Belirsiz Süreli İş Sözleşmesi Hakkında

Merhaba arkadaşlar, işveren belirsiz süreli iş sözleşmesine şöyle bir madde koymuştur.

"İşgören, iş sözleşmesi son bulması halinde (kendi istemi veya işveren tarafından) şirket ile ticari ilişki içerisinde bulunan veya veua aynı sektörde (* sektöründe) faaliyet gösteren firmalarda, ayrılmasını izleyen tarihten geçerli olmak üzere bir yıl süre ile çalışmayacağını; aksi halde ayrıldığı tarihteki son brüt aylık ücretinden hesaplanacak olan 1 yıllık brüt ücret tutarındaki bedeli ayrılmasını ve/veya diğer işte çalışmaya başlamasını izleyen 7 gün içinde şirkete cezai şart olarak ödemeyi çekincesiz taahhüt ve kabul etmiştir."

Sözleşmeye böyle bir madde konulabilir mi? İşçi sözleşmeyi imzalarsa, bir süre sonra işten ayrıldığı takdirde ve aynı sektörde iş bulup çalışacak olursa, 12 aylık brüt ücret ödeme zorunda bırakılabilirmi? Yorumlarınız için şimdiden teşekkürler.

Ynt: Belirsiz süreli iş sözleşmesi hakkında

Sözleşmeye yazmanızda herhangi bir sakınca yok. Ama yaptırım konusuna gelince; bu tip davaların yargıtay tarafından bozulduğunu duydum.

Ynt: Belirsiz Süreli İş Sözleşmesi Hakkında

anayasal hak olan çalışma hakkının ihlalidir bu.koysanızda bır mueyyıdesı yoktur.

Bu çalışma hakkının ihlali değildir. TTK haksız rekabet hükümleri vardır. Yüksek mahkeme davanın içeriğine ve özelliğine göre karar verir. Ayrıca özel hukukumuz esas olarak sözleşme serbestisine dayanır.
Şöyle düşünün siz bir elemanı alıp eğitiyorsunuz, işinizin tüm inceliklerini öğretiyorsunuz,hatta mesleğinizin sırlarını veriyorsunuz. Sonra gerekli tüm istihbaratı yapan, sizin yanınızda yetişip müşteri portföyünüzü tanıyan şahıs aniden sizin sektörde en büyük rakibiniz olan firmaya transfer oluyor. Bunu kabul edermisiniz.

Sayın nguroy haklı!Yapılan işin özelliğine ve içeriğine göre değişkenlik gösterecek bir konu bu. Ben sağlık sektöründeyim. Bunun için doktor, hemşire vb. sözleşmelerine böyle bir tazminat koymamız mümkün değil ama mesela sigorta, pazarlama gibi sektörlerde çalışan ve şirket portföyünü bilip kendisiyle birlikte tamamını götüren bir çalışana bunu uygulamak gerekir. Burada emustafa10'un dediği gibi iş mahkemelere kalıyor. Ancak herhalükarda bir yıllık brüt ücret bana pek makul gelmiyor. (Belirli süreli sözleşmelerin zamanından önce haklı bir neden olmaksızın feshinde bile, mahkemelerce tazminatta indirime gidilirken mümkün görünmüyor.)
İyi çalışmalar.

sözleşme serbestisinin sınırları kişilik hak ve özgürlüklerinin başladığı yerde biter.iş yeri sırlarını başka bir işverenle paylaşmak tabıkı suçtur.ama işçinin aynı sektörde çalışmasını engellemek başka bırseydır.teoride değilde pratikte şunu söyleyebilirim.çalıştıgım şirketin iştiraki olan hazır beton sektorundeki fırma bulunduğumuz ilde tek fırmaydı bı nevi tekel yani.yakın zamanda baska bır fırmada hazır beton işine girdi ve bızım fırmamız işçiler için aynı bu şekilde bir maddeyi koymak ıstedı avukatımız bunun olamayacagını soyledı.yapabılecegımız sey acık senet ımzalatabılmektı.
siz kabullenemesenızde işçi istediği firmaya gider.bugun bankalarda ustduzey yonetıcıler hep başka bankalardan transfer olmuşlardır.

Kimse gitmez demiyor yanlış anlaşılmasın. Benim söylediğim şudur siz elemanı eğittiniz ve eğitim sonunda ayrılmak istedi . Bu nedenle sözleşmelere en az2-3 yıl çalışma şartı konuyor. Personelin ayrılması halinde tazminat tutarları ekleniyor. şirket ortaklarında rekabet yasağı varsa neden çalışanlarında olmasın.