fonradar

Belirli süreli iş sözleşmesi feshi hk.

merhabalar

ben üniversite ögrencisiyim

agustos ayında bir dershane ile haziran ayına kadar etüt öğretmeni olarak bir sözleşme yaptım ve bana sözleşmeyle birlikte alacagım toplam maaş kadar senet imzalattırdılar
şuanda dersanede benden baska matematik ögretmeni yok ve normal derslerede dönem başından beri ben giriyorum kişisel sebeplerden dolayı istifa etmek istiyorum ama senetten dolayı istifa edemiyorum

sözleşmede

öğretmenin resmi sözleşmesinin başlamasıyla ssk başlayacaktır sözleşme bittikten sonra ssk devamı istenirse bu öğretmene aittir

diye bir madde var ama benim ssk mı yatırmadılar yatırmayacaklarda

benim burada merak ettigim nokta bu maddeyi öne sürerek sözleşmeyi fesh edebilirmiyim ve senetimi geri alabilirmiyim

beni bu konuda ve yapacaklarım konusunda ayrıntılı olarak bilgilendirebilirseniz cok sevinirim

tesekkürler iyi çalışmalar

Ynt: Belirli süreli iş sözleşmesi feshi hk.

Bir kere çalışandan senet almak suçtur.Böyle birşey kabul edilemez. Sözleşme belirli ya da belirsiz sürelide olsa işçinin istifa hakkı her zaman vardır. Derhal fesihi gerektiren zorunlu bir neden var ise hemen istifanızı noter kanalı ile gönderip istifa etmenizi öneririm.Direkt bir neden yoksa 4 hafta öncesinden istifa mektubunuzu noter vasıtası ile gönderip senedinizi geri isteyin ve suç duyurusunda bulunacağınızı ihtar edin.

Anladığım kadarı ile ücretinizi de elden veriyorlar değil mi?
Ama sizinle sözleşme yapıyorlar ders veriyorsunuz bir de. Çalışandan senet almak suç değil. Ancak çalışana verilen borcun karşılığı alınan senedin resmi defterlere alacak olarak girilmemesi halinde iptali mümkün. Ama adamlar pekala senedi bir başkasını alacaklı göstererek icraya koyabilirler. Siz senedinizi almak istiyorsanız en doğru yaklaşım şekli sgk girişinizin yapılmamasını gerekçe göstererek sözleşmeyi tek yanlı feshetmek olmalı. Arakdaşımızın işaret ettiği üzere fesih ihtarında senedin iadesini de istemelisiniz.

ilginiz için tesekkür ederim

evet ücretimi elden veriyorlar

ilk olarak sgk girişimin olmaması sözleşmemin feshi konusunda haklı ve yeterli bir sebeb midir

diger yapmam gerekenler konusunda da ayrıntılı ve sırasıyla ne yapmam gerektigi konusunda beni aydınlatırsanız cok sevinirim benim daha ilk iş deneyimim ve daha önce böyle birseyle karsılasmadım

notere gitmemi söylüyorsunuzda ben oraya gidip ne yapacagımı bile bilmiyorum acaba orada yardımcı olurlar mı ?

dogan bey suç duyurusunda bulunacagınızı ihtar edin diyorda nereye ne diye suç duyurusunda bulunacagım ?

lütfen bana yardımcı olun su an da bu konu yüzünden baya huzursuzum

ilginiz için tekrar çok tesekkür ederim

İşyerinize göndereceğiniz fesih bildiriminde senetinizi 2 gün içinde geri iadesini isteyin geri iade edilmediği takdirde mahkemeye başvurun.