belirli sureli is sozlesmelerinde ihbar oneli süresi ve ihbar tazminati

Herkese merhaba,

Belirli sureli olarak 15/05/2006 tarihinden itibaren calistigim is yerimden cikarilma durumum soz konusu. Bu durumda is yerim bana ihbar tazminati vermediklerini ancak ihbar oneli suresince calismami isteyeceklerini soylediler. Alti ayligina ucretsiz gorevlendirme ile doktora egitimimin bir kismini tamamlamak icin yurt disina gitmistim ve yurt disina gitmeden once isin devir edilmesiyle ilgili tum islemleri tamamlamistim. 10 Agustos itibariyle doner donmez bu haberle karsilastim. Devir islemlerini onceden halletmis olmama ragmen ille de bu surede calismam gerekli midir? Ihbar oneli suresince calismak yerine ihbar tazminatini talep etmem mumkun degil mi? Cunku sadece beni yildirmak icin bu sure zarfinda calisiyor gosterip aslinda bos oturtacaklar gibi gozukuyor. Beni calistigim bu surede bos oturtup bir is yaptirmadiklari icin mahkemeye basvurmam durumunda ne gibi bir sonucla karsilasabilirim? Eger ihbar suresince ise gitmezsem kidem tazminatindan da oluyor muyum yoksa kidem tazminati hakkim baki mi?

Yapmis oldugum sozlesmeler zincirleme seklinde devam etti ve su ana kadar 7 kere tekrarlandi. Bu durumda belirli sureli is sozlesmesi belirsiz sureliye donmus oluyor sanirim. Sozlesmenin bitis tarihi olan 14/08/2009 tarihinde is yerinden ayrilmam durumunda tekrar yeni bir sozlesmeyi imzalamasam da en son sozlesmeyi fesih etmem gerekmekte mi? Ve bu durumda da isverenin benden ihbar oneli suresince (benim durumumda 6 hafta kadar sanirim bu sure) calismama isteme hakki var mi?

Cevabiniz icin simdiden cok tesekkur ederim.

Ynt: belirli sureli is sozlesmelerinde ihbar oneli süresi ve ihbar tazminati

Sözleşmeyi işveren sona erdiriyorsa sizin değil onun ihbar ödencesini vermesi lazım. Yani borçlu olan işverendir. Siz işinize geliyosa ihbar müddetine ait bedeli talep edebilirsiniz.

Cevabiniz icin cok tesekkur ederim Sayin nguroy. Yani zoraki olarak ihbar suresince beni is yerinde tutma hakki yok mu isverenin, tercih bana mi kalmis durumda, dogru mu anliyorum? Cunku bana insan kaynaklarindan soylenen sey -bilemiyorum belki de goz dagi vermek icin de denmis olabilir- biz ihbar tazminati vermiyoruz ancak 6 hafta suresince calisiyorsunuz seklinde oldu.

İhbarda iki seçenek vardır.
a. tazminat ödenir ve işe son verilir.
b. ihbar süresince çalışmaya/çalıştırılmaya devam edilir. Ancak günde 2 saat iş arama izni verilir. İşçi eğer ister ise 2 saat iş arama izinlerini topluca kullanabilir. (2 saat * ihbar süresi / 7,5 = x gün olarak.)

Cevabiniz icin cok tesekkur ederim. Benim asil ogrenmek istedigim eger ki isveren isciyi cikartiyorsa bu durumda ihbar'la ilgili olarak bu iki secenekten birini kendisi tercih etme hakkina mi sahip yoksa isveren ben ihbar tazminati seceneginden faydalanmak istiyorum diyebilir mi?

Sözleşmeyi fesheden taraf ihbar süresine uygun olarak karşı tarafa bildirmek zorundadır.
Yasada işverene ihbar süresi kadar çaştırmak yerine ihbar süresine karşılık gelen ücreti ödeyerek sözleşmeyi derhal feshedebilme hakkı tanınmıştır.Yani işveren, a-) ihbar süresi kadar çalıştırabilir, b-) İhbar süresi kadar çalıştırmaz, ihbar tazminatı öder.