fonradar

Başka Firmanın Faturasını İşleme

Merhabalar;

bünyemizde iki firma var (a-b)

a firmasına kesilen faturalar b firmasına işlenmiş ve bankadan b firması adına satıcılara ödeme yapılmış.cari mutabakatı yapmaya başlayınca ortağa çıktı 2014 yılı ve 2015 yılında hemen hemen her ay bu durumda. Faturaları çıkardım kdvlere düzeltme verdim ama carileri nasıl düzelticem b firmamızdan çıkmış tüm ödemeler.yarın denetimde bunu nasıl izah edicem.

Yardımınızı bekliyorum...

Teşekkürler..

Faturalar a firması adına kesilmiş fakat B firmasına gönderilmiş ve ödenmiş ise . B firması bunları masrafa yazamaz. Yapılacak şey bir borç dekontu ekinde faturayı A firmasına göndererek cari hesabı borçlandırmaktır.

Üstadım ba-bs lerin değişmesi de gerekmez mi? Ayrıca a firmasına kesilen faturalardaki KDV leri be firması nasıl indirim konusu yapabilir?

Yapmayacak ki. B firması bu faturaları kendi maliyet hesaplarına intikal ettirmeyecek. Kendi nezdindeki A firması hesabına borç yazacak ve bunu dekontla A firmasına bildirecek.
KDV indirimi ve BA BS bildirimi de yapmayacak.
Eğer KDV beyanına dahil ettiyse düzeltme yapacak.
A firması ise B firmasnı alacaklandırıp kendi maliyet ve kdv hesaplarını borçlandıracak.

Soruda ft a firmasına kesildiği halde yanlışlıkla b firması kayıtlarına alındığından bahsediliyor! Bu durumda dekont olamaz. İki firmada da ilgili dönem kdv ve Ba/Bs düzeltme verilmesi gerekir. 2014 yılı defter kayıtları değiştirilemeyeceği için sıkıntı büyük.

Soruda ft a firmasına kesildiği halde yanlışlıkla b firması kayıtlarına alındığından bahsediliyor! Bu durumda dekont olamaz. İki firmada da ilgili dönem kdv ve Ba/Bs düzeltme verilmesi gerekir. 2014 yılı defter kayıtları değiştirilemeyeceği için sıkıntı büyük.

Katılıyorum