fonradar

Başarı Hikayeleri

• Konbuyu başlatan KEMALİST
  • Başlangıç tarihi
K

KEMALİST

Ziyaretçi
Ruhsatını alarak başarıya ulaşmış meslektaşlarımızın biz stajyerlere örnek teşkil etmesi açısından yazmanızı rica ediyoruz.

Nasıl Başardınız sorusunun cevabı sizlerde gizli...

Bekliyoruz..

Ynt: Başarı Hikayeleri

Ben staja başlama ve yeterliliği tek seferde verip kurtuldum. Sadece kendinizi bir sefer sıkın ve çalışın. Eğerki fedakarlık yapmayıp işi sıkı tutmazsanız sonuç olumlu olmayabilir.
Sınavlara 2 ay öncesinden her akşam düzenli olarak 2 saat ve hafta sonları 4 saat civarı ders yaparak hazırlandım. Ayrıca bu forumu takip etmemin büyük faydası olduğunu söyleyebilirim. Gerek ilgili kaynaklar olsun gerek tavsiyeler olsun. Ben notlardan değil kitaplardan hazırlandım. Konuları ezberlemek yerine okuyup mantığını kavramaya çalıştım. Bu nedenle bol bol okudum. Okuyunca mutlaka bir şekilde bir yerden konuyu yakalıyorsunuz. sonrada ne biliyorsan yaz.
Ayrıca şimdi yeri gelmişken bir kez daha stonhand ve özlem hanıma yardımları için teşekkür ederim. Finansal muhasebede çok yardımları dokundu.
Sınava girecek arkadaşlara en kısa sürede başarılarını dilerim.

Doğru düzgün çalışmadan sınava girdim. Kendimi çok akıllı değil de neden bilmiyorum şanslı hissediyordum bu konuda. maliyetle analizden çakınca pek de şanslı olmadığımı gördüm. ki aslında şanssızımdır bunu biliyordum ama kim ders çalımşak ister ki?

Analizi 2. sınavda verdim maliyetten yine kaldım. 3. sınavda da maliyetten kaldım hep kalıyordum.

Baktım bunalıma girdim olacak gibi değil, oturup adam akıllı ders çalışayım en iyisi dedim. Kurslara filan gidip maliyeti öğrendim. Geçtim sonra en zor dönemlerinden birinde, Sonra baktım staj notumu ortalamaya dahil etmiyorlar (hukukuki bir mesele) bizim ruhsat yine ortada yok, denetimden not yükseltmeye girdim. Aldım puanımı geçtim. Oldu bitti. Fakat denetim konusunda buradan edindiğim bir not dışında kitap yüzü açmamıştım sağolsun buradaki arkadaş süper not hazırlamıştı, sonra onun msnini bulup teşekkür filan da ettim elbette.

yani buradaki arkadaşlar pek kibar ifade ediyorlar, ben biraz daha gerçeği hissetmeniz için konuşma dilinde yazayım. Eğer sınavı ilk seferde veremezseniz, birazda benim gibi evhamlı bir tipseniz. O sonuçların açıklanmasıymış, itirazmış bir sonraki başvuruymuş filan, ananızdan emdiğiniz sütün burnunuzdan geleceğini, hayatınızda yaşamadığınız sinir ve stresi yaşayacağınızı garanti ederim.

o sebeple eğer mümkünse ilk seferde verin kurtulun sınavları, yoksa beklemek pek bir dertli oluyor.

saygılar

staj başlatmayı 2.de, bitirmeyi tek seferde verdim,
bitirmeyi mart sınavın da vermiştim,Aralık başında İst.odasının kursuna başlayarak işe koyuldum günde ortalama 2-3 saat çalıştım, öncesinde çeşitli sitelerden, alo maliyeden mevzuatı, yorum ve tavsiyeleri takip ettim.
tavsiyem, çok önceden ders çalışmaya başlamanıza gerek yok düzenli çalışma ile 3 ay yeter.
tabi günceli herdaim takip etmek gerekiyor.
kolay gelsin.

