fonradar

Başka üye işyeri pos cihazı ve faturalandırma nasıl olur ?

Saygıdeğer arkadaşlar merhaba

Kendi işyerimde pos cihazı olmadığından dolayı kartla alışveriş yapmak isteyen müşterilerimi arkadaşımın işyerindeki pos cihazından geçmeyi düşünüyorum. Bu şekilde vergilendirmeyi nasıl yapabiliriz ?

Meblayı benmi fatura edicem yoksa arkadaşımmı ? Ondan tahsilat makbuzu alıp kendim fiş kessem böyle bir uygulama varmı ? Bilgi sahibi arkadaşların bilgilendirmesini rica ederim.

Ynt: Başka üye işyeri pos cihazı ve faturalandırma nasıl olur ?

sayın önder

bu dediğiniz işlemi piyasada birçok işletme uygulamakta

vergisel olarak pos cihazı kiminse faturayı fişi onun kesmesi gerekiyor

eğer kart ardakaşınızdan cekildi ise faturayı o keseceğinden dolayı sizde malın bedelini ona fatura etmek zorundasınız

tahsilat fişi alıp faturayı siz keserseniz arkadaşınız vergi kaçırmış olur

yani ticari işlemi arkadaşınız yapmış olur sizle bir ilgisi yok

fatih bey cevabınız için teşekkür ederim fakat faturayı arkadaşım keserse ben ürünü stoğumdan nasıl düşeceğim ?

Ayrıca postan geçen miktar karşılığı arkadaşımdan para yerine mal alsam , mal bedelinide bu karttan geçen meblaya istinaden ödesem farklı bir işlem gerekirmi ?

Siz sattığınız ürünün faturasını arkadaşınıza kesin dolayısıyla ürün stoklarınızdan çıkmış olur ,arkadaşınızda ödemeyi yapacak olana fatura keser. Böylelikle arkadaşınız da stoğunda olmayan ürünün faturasını kesmemiş olur..

Ancak ben bu işlemin bir defaya mahsus yapılacağını düşünüyordum, sorunuzu tekrar okuyucunca fark ettim ki bu iş süreklilik arz ediyor. Bu sıkıntı olabilir bence, siz en kısa zamanda bankanızdan pos cihazı alın
,

EYLÜLDURU ' Alıntı:
Ancak ben bu işlemin bir defaya mahsus yapılacağını düşünüyordum, sorunuzu tekrar okuyucunca fark ettim ki bu iş süreklilik arz ediyor. Bu sıkıntı olabilir bence, siz en kısa zamanda bankanızdan pos cihazı alın
,

Karşı tarafın posundan 100 tl geçti diyelim karşı tarafta bana 100 tl değerinde mal verse ve bana tahsilat makbuzu verse (postan geçen meblaya istinaden) bu şekilde bir işleyiş olmazmı ?

Not: faturalandırmayıda onun yerine ben yapıcam çünkü bana karttan geçen mebla karşılığı mal ve tahsilat makbuzu verdiği için.

böyle bir uygulama vardı diye hatırlıyorumda bilginiz varmı ?

Şİmdi arkadaşınızın pos cihazından 100 TL çekildiyse bunu mutlaka faturalandırmak zorunda .

Sizin dediğiniz şekilde hem usule uymaz hem de stoklar daha da karışır( sizden hiç mal çıkışı olmuyor.)
Ancak faturayı ben keseyim arkadaşım benim adıma bu malı satsın diye düşünüyorsanız uygulamadım ama o zaman da aranızda bir sözleşme yapmanız arkadaşınızın da yaptığı aracılık işleminde dolayı size komisyon faturası kesmesi gerekmedir.

EYLÜLDURU ' Alıntı:
Şİmdi arkadaşınızın pos cihazından 100 TL çekildiyse bunu mutlaka faturalandırmak zorunda .

Sizin dediğiniz şekilde hem usule uymaz hem de stoklar daha da karışır( sizden hiç mal çıkışı olmuyor.)
Ancak faturayı ben keseyim arkadaşım benim adıma bu malı satsın diye düşünüyorsanız uygulamadım ama o zaman da aranızda bir sözleşme yapmanız arkadaşınızın da yaptığı aracılık işleminde dolayı size komisyon faturası kesmesi gerekmedir.

eylül bey anlatmak istediğimde bu , faturayı ben kesiyorum stoktan düşmek için, karşı tarafta postan geçen mebla yerine bana faturalandırarak mal veriyo bu şekilde de oda verdiği malla stoğunu düşüyor. Yani benim ona mal ödemem postan geçen satış bedeli olarak oluyor.

Eylül Hanım Demek istediniz sanırım ;)

Her iki taraf da fatura kesiyorsa problem yok tabii..

EYLÜLDURU ' Alıntı:
Eylül Hanım Demek istediniz sanırım ;)

Her iki taraf da fatura kesiyorsa problem yok tabii..

:) :)
İletişim kazası

Bu yapılan mantıksız bir işlem. Ortalığa naylon kokusu yayılmış gibi. Git kendi posunu al kullan kardeşim.. Bırak bu dolambaçlı yolları....

bulent249 ' Alıntı:
Bu yapılan mantıksız bir işlem. Ortalığa naylon kokusu yayılmış gibi. Git kendi posunu al kullan kardeşim.. Bırak bu dolambaçlı yolları....

arkadaşım naylonla ne alakası var, bankadan pos cihazı alamadığım için (sektörüme verilmiyor) böyle bi çözüm üretiyorum.

Ayrıca eylül hanım kusura bakmayın bayan olduğunuzu bilmiyodum.

bulent249 ' Alıntı:

bülent olayı başka bir noktaya taşımışsın?
adama direk yapıyorsun moduna sokmuşsun

sen şunu demen gerekirdi
yaptığın işlem sürekli ise bu uygun değil
en kısa zamanda kendine pos al demen lazımdı
aydınlatıcı ol biraz