Belirsiz Süreli İş Sözleşmesi Hk.

Üyelik
20 Ocak 2017
Mesajlar
14
Konum
İstanbul
Merhabalar,

Bugün kayıt oldum ve personel işlerinde yeniyim.
Konu aslında basit ama fikir almak istedim.
Bir çalışanımız ayda 20-25 gün arası çalışıyor. Bunu sözleşmede nasıl ifade edebiliriz? Puantaj yapılıyor bununla ilgili. Ama sözleşme konusunda kafam karışık .

Yardımcı olursanız sevinirim.
 

şeref aydemir

Tanınmış Üye
Üyelik
25 Kas 2011
Mesajlar
4,753
Konum
ankara
Sözleşme türü açısından belirli/belirsiz olabilir,bu ayrı konu,
olayımız yönünden çalışma biçimi önemli,buna göre haftalık çalışma süresini dikkate almalısınız,
iş kanunu maddeler 9 ile 13 ve 63 cü maddenin yasal dayanak olduğu "İş Kanununa ilişkin çalışma süreleri yönetmeliği"ni inceleyiniz.
 
Üyelik
20 Ocak 2017
Mesajlar
14
Konum
İstanbul
merhaba tekrar,

cevabınız için teşekkür ederim. dediğiniz yönetmeliğe göz attım ama pek bir yardımı olmadı.
ben 20-25 gün arası çalışacaktır gibi bir ifade kullanılabilir mi onu merak ediyorum açıkçası...
 

şeref aydemir

Tanınmış Üye
Üyelik
25 Kas 2011
Mesajlar
4,753
Konum
ankara
olayımız yönünden çalışma biçimi önemli,buna göre haftalık çalışma süresini dikkate almalısınız,
-olayımıza ilişkin öncelikli olarak esaslı nokta burasıdır.
-dediğiniz gibi ifade kullanırsanız,
işyerinizde uygulanan haftalık çalışma süresi 45 saat olup,siz bu işciyi haftada 30 saatten fazla çalıştırdığınız zaman,bu durum tam süreli/zamanlı çalışma demek olur ki,eksik gün olayı gündeme gelir,bu durumda da her ay eksik gün bildirmeniz gerekecek,bazı haftalar 30 saatten az,bazı haftalar 30 saatten fazla çalıştırsanız dahi bu durum değişmez,olayınızda kısmi süreli çalışma durumu zaten sözkonusu olmayacak,kısaca olayınız çalışma biçimi bakımından kısmi ve bildiğimiz şekilde(yani haftada 45 saat ve ay da 30 günlük ücret ödenmesi şeklindeki)tam süreli çalışma kapsamına girmiyor(ama olayımızda kökten tam zamanlı çalışma olgusu yok diyemeyiz)
diğer taraftan sözleşmede sözkonusu ifadenin kullanılmış olması,ilerisi açısından da belki bazı sorunlar doğurabilir!..

not:yanlış anlaşılmaması açısından,tarafımca düzeltme yapılmıştır.
 
Son düzenleme:
Üyelik
20 Ocak 2017
Mesajlar
14
Konum
İstanbul
evet konu çok havada kalıyor farkındayım ne öyle ne böyle isimlendirilebiliyor. peki haftanın 4 gunu seklinde belirtebilir miyiz ?
 

