zirve

Basit Usül Mekelleften Araç Kiralama Hakkında.

Üyelik
17 Ara 2014
Mesajlar
70
Konum
izmir
İyi çalışmalar. Basit usülde servis taşımacılığı faaliyeti ile mükellefiyet tesis ettirilen bir kişi, bu aracı bir işletmeye kiralaması durumunda kiralama tarihi öncesinde mükellefiyetini kapattıracak ve kira geliri üzeyinden yıllık beyanna bulunacaktır bu şekilde bir uygulama doğru mudur teşekkürler.:sleep:
 
Üyelik
28 May 2014
Mesajlar
1,015
Konum
istanbul
İlgili özelgeye bakabilirsiniz.

lgili Kanun : Gelir Vergisi Kanunu

İlgili Madde : G.V.K. Md.94,40 V.U.K. Md.232

İlgili Birim : Gelir ve Kurumlar Vergileri Müdürlüğü

Özelge Tarihi : 25.07.2007

Özelge Sayısı : 176200-ÖZ/531-6357

Özelge Konusu : Şirketin, vergi mükellefi olmayan şahıstan araç kiralaması durumunda yapılan ödemelerin tamamı üzerinden tevkifat yapılacağı, bu araca ilişkin şirkete ait giderlerin kazancın tespitinde indirim konusu yapılabileceği ve şirket tarafından gider pusulası düzenlenmesi gerektiği hakkında

Özelge Özeti : İlgide kayıtlı dilekçenizde; şirketinizin şahıslardan ve şirketlerden araba kiralayarak İzmir PTT Başmüdürlüğü?nün posta taşımacılık hizmetleri ve dağıtıcı servis işini yaptığını, şahıstan şöförü ile birlikte araç kiralamalarında yakıt giderlerinin şirketinize; bakım, şoför, ssk, bağ-kur, kasko vs. giderlerinin kiraya verene ait olduğunu belirterek, sözkonusu kiralamalarda uygulanacak stopaj oranı ve düzenlenecek olan belgeler hususunda Başkanlığımız görüşü talep edilmektedir.

Yukarıda yer alan hüküm ve açıklamalar çerçevesinde; şirketinizin vergi mükellefi olmayan şahıstan kiralayacağı, herhangi bir ticari işletmeye dahil olmayan taşıt için yapacağı ödemelerin tamamı üzerinden (nakden veya hesaben) ödemenin yapıldığı sırada 193 Sayılı Gelir Vergisi Kanununun 94/5-a maddesine istinaden %20 oranında gelir vergisi tevkifatı yapılması gerekmekte olup, şirketiniz tarafından kiralama yoluyla edinilen araçlara ilişkin şirketinize ait olan giderlerin Gelir Vergisi Kanununun 40/5 maddesine göre kazancın tespitinde gider olarak indirim konusu yapılması mümkün bulunmaktadır.
Ayrıca aracı kiraya verenin vergi mükellefi olması halinde, aldığı kira bedeli için şirketiniz adına fatura düzenlenmesi,
-Aracı kiraya verenin vergi mükellefi olmaması halinde ise, şirketiniz tarafından gider pusulası düzenlenmesi gerekmektedir.
Bilgi edinilmesini rica ederim
 

Benzer konular

Üst