Belirli Süreli İş Sözleşmelerinde Kıdem Tazminatı

Merhaba...Aksaz Deniz üs komutanlığının hazır yemek hizmetini veren sivil bir firmada çalışmaktayım.Yaklaşık 6 yıldır aynı iş yerinde ama farklı firmalarla çalışıyorum.Her sene izmir iç tedarik başkanlığı bir yıllık yemek hizmeti ihalesi yapar,ihaleyi kazanan firmalar gelir bizimle bir yıllık belirli süreli iş sözleşmesi imzalar ve bir sene sonra firma ihaleyi tekrar kazanmaz ise o firma gider onun yerine kazanan firma gelir.Bazen aynı firma tekrar ihaleyi kazanır, buna rağmen sözleşme bitiş tarihinde herkesin sigorta çıkışı yapılır bir gün sonra tekrar toplu sigorta girişi yapılrı. 6 yıllık sürede 5 farklı firma ile çalıştım ama hiç kıdem tazminatı alamadım...Size sorum şu, kanunen kıdem tazminatı,ihbar tazminatı,yıllık izin hakkım var mıdır? şimdiden teşekkür edrim..

Şartlar oluştuğnda elbette vardır, ama o gün geldiğinde sözleşmelerinizin belirli süreli olması nedeniyle işveren ödemek istemeyecektir muhtemelen ve dava açarak sözleşmelerinizn en başından beri belirsiz süreli kabul edilmesini sağlamanız gerekecektir.

tabiki de alırsınız yıllarca ihaleli iş alan bir firmada personel işlerini yürüttüm aynı konular bizim firmamızda da oluyordu sizin yapmanız gereken şirketi değil çalıştığınız kurumu mahkemeye vermek bu durumda firmalar mahkemeler tarafından alt işveren olarak görülüyor ve kurumdan tazminatınızı alıyorsunuz sonrasında kurum şirketlere tektek dava açmak zorunda kalıyor oda sizi ilgilendirmez siz aldığınızı bilirsiniz yeterki iyi bir avukatla alt iş veren üst işveren ilişkisini belirleyin

firmalardan alamazsınız diye düzelteyim o zaman..gerçi şartnamede yazarsa firmalardan da alabilirisiniz.