fonradar

Bankaya Yatmayan Kira Bildirilmesi

canan

Katkı Sunan Üye
arkadaşlar kiralar başımısın tatlı belası;
1- kira bankaya 11 ayda yatmadı 12 ayda 11-12 ayın kirası diye yattı sizce yorum.
2- yattığı tarih itibari ile deftere kayıt atacaz herhalde.
3- 10 ayda örnek 12 aylık kirayı peşin ödedi 2008-11/2009-10 aya kadar ilerki dönemdeki muhtasarda göstermecem. 10 ay döneminde deftere işlecem stopaj yapacam sizce ne olur neden böyle bir yol yapacanız diye derseniz kişinin kendi yeri peşin ödedi kirayı desem ne olur.(şirket ama şirket ortağı sahış olduğu için)
4- ekonomik koşullardan dolayı 3 ay kira ödenmedi yada 5 ay sonra toplu yatırdım bankaya yatmayan aylara ceza umarım kesmezler.
şimdiden herkese teşekürler hayırlı çalışmalar.

Ynt: Bankaya Yatmayan Kira Bildirilmesi

bu kiralarda esas bankaya yatmasıdır.ister 11-12yi 12.ayda yatır ister toplu kira ödemesi yapıp ona göre yatır.amaç banka yolundan geçmesi ona görede stopaj ödemesi yaplıcak.

GMSİ (yani halk deyimi ile kira geliri) Tahsil esası geçerlidir. Asiye arkadaşın da söylediği gibi önemli olan tahsilatın (ödemenin) elden değil banka kanalıyla yapılması ve dekontla kanıtlanmasıdır.
Geri kalanlarda dönemsellik esası geçerlidir. Sorun çıkmaz.

peki arkadaşlar şimdi anladığım kadarıyla her ay veya muhasar beyannamede 3 ay lık kiranın ödensede ödenmesede stopajını verecez herhalde.
2 cisi anladığım kadarıyla işletme defterinde bunu yapmamız zor. kişi bir yıllık kirayı peşin verdiyse bunu 01.11.2008 den önece dükkan sahibine cari hs acıp verilen kira avansları diye versek elden 1 yıl boyuncada kira yı bankaya yatırma durumum olmasa sizce ceza yermiyim.(bilon defterinde)
aynı şekilde 2008/11 2008/12 ayların kiralarını işletme defterinde 10 aya kayıt atsam ödenmiş gibi 11-12 ayda bankaya para yatırma durmum olmasa
ki bu durumda sizce ne olur. Biraz kulağı ters yakalıyoz ama anlatamadığım kişiler çok bu konu hk.

Merhaba ;

Ne kadar tepki gösterirseniz gösterin ben inatla türkçemizin doğru kullanılmasından yanayım.

Yazdıklarımıza ne olur göndermeden önce ÖNİZLEME den bir göz atalım. Sadece 1-2 dk mızı alır.

Bizlere de böylesi yakışır.

Bu arada ;

( bilon defterinde)
???

Çok haklısınız Abdullah Bey; ::) ::)

Selamlar.
Sayın canan,öncelikle şunu belirteyim.Sanıyorum acele etmenizden kaynaklanıyor olsa gerek cümle düşüklüklerinden dolayı ne anlatmak istediğinizi anlamakta zorlanıyorum.(en azından şahsım adına konuşayım) daha dikkatli olacağınızı umarak bilgim dahilinde yardımcı olmaya çalışayım.

1- Kiralarda -diğer arkadaşlarında söylediği gibi- tahsilat/tediye esası geçerli olduğundan ödediğiniz kira kadar stopaj ödersiniz.Ödemediğiniz kiraların stopajını beyan edemezsiniz/etmemelisiniz.
2- 12.ayda yatırdığınız 2 aylık kirayı -her ikiside son muhtasar dönemine ait olduğundan- zaten ocak/2009 da beyan edeceksiniz.
3- 1 yıllık peşin ödenen kiralar ödendiği ay muhtasarında tek kalemde beyan edilir.Vergisini tek kalemde ödersiniz.Gider olarakta dönemsel tarzda bir tablo yapıp ilgili dönemler geldiğinde işletme defterine "... dönem kira gideri" tarzında bir işleyişle giderleştirebilirsiniz. Yani kısaca vergiyi tek kalemde ödeyip gidere dönemler halinde atacaksınız.
4- Kira ödemesini yaptığınız kesinse bu banka veya ptt aracılığıyla olmalıdır.Ama ekonomk nedenlerden dolayı ödeme yapamadıysanız kimse size niye ödemedin diyemez.Bu tamamen kiraya verenle kiracı arasındaki meseledir.Bundan dolayı gerçekten kira ödemesi yapmadıysanız bunun için ceza kesmezler.Ama daha sonra yapacağınız tüm toplu veya tek ay ödemeleri mutlaka banka veya ptt kanalıyla ödemek zorundasınız.