Okumuştuk. Tşk. Holden

2007 staja başlamayı ilk seferde geçtim.İşten bir gün izin aldım test kitabındaki çözümlü soruları okudum.Adana dan ankara ya yol boyunca 6,5 saat sadece çözümlü test sorularına baktım,64 ile geçtim.2009 da staj bitti.4-5 temmuzda sınava girmem gerekiyordu başvurmadım.Çünkü 23 haziranda bebeğim doğdu.Daha sonra aralık 2009 da sınav başvurusu yaptım ama sınava girmedim sınav sürem başladı.Martta da yine başvurdum gitmedim.Temmuzda gitmek nasip oldu çok şükür.3 ders geçtim.Aralıkta 2 ders ve son olarak mart 2011 maliyet ve finansal muhasebeden geçerek ruhsatı aldım.Biraz önce arkadaşın bahsettiği gibi stonhand ve özlemin hazırladığı notlar başarımda çok etkili oldu.Ayrıca yine bu sitedeki denetim notuda kurtarıcım oldu.

Vergi hukukunda şanslıydım.Uygulama sorusu şirkette yaptığım bir uygulama hakkında çıktı.Uygulama sorusunu doğru yaptım.Birde emsal bedel sorusu vardı.Onuda sınav öncesi dehadan okumuştum.Meslek ve temel hukukta hep dehanın kaynaklarını sınav öncesi okumakla geçtim.Finansal ve maliyette stonhand notlarına çalıştım.Ama maliyette bu da yetmedi kamil büyükmirzanın kitabını aldırdım şirkete,boş zaman bulduğumda oturdum çözdüm.

ben aylar harcamadım.Çünkü harcayacak vaktim yoktu.Bu nedenle ancak 3 kerede geçebildim.Düzenli bir çalışmayla ilk seferde 7 dersin rahatlıkla verilmesi gerekir.Allah yardımcınız olsun.

2008 de staja başlamayı oğlumu uyuttuktan sonra birkaç test çözerek ilk seferde geçtim.
Yeterlilik için kitap almadım çıkmış sorulardan işyerinde boşluk buldukça çalıştım. Muhasebeye garanti gözüyle bakıp en az ona çalışmıştım.
2010 temmuzda 7de 6 yaptım. Sınav aralarında ben 7aylık kızımla ilgilenirken eşim dehanın sorularını okudu birkaç soru o kitapçık sayesinde yapmıştım. Finansal muhasebe hocası olmasa 7de 7 çok da zor değildi. Sonra malum kişinin kitabını aldım.bir de sağolsun stonhand notlarından finansalı 2010 aralıkta verdim.
İşyerim ruhsat oda masraflarını versin diye bekledim vermediler ben de ancak yeni aldım ruhsatımı.
Herkes için hayırlısı olsun çalıştıktan sonra başarırsınız.

Aralık 2010 da ilk sınavıma girdim sadece 4 dese girdim bunlar Vergi , Hukuk, Meslek, ve Finansal idi. vergi hukuk ve meslek ten geçtim, mart 2011 de girmedğim diğer üç ders girdim analiz ve denetimi verdim maliyetten kaldım, temmuz 2011 de kalan iki derside geçtim.

