Belge almaya hak kazanan kişi işten ayrıldığında tazminat almalımı.?

smmm bürosunda çalışmakta iken ruhsat almaya hak kazanan bir kişinin kendi işyerini açmak için işten ayrılması bence işçi tarafından haklı bir sebep gibi geliyor ve tazminat hakkı olduğunu düşünüyorum.. peki sizce ?

Ynt: İşten ayrılma

İşten ayrılmak için haklı sebep; tazminat için değil...

_mustafa ' Alıntı:
smmm bürosunda çalışmakta iken ruhsat almaya hak kazanan bir kişinin kendi işyerini açmak için işten ayrılması bence işçi tarafından haklı bir sebep gibi geliyor ve tazminat hakkı olduğunu düşünüyorum.. peki sizce ?

Bu soruyu soran meslektaşımız mı merak ettim?

Bu soruyu soran meslektaşımız mı merak ettim?
[/quote]

moderatör demek, paylaşılan şeylere espri yaptığını zannederek birşeyler yazıp milletin hoşça vakit geçirmesini sağlayan kişi mi demek. milletin ciddi sorularına böyle şeyler yazmanız size bişey kazandırmaz amaç küçük görmek veya hava atmaksa o bize yakışmaz. keşke konu hakkında cevap yazsaydınız da ben de teşekkür etseydim.

Ynt: Belge almaya hak kazanan kişi işten ayrıldığında tazminat almalımı.?

Arkadaşım ne derler eski bir ata sözü vardır "iğneyi kendine çuvaldızı başkasına batır". Kimsenin kimseyle alay etmeye hakkı yoktur.
Ben ciddi bir soru sordum. Eğer böyle saçma sapan soruyu soran meslektaşımız veya aday ise vah bu mesleğin haline. Yo eğer meslektaş değil meraktan soruyorsa burası aklınıza geleni kaygısızca yazabileceğiniz bir ortam,, sohbet odası değil. Yada sosyal paylaşım ağları da değil.
Saçma sapan yorumlarla meslektaşların vaktini çalmaya veya mesleğe yeni adım atanları yanlış yönlendirmeye kimsenin hakkı yoktur. :)

Selamlar,

Ben soruyu saçma sapan olarak bulmadım kendi adıma. İnsanın aklına gelebilir ve bir an için olabilir gibi gelmiş ve soruyu sormuştur. Cevabını aldıktan sonra da bir tepkisi olmamış arkadaşın.

Nguroy meslektaş mı diye mi sormuş Zindan da gülünce insanın canı sıkılabilir.

Ayrıca yine böyle saçma sapan bir soruyu soran meslektaşımız veya aday ise "vah bu mesleğin haline" demek şık olmamış. Mevcut bilgileri herkes nasil elde ediyor merak ediyorum. Ya da aklınıza hiç saçma bir soru gelemez mi?

3 gün içinde binlerce mesaj atıp geyik yapanlar var forumda (En doğal haklarıdır, eleştirmiyorum), arkadaşın böyle bir soru sorması çok mu abes?

Abeslik sıralamasında emin olun üstlerde değildir.

Daha önce de konusu oldu, yeni smmm'ler ya da adaylar çekinerek soruyorlar diye. Bu da bir başka kanıtı.

Arkadaşı hiç tanımadığımı ve iyi niyetimle bu yorumu yaptığımı belirtmeme gerek var mı emin olamadım.

Bu soruyu eğer bir meslek mensubu veya adayı soruyorsa :D Gerçekten durum çok vahim demektir.
Kimseyi küçümsemek gibi bir niyetim yok. Bunu baştan açıkça belirteyim
.
İş kanunu eskisi yenisi hep aynı kıdem atzminatı alınabileck halleri madde , madde ve çok açık yazmıştır.
Bu bir tebliğ, yorum, mahkeme kararı içtihat falan değildir. Doğrudan yasa maddesidir.
Eğer meslek mensubu veya adayı bunu bilmiyorsa yazıktır. Burda sorana kadar iş kanunu 17 md açıp okumak daha kolaydır. Benim tepkim buna. :)

Benim de demek istediğim sorulan sorunun saçmalığı ya da mantıklı olması değil. Böyle bir soru sorulunca mesleğin vah haline diye bir şey yok benim görüşümde.

En temelinde zaten bizim mesleğimizi, saçma bir soru sorulduğu için "vah halimize" diyecek durumda görmüyorum ben.

Ben yerinde bir sorudur demiyorum ayrıca, tabi ki açıp okuyabilir. Ama mesleğimiz de bu kadar pamuk ipliğine bağlı değil.

