fonradar

Barkod Sistemi Hakkında...

gulpembe

Katkı Sunan Üye
Arkadaşlar mesleğe ben yeni başladım ve ilk mükellef adayım bir pet shop sahibi bir tanıdığım. Bu pet shopta tüm evcil hayvanlar satılıyor. Örneğin kedi, köpek, kuş, balık, su kaplumbağası gibi. Aynı zamanda yemler, hayvan kafesleri ve bunların aksesuarları satılıyor.Ve evlere ve işyerine akvaryum filan kuruyorlar. Mükellef adayım işyerine bir barkod sistemi kurdurmak istiyor. Bu konuda neler yapabilirim.Bu sistemi nereden ve nasıl temin edebilirim? Sizce bu işyeri için bu sistem gerçekten gerekli mi?
Yardımcı olursanız sevinirim...

Moderatör tarafında düzenlendi:
Ynt: Barkot sistemi hakkında...

Barkod sistemi Pet-Shopta kolaylıkla uygulanacak bir sistem öncelikle gözünüz korkamasın.Öncelikle bir kaç tane barkod sistemi kuran ve el terminalleri satan, teknik hizmet desteği verebilen ciddi firmalarla görüşüp fiyat ve detaylı bilgi almanız.
Barkod sistemi işin büyüklüğüne göre fiyatı artan veya azalan bir sistem.Ancak sistemin kurulacağı firmada en az bir bilgisayar, bir el yada tezgah terminali ve bir barkod programı gerekli.
Siz ürünleri;adedi, alış ve satış fiyatları ve barkod numaraları ile sisteme tanıtacaksınız.Her çıkışta o ürünler düşülecek.Her yeni ürün girişinde eklenecek.

Aslında komplike bir sistem ama size en iyi tavsiyem, önce firmalarla görüşüp istediğiniz sistemi anlatmak, onlardan detaylı bilgi ve belge almak sonrada mükellefe anlatıp işin mali boyutunu sunmak.
Geri kalan işlemler basit.

İşletmenin barkot sisteminden ne beklediği önemli. Daha çok takip etme ön plandaysa faydalı olur. Ancak işlerimi kolaylaştırsın gibi bir düşüncesi varsa pratikte bıktırıcı olabilir. Çünkü hayvanlara barkot takamayacağı için mecburen bir yerlerden okutması yada ekrandan kendisinin seçmesi gerekecek bunlarda uygulamada pratik olmuyor. Çünkü çoğunlukla barkot kartonu oluşturup oradan okuma yaptırılıyor belirli bir süre sonra barkodlar el altında dolaşmasından sonra yıpranıyor alet okumuyor. Yıpranan barkodlar 1-2 defa değiştiriliyor sonra bıkkınlık geliyor herşey rafa kalkıyor. Sisteme harcadığın o kadar para boşa gidiyor.

Cevap veren arkadaşlara çok teşekkür ederim. Bende bir firmayla görüşmeye başladım barkot kurulumu yapan. Ama muhasebe programını kendim almam gerekiyormuş. Kendisi veya mükellefleri barkot sistemi kullanan arkadaşlara sorum hangi muhasebe programını tercih etmeliyim?

Gülpembe, yanlış anlama ama pet-shop için barkod programı, barkod yazıcısı, barkod okuyucu terminal, muhasebe programı, alt yapı için zaman ve emek kaybı... sence fazla değil mi ???

Sende haklısın gerçi, müşteri istemiş, sende yaparsın olur biter ama 3 gün sonra aksilik çıktığında, yada kişi yapamadığında, okutamadığında adetler tutmadığında zırt pırt seni arayacak, sen uğraşacaksın, yapamazsan barkod firmasını arayacaksın dın dın dın. Anlatabildim mi?

Vosvoscu ' Alıntı:
Gülpembe, yanlış anlama ama pet-shop için barkod programı, barkod yazıcısı, barkod okuyucu terminal, muhasebe programı, alt yapı için zaman ve emek kaybı... sence fazla değil mi ???

Sende haklısın gerçi, müşteri istemiş, sende yaparsın olur biter ama 3 gün sonra aksilik çıktığında, yada kişi yapamadığında, okutamadığında adetler tutmadığında zırt pırt seni arayacak, sen uğraşacaksın, yapamazsan barkod firmasını arayacaksın dın dın dın. Anlatabildim mi?

Evet haklısın bunları bende düşündüm. Ama adam istiyor. İşletme içi bir otokontrol sistemi olsun istiyor oda haklı olarak. Ama söylediğin durumları yaşayacağım kesin gibi görünüyor. Girdik bakalım bir işe. Hayırlısı olur inşallah

O zaman muhasebe programı ile ilgili ne yapabilirsin ona bakalım.

Dükkan da resmi muhasebe, stok, maliyetlendirme gibi unsurlar kullanılmayacağı için ETA, LOGO gibi yüksek ücretli programa gerek yok.Size sadece Cari ve Stok modülü olan aynı zamanda da barkod uyumlu program lazım.
Bunun en kestirme yolu aslında barkod sistemi almayı düşündüğünüz firmaya bu ihtiyacı belirterek muhasebe programı tavsiye etmesini isteyebilirsiniz.

Yada forum sitelerinden tavsiye edilenleri araştırın derim.

Vosvoscu ' Alıntı:
O zaman muhasebe programı ile ilgili ne yapabilirsin ona bakalım.

Dükkan da resmi muhasebe, stok, maliyetlendirme gibi unsurlar kullanılmayacağı için ETA, LOGO gibi yüksek ücretli programa gerek yok.Size sadece Cari ve Stok modülü olan aynı zamanda da barkod uyumlu program lazım.
Bunun en kestirme yolu aslında barkod sistemi almayı düşündüğünüz firmaya bu ihtiyacı belirterek muhasebe programı tavsiye etmesini isteyebilirsiniz.

Yada forum sitelerinden tavsiye edilenleri araştırın derim.

Ben bir yerle görüştüm. Öle bilindik bir program değil ama 1750 TL istiyorlar. Bu sadece muhasebe programı için. Barkot cihaz ve aparatları içinde değil :( Bu fiyat bana biraz fazla geldi açıkçası. Daha fazla araştırmak lazım sanırım...

.................... İle ilgili araştırma neticesini merak ettim, artık önüne gelen program sürüyor piyasaya açıkçası güvenilir firmaları tercih etmenizi öneririm

NOT : Link vermek yasaktır.

Moderatör tarafında düzenlendi: