor.bu işyeri asıl çalıştığım firma değil, ikinci işyerim. bir nevi diplomamı kiraladığımı söyleyebiliriz.yasal hakkımı kullanmak istiyorum.

1-hakkımı yasal yollar ile alabilirmiyim
2-çsgbölge müdürlüğüne mi yoksa direk iş mahkemesine gidersem mi daha çabuk sonuç elde ederim.
3-bu yasal süreç ortalama ne kadar sürer.

şimdiden teşekkür ederim

Ynt: Bankaya ödenmeyen maaş

Diplomanızı kiraladıysanız, YASAL OLMAYAN BİR İŞ YAPMIŞ OLDUĞUNUZUN FARKINDAMISINIZ?
YAsal süreç oldukça uzun sürer sanırım, işyeriyle işgili süreç, diplomanızla ilgili süreç...

sayın keremcem;

özet geçmiştim ama biraz genişleteyim mevzuyu.

bir taşeron firmada mühendis olarak çalışmaktayım.firmamın bilgisi dahilinde ve isteği üzerine bizim bir santiyemizin asıl yüklenicisi olan (yani biz bu firmanın alt taşeronuyuz) firmaya bu şantiyede 1 yıl çalışacağıma dair taahhüt te bulundum.resmi bir iş olduğu için bu firmanın resmi makamlara her alan için elektrik,harita,inşaat,makine vs.. mühendis çalıştırdığını göstermesi gerekiyor.bu mühendisleri de alt taşeronlarından seçiyor ve bu kişileri kendi bünyesinde idareye gösteriyor.ayrıca bizim ordaki işçilerimizden ve işlerimizden sorumlu kılıyor.ordaki işlerimizin takibini; malzeme tedariği,puantajlar vs... gibi işlemleri istanbuldaki ofisimizden takip ediyoruz.sadece o şantiye şehir dışında olduğu için gitmişliğimiz yok.
konular uzadıkça anlaşılması zor oluyor, fazla uzatmamak için özet geçmiştim."diplomamı kiraladım" dan maksadım budur.

teşekkür ederim

1ci işyerinde çalışmakta iken tarafların rızası ile(ama bu rıza işi yazıya dökülmemiş)1ci işyerin(diğer şantiyesinde)ki yüklenicinin işyeri(burası 2ci işyeri)nde(diploma ön plana çıksa da) çalışmaktasınız,mümkün çalışabilirsinizz,yasal engel yok.Ama birbiriyle bağlantılı iş ve süreçler sözkonusu bu olayda detaya girmeye gerek yok.
İkinci işyeri tarafından bu ödenmeyen ücretlere istinaden haklı nedenle sözleşmeyi feshedebilirsiniz,bu işlemi direk noter kanalıyle yapınız.Ödemezlerse dava açarsınız,dava süreci baştan sona en az 2 yıl sürebilir

sayın şeref aydemir;

cevabınız için teşekkür ederim.

sizce;

noterden ihtarname çektikten sonra, direk iş mahkemesine mi gitmeliyim yoksa önce çsgbölge müdürlüğüne şikayet mi etmeliyim?

a-ihtarnameyi çekerken 2 veya 3 gün içinde ödemelerini talep ediniz,bu süre geçtikten sonra ödenmemiş ise çsgb bölge müdürlüğüne şikayet etmenize gerek yok yine ödemeyebilirler,dava açmanız uygun.
b-bir yıl ve üzeri bu işyerinde hizmetiniz var ise kıdem tazminatı da alabileceksiniz
kolay gelsin...

Ana yüklenici firmaya taşeron hizmet veren firma çalışanısınız , ana firmanın kontrol vs. işlemlerinin yapıldığını ıspatlayabilmesi için sözleşme veya yasa gereği sizi kadronuzda göstermesi gerekiyor. Anladığım bu.

Asıl işvereniniz olan ( Yıldız veya benzeri isimli bir firma idi hatırladığım) firma , ücretinizi ödemişmiydi ilgili aylar için?

sayın keremcem;

hayır kendi maaşımı vermişlerdi.bu firma ile ilgili maaşımı vermediler.

Her iki firma ile olan sözleşmelerinizi iyi incelemenizi öneririm.
Sözleşmelerinizin birer kopyası ile birlikte bir avukata danışarak durumunuzu değerlendirip, ona göre hukuki sürece girirp girmeyeceğinize karar vermeniz daha doğru sanki.
( kaybedebileceğiniz bir davayı açmak , maddi manevi ağır hasara neden olabilir.)

sayın keremcem;

ilk firmam ile ilgili bir sözleşmem yok.2. firma ile ilgili bu sözleşmeyi asıl firmam yapmamı istedi.çeşitli sözler(prim,hediye,zam) verdiler bunların karşılığında.ama tutmadılar tutmadıkları gibi işten çıkartıp kıdem ve ihbar tazminatlarımı da vermediler.tazminat istedikten sonraki hakkımda ileri geri konuşmaları da iyice canımı sıktı.
ayrıca;
asıl işyerimden çıkmama rağmen 3 aydır 2. işveren hala diplomamı kullanmaya devam ediyor.sigortamı yatırıyor.bu nedenler ile ben bu firmadan bu maaşları almak istiyorum.

Bizlerin yapabileceği sadece önermek, sonuçta paylaşıyoruz düşüncelerimizi-bildiklerimizi-yorumlarımızı.
Kendi payıma,
diyebileceğim; istediğinizi alıp alamayacağınızı daha doğru şekilde değerlendirmek için önce bir avukatla durumunuzu değerlendirmenizdir.

sayın keremcem;

ilginiz ve zaman ayırdığınız için teşekkür ederim.