Bedelsiz ve Bedelsiz Numune Şeklinde Sevk Edilen Mallar

  • Konbuyu başlatan TAMER00
  • Başlangıç tarihi
T

TAMER00

Ziyaretçi
Sizlere birbiriyle benzeşen iki konu üzerine sorum olacak

1-Bedelsiz mal sevkiyatındaki unsurları belirtebilirmisiniz(fatura kesim şekli faturanın 0 bedelle kesilmesimi yoksa iskonto uygulaması mı yoksa bu işi yalnızca irsaliyede belirterek bitirebilirmiyiz, muhasebe kaydı, kdv konumu vs)
2-Biz bedelsiz numunedir fatura edilmeyecektir şeklinde şerh düşerek çok sık irsaliye düzenlemekteyiz. Tabii bunlar fatura edilmemekte. Bu işlem bana göre ilerde sıkıntı yaratır,

Sizlerin düşüncelerini alabilirsem sevinirim.
 
Üyelik
4 Nis 2007
Mesajlar
61
Ynt: Bedelsiz ve Bedelsiz Numune Şeklinde Sevk Edilen Mallar

Eğer mala fatura kesmez ve sadece irsaliye ile karşı tarafa gönderirseniz faturası kesilmediği için mal hala sizin stoğunuzda gözükür ve bu mal konsinye niteliğindedir, yani "mülkiyet devri yapılmaksızın malın karşı tarafa gönderilmesidir". Eğer mallar size geri gelecekse ya da karşı tarafta sadece demo niteliğinde durmasını istiyorsanız sevk irsaliyesi keserek göndermeniz yeterlidir. Karşı taraf da sevk irsaliyesi keserek geri gönderdiğinde tekrar sizin deponuza giriş olur. Ancak eğer malı karşı tarafa bedelsiz satmayı istiyorsanız ve malın stoğunuzdan da çıkmış olmasını istiyorsanız bedelsiz fatura kesmeniz gerekmektedir, bunda herhangi bir sakınca yoktur.
 
Üst