staja başlama ben ilk girişimde zaten kendimi denemek için girmiştim kazanmayı beklemiyordum. Sınavım iyiydi fakat sagolsun arkadaşlar sınavdan önce beni öyle bi heyecanlandırdi ki bildiğim en az 10 soruyu doğru yaptığım halde silip değiştirdim sonuç mu 4 soruyla ilk sınavımı 55 alarak kaybettim. Ama bu beni daha da kamçıladı ikinci sınava iyi çalşıtım heyacan yoktu bu kez sonuçta 63 le verdim. kendime güvenim iyice artmıştı. buna dayanarak bitirme sınavlarına çalışmadım nasıl olsa yorum veririm diye. Ama öyle olmadı bitirmedede ilk girişimde tek hukuğu vermiştim. Baktım olmadıbunada iyice hazırlandım ve 4 ders daha verdim. GEriye finansal muh. ve vergi kalmıştı vergiyide 3 üde verdim. Ama finansal öyle bi kazık geliyorduki 3 dönemdir kenidini muhasebenin piri zanneden ve muhasebeyi katleden bi hoca vardı ki karşımızda hala gördüğüm kabuslar aklımdan gitmiyor. Adam tam bi muammaydı muhasebenin katili bi adam. 3 dönem aldığım notlar 30 u geçmezken 4 üdü bu adam gitmiş 85 alarak üstelik te 3 saatte yetiştiremedim monoğrafiyi 1 saatte bitirdim 30 dk sonra kontrollerim bitmiş bilanço veggelir tabulosu tutmuş bi şekilde sınavin yarısında vermiştim kağıdımı böyle aldık belgeyi. Nelere gögüs germedik ki çalıştığımız yerde çekemeyen arkadaşları tabi hiç sormayın. Yüzünüze gülüp arkanızdan kuyu kazanları. Benim işyerinde bi kız vardı tam 10 yıldır belge almaya uğraşıyordu 2 ci dosyasının son haklarındaydı ben kazanıpta o kaybedince çıldırdı adeta görmeniz lazımdı patronla diyaloğunu. İşte ben yıllardır çalışıyorum o nasıl benim seviyeme gelebilir 3 kuruşluk bilgisiyle filan diye neyse o hala eleman eski yerinde devam yalakalık yaparak çalışmaya ben şu an büromu açtım ve yolumu tuttum çok şükür işlerimde iyi yoluna giriyor yavaş yavaş kendi işinizi yapmak gbiis yok gerisi boş iyi çalışn büronuzu açın risk özgürlüktür

Yarım bir başarı hikayesidir... Tamamlamaya 6 ay var...

6 yıl çalıştığım şirketten 2001 yılında okulu bırakarak askere gittim... Ne gerek varsa... Bunalımlı geçen bir kaç ay sonunda vermiştim bu kararı... Tam 18 ay askerlik yaptım ve döndüğümde verdiğim bu kararın hiç de anlamlı olmadığını düşündüm.. Çünkü okulumu yarım bırakmış ve mesleğimin tamda verimli geçen döneminde çekip gitmiştim...
Geri döndüğümde Muhasebe sorumlusu olan ben personel sorumlusu olarak başlamıştım sıfırdan.. Güvensizlik diz boyuydu... Önüme şapkamı alıp koydum ve kendime yaptığım haksızlığı zaten askerdeyken ağır yükünü çekmiştim.. Sıfırdan başladım okula tam 4 yıl... bitti.. Ve bittiği yıl staja başlama sınavına başvurdum ve ilk sınavamda 58,50 puan alarak kalmıştım... Sonra ki sınavda bu sefer kesin verdim havasıyla çok ta kafama takmadan girmiştim sınava ve sonuç hüsran... Tam da 59,50 alarak yine başaramamıştım.. bir soru bile değildi... ve ben 3. sınava kalmıştım... Bunun böyle olmayacağını anladım ve sıkı bir çalışmayla 3. sınavda 68 olarak stajımı başlattım... Ve şimdi stajım mayıs/12 de bitiyor.. ve sabırla bekliyorum... Yeterliliğe çalışmaya neredeyse 6 ay önce başladım... okuyorum yavaş yavaş... Ruhsatımı aldığımda bu işi bitireceğim inşallah ve 2003 de askerde iken dönüp yaptığım plan 1 yıl gecikmeylede olsa nihayet bulacak... Bunları yazmam da ki sebep kimse bir işe başladıysa o işi yarım bırakmasın... Sonra çok fena üzülüyor benim gibi... Tabi bu arada sınavı kazandığımda staj süresi 2 yıldan 3 yıla çıkmıştı... Ama hiç bir şey yolumdan alı koyamadı... Herkese başarılar diliyorum... Sevgiler.

Cep Herkülü: Naim Süleymanoğlunu bilmeyen tanımayan yoktur herhalde. Şu hayatta en çok örnek aldığım başarılarla dolu hayat hikayesiyle bana ışık tutan tek insan diyebilirim.LİNK VERMEK YASAKTIR dolu öykülerini paylaşmışlar ne hayatlar var be..

Moderatör tarafında düzenlendi: