fonradar

Basit Usüldeki Mükellefin Yeni İşyeri Açması

arkadaşlar basit usulde bakkal işleten bir kimse 2.bir bakkal daha açacak.kendi üzerine açmasımı avantajlı yoksa başkasının adına açması mı?teşekkürler

Ynt: basit usuldeki mükellefin yeni işyeri açması

Sayın muhfiliz;

açmış olduğu 2.bir dükkan eğer basit usulde kalma şartlarına engel teşgil etmiyorsa, kendi üzerine açıp basit usulde kalmaya devam edebilir. Avantajılarına gelince yeni açılışta olduğu gibi masraf etmesine gerek kalmaz. Yani 2.dükkan için oda kaydı filan yaptırmasına gerek kalmaz. Ancak söz konusu olan bakkal işletmesi olunca 2 dükkanın birden yıllık alım ve satım tutarları. 48.maddedeki hadleri aşma olasılığı çok fazla olabilir. Ve bu yüzden önümüzdeki yıl deftere girebilir. bunuda göz ardı etmemek gerekir.
iyi çalışmalar dilerim.

Ynt: Basit Usüldeki Mükellefin Yeni İşyeri Açması

arkadaşlar basit usulde çalışmanın bir koşulu da kendi işinde bil fiil bulunmakdır.2.bir işyeri açılırsa bu şartın gerçekleşmesi biraz zorlaşır.bir insan 2 iş yerinde de aynı anda bulunamayacana göre işçi çalıştırması daha mantıklıdır.bence 2.işyerinde işçi çalıştırılması gerekir diye düşünüyorum ben.

kesinlik sayın zahiri ye katılıyorum 2 işyerinde işçi çalıştırma zorunluluğu vardır bu bi dezavantajdır.

Yanında veya 2. dükkanda bir personel veya akraba çalıştırabilir..

arkadaslar basit usulde vergi mükellefiyeti olan bir kişinin işyerinin kirasıda etki ediyor diye duymustum buna dogruluk payın ne derece yani kiranın bir limit oranı varsa nedir? saygılar...

Gvk'nun 47 maddesi sorunuza cevap olacaktır..

Kolay gele...