şeref aydemir

Tanınmış Üye
Üyelik
25 Kas 2011
Mesajlar
4,753
Konum
ankara
a-Olayımızda önemli olan haftalık çalışma süresi dedik,çünkü madde 9 ve 13 e göre çalışma biçimi bakımından haftada 30 saat ve altı kısmi süreli çalışma,30 saat üzeride tam zamanlı çalışma kapsamına girer,ay da 25 gün çalışmada haftalık 30 saat aşılır,20 günlük çalışmada günlük çalışma süresi 7.5 saat olur ve bu işci hafta da 4 gün den fazla çalışırsa 30 saat yine aşılır,bu sebeble hani derler ya "aza doldursan dolmuyor,çoğa doldursan almıyor" yukarıda "konu çok havada kalıyor"ifadenizi de sanırım bu yüzden söylemiş olmalısınız(ama hava da kalmamalı,mutlaka hukuki çerçeveye oturtmalıyız ki her ay eksik gün bildirimi yapmak zorunda kalırsınız))
b-haftada "4 gün" noktası dediğim gibi yine haftalık 30 saatin aşılmamasına bağlı,ifadenizden anlaşılması gereken 4 gün x 7.5=30 ise uygun,buna göre her hafta bu şekil veya daha alt(yani haftada 30 saatten aşağı) çalışma süreleriyle devam edebilirsiniz.bu şekil çalışmaya ilişkin kısmi süreli sözleşme düzenleyebilirsiniz,kısmi çalışmalarda,sgortalı gün sayısı hesabı "haftalık çalışma süresi/7.5 saat=...sgortalı gün sayısı" şeklindedir.
c-olayımıza ilişkin yukarıdaki iletimde "tam süreli çalışma kapsamına girmiyor"ifadem sehven yanlış belirtilmiş olup,(düzeltiyorum)olayda tam zamanlı çalışma sözkonusudur,ne var ki ay da 20-25 gün çalışan bu işci 30 günlük ücret almayacak(idi)
(Tam süreli çalışma da haftalık çalışma süresi 45 saat,başka bir ifadeyle işyerince belirlenen haftalık çalışma süresidir,çalışılmayan süreler(çalışılmış gibi sayılan haller+hafta tatili+çalışma olmayan cumartesi,bayram ve genel tatiller) dahil,ay bazında ücreti ödenen saat miktarı 225 saat,sgk işlemlerinde de ay 30 gün dür)
 
Son düzenleme:
Üyelik
8 Şub 2020
Mesajlar
1
Konum
Adana
Belirsiz süreli iş sözleşmesi ACİL

Sekiz yıldır aynı iş yerinde çalışmaktayım belirsiz süreli iş sözleşmesi imzalatmak istiyorlar şartlara göre İki ay içersinde Başarısız bulunursam tazminatsız ve ihtarsız sözleşme feshediliyormuş ne yapmam lazIm
 

keremcem

Tanınmış Üye
Üyelik
5 Ara 2007
Mesajlar
5,826
Konum
izmir
8 yıldır çalışan birinden yeni tarihli iş sözleşmesi alıp, çalışan açısından şartları zorlaştıran değişiklikler eklemek kabul edilebilir bir durum değil.
Açıkça, şu şu şu maddeler beni bağlamaz, o nedenle ben bu haliyle bu sözleşmeyi imzalayamam diyebilirsiniz.
 

şeref aydemir

Tanınmış Üye
Üyelik
25 Kas 2011
Mesajlar
4,753
Konum
ankara
Katılıyorum.
Ek,
Önceden sözleşme yapılmıştı veya yapılmamıştı farketmez,çalışma koşullarında işci aleyhine olacak şekilde değişiklikler yapılamaz,diğer taraftan tabi ki tarafların anlaşması halinde bazı değişiklikler yapılabilir.
İlgili öteden beridir(8Yıldır)çalışmakta olup,bu durumda zaten belirsiz süreli iş sözleşmesi kapsamındadır.
Sanki ilgili işe yeni başlamış gibisine yeni bir sözleşme akdedilip bu sözleşmeye deneme süresi gibi bir koşul konulamaz,konulmuş olsa bile geçersizdir(bağlayıcılığı yoktur)
Diyelim ki işveren böyle bir hüküm koyarak yeni bir sözleşme sundu,ilk önce sözleşme hükümleri okunmalı,işci aleyhine bu ve buna benzer başka hükümlerde var ise sn.keremcemcem beyin dediği gibi işci tarafından ya baştan kabül edilmeyecek ya da örneğin şu şu maddelere ilişkin ihtirazi kayıt düşerek (şu şu maddeler hariç)bu sözleşmeyi imzalıyorum diyerek diyerek imzalayacak,tabi bu şekilde olursa işveren yüksek ihtimal kabül etmeyecek,yine yollar ayrılacak,olay mahkemeye taşınacak.
Farzedelim ki işci sadece ve sadece bu hüküm(yani iki ay içinde işci başarısız olursa bu sözleşme tazminatsız olarak işverence feshedilir şeklinde bir ibare) olmasına rağmen,işci bu sözleşmeyi imzalasa ve iki ay içinde herhangi bir gün sözleşmenin sözkonusu bu hükmüne bağlı olarak başarısızsın denilerek sözleşme işverence feshedilmiş olsa,fesih nedeni olarak işci aleyhine başkaca durumlar yok ise davacı olması halinde işci bu davayı kazanır düşüncesindeyim.
 
Üst