Başkasının işçisine ramazan kumanyası.?

Merhaba
Bizim firmamız; başka bir firmadan işgücü temin etmektedir. Bu işçiler bizim firmamızda değil de kendi firmalarında bordroda gözükmekteler. Bizim firmamız, her ne kadar başka firmada çalışsalar da işçilere ramazan kumanyası vermek istiyor. İşçiler bundan bir menfaat sağlıyor. Fakat bizim firmamız bunu gider yazabilir mi? Bu işçiler bizim bordromuzda yer almadığından vergisel boyutu ne şekilde olacaktır? Bu konuda yardımcı olabilecek üstadlarıma ve tecrübeli meslekdaşlarıma şimdiden teşekkür ederim. Saygılar.

Ynt: Başkasının işçisine ramazan kumanyası.?

Merhaba,

İşçilere gider pusulası imzalatmanız gerekir; Daha sonra bunu 720 Borç 157 Alacak şeklinde kaydetmelisiniz.

Saygılarımla,

Merhaba;
Uzman arkadaşımız cevaplamış sağolsun. teşekkür ederim. kafamdaki olayı netleştirmek için soruyorum. kumanyaları atıyorum büyük bir marketten aldım. (carrefour, tansaş, bim, ...vs.) bu faturayı işlerken 157 diğer stoklara aldım. benim işçim olmayan işçilere bunları dağıtırken gider pusulasına imza attırdım. gider pusulalarına göre de 720 işçilik giderlerine brüt rakamı attım. 157 hesaba da alacak verdim. şimdi kdv ve muhtasar bakımından ne yapmam gerekli onu düşünüyorum. kumanyaları kdv li aldım. işçilere gider pusulası ile verdim. kdv doğuyor mu? ayrıca bu gider pusulalarını muhtasar beyannamede beyan edecekmiyim? eğer beyan edeceksem stopajı yüzde 10 mu olacak? yoksa başka bir orandan mı beyan edilecek. ya da hiç mi beyan edilmeyecek? bu konuda da yardımcı olabilirseniz çok sevinirim. saygılar.

Başkasının işçisine verdiğiniz kumanya ticari faaliyetin devamı için yapılan bir ticari harcama değildir.
Bu nedenle benim kanımca kumanyayaı dağıtan şirket bunu ancak kkeg yapabilir. KDV de indirilemez.

Sayın nguroy;
öncelikle ilginiz ve cevabınız için teşekkür ederim. her ne kadar başkasının işçileri olsa da bu işçiler benim işimi yapıyorlar. yani bir firmadan ben bu arkadaşların emeğini satın alıyorum ve benim işimi yapıyorlar o nedenle sanki bir bakıma benim işçilerim gibi olduğu için ramazanda da onları sevindirmek işe daha teşvikli olmalarını sağlamak amacıyla ramazanda kumanya vermek mantıklı geliyor. ticari değildir bu harcama demişsiniz ama işçilerin performansının artması, veriminin artması, bu nedenle üretimde bir artışa sebebiyet verilmesi ticari hayatımızı etkilemektedir. o sebeple bu harcamanın tamamen ticari değildir denmesi sanki biraz hakkaniyetsiz gibi geldi. dediğim gibi bu işçiler her ne kadar başka firmanın bordrosunda olsalarda her ay tevkifatlı olarak fatura kesiliyor ve 2 nolu kdv ile beyan ediyoruz. yani bizim işimizde çalışıyorlar. o yüzden tamamen başkasının işçisi demek de pek hakkaniyetli olmuyor. sonuçta bizim işimizi yapıyorlar. ortada kaldık vesselam ne dersiniz?

Sözleriniz mantıklı, Ancak Yasalar uygulanırken mantık değil uygulama teamülleri dikkate alınır.Yani bir inceleme elemanı gelip bunlar da nerden çıktı kime aldın bu yardımı derse onu bunun ticari faaliyetle ilgili bir harcama olduğuna ikna etmek zor olabilir.

mantık değil, uygulama teamülleri uygulanır derken bu konuda uygulanmış bir teamül bilginiz varmıdır? var ise paylaşabilirmisiniz? gerçekten ilginiz ve cevaplarınız için teşekkür ederim. sayenizde aydınlanıyoruz.

Söylüyorum. Benim tecrübem bu olaya şüpheli bakar.Birebir aynısı yok tabi. zaten sorumlu olduğum şirketlerde böyle birşey izin vermezdim.

bu konuyu başından beri takip eden arkadaşlar. sizde nguroy gibi aynı kanaattemisiniz? başka düşünce de olanlar varmı?

Merhaba,

Gider yazılmasında bir behis yoktur.

VUK vergilendirmede olayın aslı geçerlidir der.

Şimdi bu işçiler size tahmin ettiğinizden daha iyi bir iş çıkardı diyelim. Sizde işçilere fazladan atıyorum 50 lira para verdiniz, ve buna gider pusulası kestiniz,

Bu nasıl gidere atılırsa, ayni ücretinde atılmasında behis olmaz,

Saygılarımla,

UZMAN ' Alıntı:
Merhaba,

Gider yazılmasında bir behis yoktur.

VUK vergilendirmede olayın aslı geçerlidir der.

Şimdi bu işçiler size tahmin ettiğinizden daha iyi bir iş çıkardı diyelim. Sizde işçilere fazladan atıyorum 50 lira para verdiniz, ve buna gider pusulası kestiniz,

Bu nasıl gidere atılırsa, ayni ücretinde atılmasında behis olmaz,

Saygılarımla,
Fazladan 50 tl bonus verdiyseniz firma size fatura keser.
Başkasının işçine ödenen para gider olmaz. bağış olur.

