fonradar

Basit Usulden Gerçek Usule Geçiş Hangi Tarih Dikkate Alınır ?

rkrlmaz

Katkı Sunan Üye
Günaydın , acil bi sorum var.Basit usulden gerçeğe geçiş yaparken bugun tarihli dilekçe versem , geçiş bugun mu yapılır . İnternette 1 ay sonra gibi bir yazı okudum ama muallakta kaldım.Bir an önce geçirmem gerekiyor mükellefi .

Arkadaşlar bir sorum daha var , defter tasdik ettireceğim ama onay tipi olarak basit usulden geçişlerde ilk işe başlama mı olması gerekiyor ?

Basit usulden gerçeğe geçiş genelde ay başı itibarı ile oluyor herhalde aynı ayda hem basit hemde gerçek olunamayacağı için olmalı.1.6.2014 itibari ile geçebilirsiniz.Defterde onay tipi ilk işe başlama olarak düşünmek lazım yeni bir usule geçiliyor çünkü.Kolay gelsin.

Bugün basit usulden gerçek usule bir mükellefimin geçişini yapıyorum. Vergi diresine dilekçe verdim. işe başlama evraklarını hazırladım. Defter tasdikini de ilk işe başlama olarak yaptırdım. Ay başında mükellefiyetinin açılacağını sizden duyuyorum. Vergi levhamızı aldıktan sonra beyanname veremicek miyim ? o zaman nisan ayının beyannamesi ne olacak ?

ay basında değil dilekçeyı verdiğiniz gün geçiş olacak.Bende 2 gün önce yaptım aynı işlemi.Eskiden Hasan Er'in belirttiği gibiydi fakat su an dilekçe tarihi itibariyle.

Merhaba
Kuru temizleme işi yapan basit usul mükellef bu yıl(2023) 220 bin satış haddini geçmiş, gerçek usule 2024 yılında mı ? hemen mi geçirmeliyiz ?
İyi çalışmalar dilerim.

Bu arada ben,bir esnafı, 2023/09 itibariyle ticari kazançtan basit usule çevirdim :) Ama tabi özel istisnası vardı (pazarcı) .Fakat basitten ticariye geçişler takvim yılı başından itibaren başlar.

Teşekkür ederim cevaplarınız için.
Tahsin abi, kuaför bir mükellefi de gerçek usulden basite geçirme durumu olacak ama ilk açıldığı zaman leasing faaliyet kodu eklemişler, kendisinin bile haberi yok, faaliyet kodunu kapatırsak yoklama tutulur mu ?

Basit usulden, gerçek usule geçiş dilekçesini 2024 ocak ayında mı vermeliyiz ?

Teşekkür ederim cevaplarınız için.
Tahsin abi, kuaför bir mükellefi de gerçek usulden basite geçirme durumu olacak ama ilk açıldığı zaman leasing faaliyet kodu eklemişler, kendisinin bile haberi yok, faaliyet kodunu kapatırsak yoklama tutulur mu ?
Arka arkaya 2 yıl basit usul şartlarını sağlarsan ticariden basit usule dönüş yapabilirsin.Faaliyet kodunu çıkarırsın o sorun değil. Ayrıca hem kod için hemde zaten basit usule geçiş talebinden sonra yoklama büyük ihtimalle tutulacaktır.

Basit usulden, gerçek usule geçiş dilekçesini 2024 ocak ayında mı vermeliyiz ?
Bu geçiş işlemini hiç yapmadım ama aralıkta vermen gerekir diye biliyorum.Hatta aralığın başında,Çünkü daire, kazanç türünü değiştirdikten sonra defter beyan sistemi açılışını da yapman lazım.Bunu istersen vergi dairesiyle tekrar konuş.Güncel uygulamayı ne yazık ki bilemiyorum.Basit usullerle pek ilgilenmediğim için yakından takip ettiğim bir konu değil.
Birde yakın zamanda şöyle bir ceza geldiğini okudum.Basit usule tabi olupta defter beyan sistemine zamanında kayıt yapmayan birine usulsüzlük cezası kesilmiş.Basit usul mükellefi olanlar varsa yine hatırlatmış olalım.

Evet abi 2024 yılında defter beyan açılışını işletme olarak yapmak lazım, aralık gibi vereyim ben dilekçeyi en iyisi.
Teşekkür ederim .