Bdp programında Gelir idaresinden bir hamle daha..

Tahsin Kurt

Fenomen Üye
Platin Üye
Selamlar
E-beyanname sayfasından alıntıdır.

15.11.2011 Özel Usulsüzlük Cezaları ile ilgili Açıklama

Bazı mükelleflerimizin beyannamelerini "Kanuni Süresinden Sonra" verirken "Mükellef Grubunu" yanlış seçtikleri görülmektedir. Bu nedenle "Mükellef Grubu" seçimi sırasında ek kontrol konulmuştur. Buna rağmen hatalı seçim yapanlar hakkında gerekli yasal işlemler yapılacaktır.

Özü: Sizi gidi uyanıklar sizii :)

Saygılar

Ynt: Bdp programında Gelir idaresinden bir hamle daha..

Vayy. Dogru soyleyin aranizda boyle yapan oldu mu

Geçmişte oldu tabi...Hatta yıllar evvel bir mükellef için maliye memuru akıl vermişti.Grubunu dğeiştirin öyle onaylayın demişti..Bakalım patlak verecek mi? :)

Siz mi? Tahsin bey sizde böyle yaparsanız kime güveniriz artıkım :D

Söylediğimi yapın,yaptığımı yapmayın :)
Kimse kusursuz değildir naapalım :)

Üstad ne kadar farkediyor farklı seçersek, ben tam konuya hakim değilim de

Çok basit izah edeyim sayın Ant Z
Diyelim pişmanlıkla beyan veriyorsunuz,firma da bilanço defteri.Beyanname başına 500 tl de ceza kesilsin.Beyanı onaylarken firma türünü seçtiriyor.şirket mi Bilanço mu işletme mi veya diğer mi diye.. Mesela bu işletmedir deseniz size kesilecek ceza 100 tl oluyor.Sistem bunun kontrolünü bu zamana kadar yapmıyordu.Ancak manuel bir kontrolde ortaya çıkabilecek bir durumdu.Şimdiye kadar da böyle bir inceleme olmadı.Yeni düzenlemeye göre bu kontrolü sistemin yapmasını sağlamışlar. yani defter cinsi de kontrol edilecekmiş.
Yalnız açıklamadan şunu anlıyorum.
Sadece bir uyarı ekranı gelebilir.Yani "mükellef grrubu işletme seçilmiştir,doğruluğunu kontrol ediniz" gibi..ve yine beyan büyük ihtimalle onaylanabilecektir..Aynen geçici'lerdeki fatura uyarısı gibi.Şimdiye kadar böyle bir uyarıda yoktu.Demekki böyle birşey olacak..Ben böyle anlıyorum.

Yani adamlar diyorki ben uyarımı yaparım arkadaş,sonrasına karışmam :)

Ant Z ' Alıntı:
Üstad ne kadar farkediyor farklı seçersek, ben tam konuya hakim değilim de

Yaa. Öyle bir ceza kesiliyor ki bu uyanıklığın sonucunda, aslında maxımum 4 katı tahakkuk etme yolu varken

:)iyiymis ustad