fonradar

Basit usül KDV acil bir konu

Merhaba değerli arkadaşlar sizlere bir soru sormak istiyorum Basit usül vergi mükellefiyim eticaret sistemim var ve KDV li fatura kesmek zorundayım ne yapabilirim bana bir önerge sunarsanız çok memnun olurum tedarikci firmadan kdvli olarak alıyorum ürünleri kar miktarımı koyup satışa sunuyorum fakat kar miktarınında kdv si olduğu için bir açık meydana geliyor sizlerden yardım istiyorum

Ynt: Basit usül KDV acil bir konu

3065 sayılı Katma Değer Vergisi Kanununun, 4842 sayılı Kanunla değişik 17/4-a maddesine göre, 01.07.2003 tarihinden itibaren Gelir Vergisi Kanununa göre vergiden muaf esnaf ile basit usulde vergilendirilen mükellefler tarafından yapılan teslim ve hizmetler katma değer vergisinden istisnadır.

Konu hakkında, 01.09.2003 tarih ve 25216 sayılı Resmi Gazetede yayımlanan 88 Seri No?lu Katma Değer Vergisi Genel Tebliğinde gerekli açıklamalar yapılmıştır.

Kanunun 8/2. maddesinde de vergiye tabi bir işlem söz konusu olmadığı veya katma değer vergisini fatura veya benzeri vesikalarda göstermeye hakkı bulunmadığı halde; düzenlediği bu tür vesikalarda katma değer vergisi gösterenlerin, bu vergiyi ödemekle mükellef oldukları hüküm altına alınmıştır.

Gösterirsiniz ve ödersiniz bu kadar basit. Ayrıca unutmayınki basit usul mükellefle belli koşullara tabiler.. E-ticaretin bu halleri bozma olasılığı çok yüksek dikkat edin derim. Ziraz son zamanlarda V.D. bu konuya dikkat ediyorlar.

Ynt: Basit usül KDV acil bir konu

isteğe bağlı kdv mükellefiyeti açtırıp beyan etmelisiniz