Belediyeye Yapılan Bağış Ve Yüklenilen Kdv İndirim Konusu

Üyelik
27 Eki 2020
Mesajlar
1
Konum
ankara
Selamlar.

Bir konuda çelişki yaşadığımızdan değerli görüşlerinizi istirham ederiz.

firmamız tekstil imalatı ve satışı yapmakta, bir belediyeye bağış yapmak istiyoruz. bağışın konusu faaliyette bulunduğumuz sektörün dışında. Bu noktada bağış için aldığımız mal ve hizmetler için yüklendiğimiz kdv indirim konusu yapılabilir mi?

Teşekkür ederiz.
 
Üyelik
29 Eki 2020
Mesajlar
7
Konum
ankara
Yapılan bağış miktarı gelir vergisi mükelleflerince yıllık gelir vergisi beyannamesi üzerinden, kurumlar vergisi mükellefleri ise gider yazmak suretiyle indirim konusu edebilecektir.
Katma Değer Vergisi mükellefleri, kanun'un 17. maddesinin l ve 2 (a) fıkrasın-da sayılan kurum veya kuruluşlara bedelsiz olarak yaptıkları mal veya hizmetlere ilişkin olarak ilgili belgelerde gösterilen katma değer vergilerini indirim konusu edemeyeceklerdir. Bedelsiz teslimlere ait olup indirim konusu edilemeyen katma değer vergileri anılan kanunun 58. maddesi uyarınca, gelir veya kurumlar vergisi matrahının tespitinde gider olarak kabul edilebilecektir
 

Benzer konular

Üst