Merhaba,

Nasıl olmaz, Şimdi diyelimki binanın dış cephesinin boyanması için bir firmayla anlaştınız, İşçinin yaptığı iş hoşunuza gitti, 50 TL vereyim pencereleride boya dediniz, veya işçinin yaptığı iş standartların üzerinde olduğundan 50 TL de ona verdiniz ve gider pusulası ile belgelediniz,

Bağış mı bu, Siz aldığınız hizmetin karşılığını ödüyorsunuz, KArşılıksız değil.

Saygılarımla,

Sn. Uzman;
Ödediğim hizmet bedelini işi yapan firmaya fatura karşılığı ödüyorum.
Gider makbuzu ile başkasının işçine ödeme yapamam. Gider makbuzunun new için kullanıldığını siz çok iyi biliyosunuz.
Firma bana fatura kesiyosa gereğini yapar, ödemesini yaparız.

Şu şekilde olamaz mı? Biz kumanyayı aldık işçisini çalıştırdığımız firmaya bedelsiz ve bizde çalışan işçilere dağıtılmak şartı ile belge kestik, karşı firmada tutanak karşılığı işçilere dağıttı.

Olur ama bağış olur. Yani kkeg olur.

Merhaba,

Şimdi bu işçiler benim fabrikamda yemek yiyor, Benim olmayan İşçilerin yediği kadarını bağış olarak değerlendirip KKEG olarak mı değerlendireceğim.

Neticede o da fatura dışı katlandığım bir gider.

Saygılarımla,

en son UZMAN adlı arkadaşın yazdığı da enteresan geldi bana. yemek veriyorum işçilere ve kkeg mi olacak. nguroy bu konuda bir düşünceniz varmıdır? mantıken hemen hemen aynı tarz bir problem? hala aynı görüştemisiniz? ramazanda kumanya verilirmi bu ülkede? cevap: veren firmalar vardır. benim bordromda yer almasa da 3-4 senedir benim fabrikamda çalışan işçilere kumanya vermek isteyebilirmiyim? cevap: evet. bu sorulara verilen cevaplar hemen hemen herkesce evet iken idare nasıl olurda hayır diye düşünür? makul karşılamaz? nasıl bir müşterimizi yemeğe götürüp onu mutlu ediyorsak böylece belki de bize vereceği siparişi artırıyoruz. bu nasıl temsil ve ağırlama giderine gidebiliyorsa bence işçiye verilen bu kumanyanın da (her ne kadar benim bordromda olmasa da) verimini artıracağı için, dolayısıyla üretim artacağı için, dolayısıyla satış potansiyelim artacak ve satarsam karım daha da yüksek olacağı için bununda giderleştirilebileceğini düşünüyorum. ama nguroy öyle kesin kkeg dedi ki hala çekimserim. saygılar...

Burda kilit nokta "benim bordromda yer almak" ben kendi işçim için , maaş, ikramiye, prim, ayni yardım , yemek giyim , yakacak yardımı vb.. aklınıza ne geliyorsa yaparım. Bunları da mevzuata uygun olarak vergi ve ssk kesintilerini yapar öderim. Sonuç olarak da ticari faaliyetimin yapılmasına yönelik personel gideri olarak masrafa yazarım.

Ancak benle ilgisi olmayan tam tabiiri ile "illiyet bağı" olmayan birine ödeme yapamam. O zaman ticari kazanç açısından bunun ucu açık olur herkes yaptığı tüm ilgisiz ödemeleri gider pusulası ile masraf gösterir.

Temsil ve tanıtma gideri ile bunu karıştırmak ne kadar doğrudur.? Temsil benim müşterime veya potansiyel müşterime benim malımı alması için yaptığım yatırım harcamasıdır. Yurt dışı seyahat gideri de aynıdır.
Ramazanda kurulan iftar yardımı sponsorlukları da benim açımdan kkeg dir. Bağıştır. bağış ve yardımlar hangi usule tabi ise iftar yardımı da ona tabidir. Ayrıca yapılan sevabın vergisini düşerek devlet üzerinden hayır yapılmaz.
Bunların gider olarak indirilebileceğini iddia edenler dayanak göstermelidir.
Yada yasalarda gerekli değişiklik yapılarak iftar yardımı masrafa yazılır demek daha kolay olacaktır. ;D

Ben olsam napardım biliyormusunuz? Pratik çözüm.

Söylersiniz size işgücü temin eden firmaya iş arkadaş ben işçi başına şu kadar erzak yardımı yapmak istiyorum. Sen bunu al dağıt bana da fatura et olsun bitsin.

Merhaba

Burada 4857 sayılı İş kanununun 7. maddesi ile düzenlenen ?geçici iş ilişkisi? olduğu anlaşılıyor.
Bu iş ilişkisinde işçi asıl iş yerinde kayıtlı gözükmeye devam eder, ücret ve diğer hakları asıl işyeri tarafından ödenir. Ancak, asıl işveren işçinin ücret ve diğer haklarından doğan işçilik maliyetini işçiyi geçici olarak devrettiği işverene fatura eder.

Yapılan ayni yardım ücretin bir cüzü olarak kabul edilir (SSK priminden muaftır) ve asıl işverenin keseceği faturada gösterilir.

Yapılan ayni yardımın işçi açısından gelir vergisi karşısındaki durumu GVK?nun ücretlerde istisnaları düzenleyen 23. maddesi uyarınca değerlendirilmelidir. Buna göre, 2010 yılı için bu istisna günlük 10 liradır.