Daha detaylı nasıl anlatılabilir bilemiyorum.Umarım yardımcı olabilmişimdir.İyi çalışmalar.Saygılar.

arkadaşlar baştan özür dilerim. İlk ana dilim benim türkçe değildi. Kusura bakmayın türkçeyi 20 yaşında okumayı ve yazmayı öğrendim. Herkesden özür dilerim.Yardımcı olduğunuz için de teşekür ederim değerli arkadaşım.

Özür dileyecek hiç birşey yok.

Lütfen bunu keşke daha önce söyleseydiniz. Sizin mazeretiniz geçerli.
Fakat ana dili Türkçe olup da yazamayanlara uyarımız hala devam. ???

Net olarak kira ödendiği ay da (aylık yada üç aylık) Muhtasar Beyanname de gösterilecek fakat kayıtlara giderleştirirken her ay ayrı olarak tahakkuk ettirilecek öyle mi denmek istendi. yada daha önceden yaptığımız gibi (tabiki tam anlamıyla bilgi alamadığımız mükellefler için) ödenip ödenmediğine bakmadan her ay Muhtasar beyanname ile beyan edeceğiz. yada neyi tavsiye edersiniz. zor durumda kalmamak için. ortak bir görüş, yazı, ama gerçekten net olarak yanıtlanırsa sevinirim. hoş benim yazdıklarımda da kelime deryası oldu. kusura bakmayın.

Sayın yeniyurt,sorunuzu özet şeklinde cevaplandırmam gerekirse,
1- Evet kiralar peşin ödenirse muhtasar beyanında stopaj tek kalemde ödenecek ama gidere dönemsel bazda atılacak.
2- Kiranın ödenip ödenmediğini bilmememiz hususunda da,kiraların bankadan veya ptt den ödenme kanunu bu işi oldukça kolaylaştırmaktadır.Önceleri ödendiğini bilip bilmeden muhtasarda gösteriyorduk.Fakat en azından şimdi dekont veya makbuz istemek suretiyle bunu anlayabiliriz.Ödenmediği kesin olarak biliniyorsa muhtasarda göstermeyebilirsiniz,tabi gidere de atmayacaksınız.(Tabiki burada mükellefin de sorumluluk sahibi olarak gerekli yardımı bizlere göstermesi gerekir.Dekontları saklamak veya düzenli olarak muhasebeye teslim etmek gibi)
Bunlar dışında bir sorunla karşılaşağımızı sanmıyorum.Saygılar,

sayın twolf, stopaj ödememe konusunda yazdığınız cevap şu bakımdan hatalıdır.kira ödemeleri deyimi muhakka kiranın nakden mi ödenmesini çağrıştırıyor.GVK 94 te nakden veya hesaben ödeme deyimi vardır.yani siz kiranızı bu ay ödemediniz ama muhasebe kayıtlarında hesaben gösterdi iseniz yani tahakkuk kaydı yaptı iseniz ki genelde bu önce tahakkuk kaydı ile yapılır, sonra ödeme dekontu gelince ilgili pasif hesap kapatılır.kira tahakkukları muhasebe paket programlarında hep entegre yolu ile yapılır.tahakkuk kaydını el ile yaptığınızı dahi düşünsek bile tahakkuk yapıldığı anda hesaben ödeme deyimi yani bir kişiyi kurumu alacaklandıran kayıt yani tahakkuk kaydından bahsediyoruz ki bu durumda kira bedeli ödenmese dahi stopaj yapılacaktır sayın twolf.
saygılarımla,