fonradar

Basit Usul Mükelleften Mal Alış Kdv si

tkank

Katkı Sunan Üye
basıt usul manav mukellefınden mal aldık.
faturayı duzenlerken acıklama kısmına kdv dahıldır dıye not dusmus.
şimdi bu faturayı işlerken kdv ayırıp mı işlelemiz gerekır.

Ynt: basit usul mukelleften mal alıs kdv sı

Basit usulde kdv yoktur. Ancak verdiği belgede ayrıca gösterir veya "dahil" kelimesi olur ise basit usul mük. bunu beyan etmek zorunda. Alıcı olarak siz ancak ayrıca gösterilmesi durumunda indirim konusu yapabilirsiniz.

Dahil veya ayrıca göstermesi indirim yapmanıza engel degildir eger faturanın sol alt tarafında esnafsanatkarlar odası amblemi warsa kdv kapsamında degildir böle bi faturadan kdv ayıramazsınız sadece gider yazabilirsiniz.

hasan.yildirim52 maliye bakanlığının ilgili açıklamasını bir kez daha okumanızda fayda var. Belgede ayrıca gösterir veya "dahil" yazarsa satıcının basit usul olması kdv mükellefiyeti olmasını engellemez.

Baglı bulundugu oda belirli bi miktar kdv beyanı onun adına zaten veriyor eger üzerinde esnafsanatkarlar odası amblemi olan fatura kdv den istisnadır karşı taraf bunu indirim yapamaz bu benim kanaatimdir.

basıt usul mukellefler duzenledıklerı belgede kdv dahil veya kdv yı ayırarak yazdığı zaman o donem kdv beyannamesı verıp tahsıl ettgı kdv yı odemesı gerekır dıye bılıyorum.
burda kdv dahil diye ibare koymuş.
şimdi bana sen odedığın kdv yı neden gıdere attın dıye sorabilirlermi.

hasan.yildirim52 sizin kanaatiniz değil bakanlığınki önemli olan.

tkank belgede (Kanunda yazılı olan bazı istisnalar hariç) ayrıca kdv gösterilmez ise hangi mükelleften alırsanız alın kdv ind konusu yapamazsınız.

sayın turko sizde bende indirim konusu yapamazsınız diyorsunuz ben diyorum ki oda onların adına zaten yapıyor basit üsüle tabi mükellef kendisi gidip beyan etemisine gerek yok diyorum siz de dahil yazdıgı icin indiremezsiniz diyorsunuz ama ben demiyorum ki basit usul kdv beyan edemez faturada esnaf sanatkarlar amblemi warsa alan taraf indiremez diyorum ??

Bende o ablemin bir önemi yok ayrıca kdv yazılırsa ind konusu yapılır diyorum.

Bakın ben burda gövde gösterisi yapmak istemiyorum aynı olaylar bizim basımızdan da geçiyor esnafsanatklar odası amblemi olan faturalardan biz kdv ayırmıyoruz yemekhane icin alınan sebzelerde oluyor genellikle biz bunu yeminli mali müşavire sorduk ve indirim yapamazsınız dedi eger sizin dediginiz gibi ayrıca yazarsa basit usul kdvden istisna mükellef alıcı taraf bunu inidirm yapabilir die bi madde varsa maliye bakanlıgında lütfen yazın..

Ynt: Basit Usul Mükelleften Mal Alış Kdv si

Katma Değer Vergisi Genel Tebliği (Seri No:88)
Resmi Gazete No: 25216
Resmi Gazete Tarihi 01/09/2003
-/-
Katma Değer Vergisi Kanunu Sirküleri
Sayı: KDVK-4/2003-4
Tarihi: 14.11.2003

Basit Usulde Vergilendiren Mükellefler tarafından düzenlenen belgelerde gösterilen (KDV Dahildir ibareli belgelerde yer alan ) veya iç yüzde yoluyla bulunan katma değer vergisini Malı alan Mükellefler indirim konusu yapabileceklerdir. 88 Seri No.lu KDV Genel Tebliği ve 2003/4 No.lu KDV Sürküleri)

İstisna uygulamasının başladığı 1/7/2003 tarihinden itibaren, düzenledikleri belgelerde katma değer vergisi gösteren veya "KDV Dahildir" mealinde bir şerhe yer veren basit usulde vergilendirilen mükellefler, belgede ayrıca gösterilen veya iç yüzde yoluyla hesaplanacak vergi tutarını Katma Değer Vergisi Kanununun 8/2. maddesi gereğince vergi dairesine beyanname ile yatırmak zorundadır. Vergi dairesine ödenecek tutardan, alışlar dolayısıyla yüklenilen vergiler indirilmeyecek, yüklenilen bu vergi tutarı, Gelir Vergisi Kanunun izin vermesi halinde gider veya maliyet olarak dikkate alınacaktır. Herhalde sizlerde farklı bizde farklı görünüyor kanunlar malı alan tarafın indirimine ait hic bir sey yazmıyor...

Her basit usulünkü değil. KDV kanunda belirtilen ve dahil kesebilecekler arasında olması durumunda iç yüzde uygulanır.

Dahil kesebilecek basit usul mukellef kesemeyecek basit usul mukellefler ayrımıdır ve nelerdir ve dahildir ibaresi akaryakıt haric basit usul olsun yada olmasın fatura kesilse k.k.e.g olarak işleme alınmıyormu inceleme memuru sen onu kdv ayırp indirim yapsan sana tahakkuk aldırıp ödetmezmi bunu ???

Son kez toparlayarak yazayım;
Basit usul mükellef için; "dahil" veya kdv'yi belgede ayrıca göstererek yazarsa kdv mük açtırıp beyan eder ve öder.
Basit usulden mal/hizmet alan için;
basit usul mükellef kdv'yi dahil gösterebilecek mükellefler arasında değilse ayrıca göstermesi durumunda ind kdv olarak kaydedilir, "dahil" yazdı ise kdv dahil rakam ilgili hesaba (gider veya mal alış) kayıtlanır.
basit usul mükellef kdv'yi dahil gösterebilecek mükellefler arasında ise "dahil" yazsada iç yüzde ile kdv ayrılır ve ind. kdv olarak kayıtlanır.
Hiç bir şekilde kkeg değildir.

Malı alan taraf bunu indirim konusu yapabilir mi dahil kesse yada iç yüzde yoluyla kesse alan taraf bunu indirim konusu yapabilirmi k.k.e.g konusa gelince basit üsülden aldıgın faturayı zaten indirim konusu yapamıyorsun kdvden indirim toptancıdan mal aldın kdv dahildir kesti faturayı bu faturayı düzeltmesse bu şekilde inidirim konusu yapabiliyormusun kendin ayırarak ayrı olarak belirtmesi gerekmiyormu?

Soru biz basit usul manavdan mal aldık faturası dahil açıklamalalı indirim yapabilirmiyiz sizin yaptıgınız yorumlar satıcı tarafından burdaki olay alıcı indirim yapabilirmi hiç bir kanundada inidirim yapabilir die de bişey yok böle bi durumda....

hasan yıldırım noktalama işaretlerini kullanırsanız va daha düzgün bir Türkçe ile yazarsanız sevinirim. Yazdıklarınızı anlamak için en az iki kere okumak gerekiyor!!!

Basit Usül olupta satış faturası üzerinde maliye bakanlığı amblemi olmayan mükelleften alınan hiç bir faturadan kdv indirimi söz konusu değildir.Sadece bütününü gidere veya harcamaya atabiliriz.