Bu forumda sorulup ve cevap alınan en saçma soru değil yani, onu anlatmak istiyorum.

cevap yazan herkese teşekkür ederim. Serkan beyi tanımadığım halde haksızlık karşısındaki tutumu da hoşuma gitti ona özellikle teşekkür ederim.

ben standupçı değilim o yüzden meslektaş sayılmayız. eğer sizin 3568 le bir alakanız varsa sizin de kanunu baştan okumanızı tavsiye ederim bunu yanlış onlamayın önce çıraklık sonra ustalık gerek. bu konu da tekrar cevap yazmam umarım cevap yazmam gereken birdurum olmaz. Saygılar forum üyelerine..

Burada yönetici olan ve meslek mensubu olduğunu düşündüğüm kişiler, mesleğe yeni başlayanların aklına gelen belki de çok basit veya saçma(!) sorulara bu tavırla cevap veriyorsa, insanların hevesleri kırılır diye düşünüyorum.

Ayrıca bu mesleğe herşeyi bilerek mi başladınız onu da merak ettim doğrusu.

Kimse anansının karnından meslek mensubu olarak doğmaz. Biz de çıraklıktan başladık elbet. Ancak hiç bir zaman bilmediğimiz konularda ahkam kesmedik.

_mustafa ' Alıntı:

Burda bir soru değil bir yönlendirme var.
Eğer iyi niyet olsaydı soru şu şekilde olurdu ve buna kimse birşey demezdi?

"Bir smm bürsounda çalışırken kendi isteği ile büro açmak için ayrılan kişi kıdem hak edermi?"

Herkes değişik anlıyor demek ki.

Yönlendirmeyi kötü anlamda söylemişsiniz ama sadece orada fikrini beyan etmiş. Benim ahkam kesmekten anladığım bu değil.

Soruyu o şekilde sorsaydı da yine bu mesleğin vah haline demeniz gerekirdi. Çünkü başta demiştiniz. Bu sorunun sorulması bile abes. Şimdi ise sorunun sorulma tarzının başka şekilde olması gerektiğini söylüyorsunuz.

Ahkam kesmekten benim anladığım aslında bu.

Kusura bakmayın Nizam Bey, yaşınızı, yardımlarınızı, bu foruma olan katkılarınızı biliyorum. Yeni üye değilim yani. Ama "bence" tutumunuz yanlıştı.

Kimseyi kırmak da istemem.

Saygı duyarım. Bu da sizin fikriniz. Zaten herkesin fikri aynı olsaydı. Buraya gerek de kalmazdı . Öyle değil mi?

_mustafa ' Alıntı:
Ünvanın başındaki Serbest kelimesini duyunca insan ünvanı aldığı an serbest olacağını düşünüyor ama neremiz serbest ben hala anlayamadım. Bu kadar uzun ünvana ne gerek var onu da anlamam. TURMOB un açılımını içinizden bir tekrar edin, gerek var mı bu kadar uzun bir cümleye, hoş babs nin veya mizanların ayrı olarak bildirilmesine de gerek yok ama ayrı bildiriliyor belki vesayet altında olmanın getirdiği kötü bir alışkanlık bu. Konuyu dağıttım galiba.

Ruhsatınız hayırlı olsun, eğer stajı şu an çalışmakta olduğunuz meslek mensubu yanında yaptı iseniz dikkatli olmanızı tavsiye ederim. (Müşteri edinme anlamında)

Selam Arkadaşlar Bu soruyu soran kişi muhasebe bürosu açsın yanında personel çalıştırsın oda belge alsın sonra kıdem tazminatını istesin bakalım soru nasıl değişecek :)

Bu konu altındaki ilk mesajımda soruya gülmüştüm açıkçası, ama gülme nedenim alay etmek amacı ile değil, tamamen "bu nerden aklına geldi" tarzında "yurdum insanı bir şekilde kendine bir kılıf bulabiliyor" diye tebessüm etmiştim.
İlk önce bu yanlış anlamayı düzelttikten sonra, konuya gelince her belge almaya hak kazanan kıdem tazminatı almaya hak kazansaydı, her çırak, eleman, yardımcı, bende bedenen büyüdüm, bilgi sahibi oldum, kendi işyerimi kurmak istiyorum diyerek kıdem tazminatı almak isterdi çalıştığı yerden.Belgesini yeni alan smmm' nin tazminat almasının yanında belgeli, belgesiz herkesin böyle bir hakkı doğar ve kesinlikle anayasal bir hak olur.
Bu düşünce parlak bir fikir bence, ancak bir stajyer ve sm/smmm' nin savunmaması gereken bir düşünce.İyi günler.