fonradar

Basit Usul Hakkında

Basit usul işyerinin hesabını işyeri sahibi kendisi tutabilir diye bılıyorum.
Şubat ayında yani yılda bir kez beyanname veriliyor.
bu durumda sormak istediğim 2 şey var :
basit usul bir işyeri sahibi adına soruyorum ;
1-) Kestiğimiz fişleri bir zarfta topluyoruz beyanname verecegımız tarıhe kadar olanları
diyelim Mayıs ayında faaliyete başladık Şubata kadar olanları.Bu fişleri her ay bir yere işletmemiz falan gerekmiyormu.
Bir zarfta hepsini toplayıp beyanname ile vermemiz yeterlimi?
2-) Fiş koçanlarımızı "esnaf ve sanatkarlar odasından aldıysak" yani onların amblemi varsa illa ki odayamı tutturmak zorundayız hesapları
yoksa kendimiz yada s.muhasebiciye tutturabılırmıyız bu durumda.
Biraz açıklık getiriseniz sevinirim.
Saygılar.

Ynt: basit usul hakkında

1- Vergilendirme dönemi O yılın Ocak/Aralık Ayları arasını kapsar. Ve Takip Eden Yılın Şubat Ayında Beyan Verilir. yaptığınız işe göre kontrollü gitmesi için aylık yada üç aylık dönemlerde durumunuzun bakılması daha sağlıklı olacaktır.

2- fişlerinizi ve Fatura koçanlarınızı Basit Usul olduğunuz için Bağlı bulunduğunuz odadan almanız gerekir Fakat illahide Odaya tutturmak zorunda değilsiniz. Herhangi bir muhasebeci ile anlaşa bilirsiniz.

Bence Kendiniz Takip etmek yerine en kısa zamanda bir muhasebeciye yada odanın bünyesinde işlem yaptırınız. Çünkü Atladığınız şeyler olabilir herhangi bir Cezayla karşılaşmayın .

Ynt: Basit Usul Hakkında

basit usul iş yeri hesabını kendım tutmak ıstedım cunku haftada bır gun ve 2-3 ay kadar iş yapıyoruz yanı yılda 12 gun kadar .fakat dedıgınız aylık yada 3 aylık olayını anlayamadım.hesap cetveli tutcakmıyız yoksa kestıgımız fişleri toplayıp subatta beyanname vermemız yeterlımı.
birde mayısta işyeri açtım vergı levhasında mayıs başlangıc gozukuyor fiş koçanımı haziranda aldım şimdi hazirandan itibarenmi fiş kesicem yoksa mayısa ait birkaç fiş keseyimmi.

Ynt: Basit Usul Hakkında

hasılatınız yada satışınız var ise mayıs ayına fiş kesmenizde yarar var