Belli Tarifeli Satışlarda İskonto...

Herkese iyi günler.

Şimdi kamu kurumu olarak Okul öncesi eğitim hizmeti vermekteyiz. Kurum personelinin çocuklarına 300 tl, farklı bir kamu personelinin çocuklarına ise 350 tl olarak fiyat belirlenmiş. Faturayı keserken kurum personelinin çocuğuna iskontolu olarak mı fatura kesmeliyiz yoksa herhangi bir iskontoya gerek yok mu? KDV kanununda belirtilen iskonto türlerinden farklı bir durum var ya da ben bulamadım.

Yardım eden herkese teşekkürler,saygılar.

Faturalarda iskonto göstermek zorunda değilsiniz. 300 ve 350 TL olarak kesilebilir. Dilerseniz, 300 TL olarak kestiğiniz faturalara "Kurum Personelidir" yazabilirsiniz.

Burada şu ince ayrıntıyı kaçırmamak gerekir.Tebliğin Etüt, Plan-Proje, Danışmanlık Denetim ve Benzeri Hizmetler başlığı bölümünde "Herhangi bir teslim ya da hizmet kapsamında veya bu teslim ya da hizmetin devamı niteliğinde verilmek ve bedeli ayrıca belirlenmek kaydıyla eğitim hizmetleri danışmanlık hizmeti kapsamında değerlendirilir." açıklamasına yer verilmiştir.

yani 1.000,00 TL ve üzeri bir personele düzenleyeceğiniz fatura 9/10 oranında tevkifat kısmını göz ardı etmeyiniz.

Dikkat soruda kamu kurumu olunduğu belirtilmiştir.

Kişiye kesilen faturalarda tevkifat uygulanıyor mu ki? 117 Nolu Tebliğde 2 kısım belirtilmiş,

a) KDV mükellefleri
b) Belirlenmiş alıcılar.

Burada tevkifatı nasıl uygulayacağım acaba?

Kişiye kesilen faturalarda tevkifat uygulanıyor mu ki? 117 Nolu Tebliğde 2 kısım belirtilmiş,

a) KDV mükellefleri
b) Belirlenmiş alıcılar.

sayın tsigalko33,

faturayı düzenlediğiniz unvan (vergi mükellefiyeti var ise) KDV mükellefi ise doğal olarak limit dahilindeki fatura tevkifatlı olması gerekiyor.

Sn.Demiral,
Hizmeti alan kişiler sade vatandaş, vergi mükellefiyeti ile ilgileri yok. Basit bir soruyu karmaşık hale getirip, kafaları karıştırmaya gerek yok.

sayın bulent249,

ben farklı bir taraftan konu açmak istemiştim,hizmeti alan belki kendisi adına fatura istemez ise diye ama sizin dediğiniz gibi olsun kafa karıştırmayalım.

a) KDV mükellefleri
b) Belirlenmiş alıcılar.

Sayın tsigalko33,

Bir ayrıntıyı atlamışım 1-123 no lu KDVGT leri 26.04.2014 tarihli KDVGUT ile tamamen yürülülükten kaldırılmıştır.

Sayın tsigalko33,

Bir ayrıntıyı atlamışım 1-123 no lu KDVGT leri 26.04.2014 tarihli KDVGUT ile tamamen yürülülükten kaldırılmıştır.

Sayın demiral,

Dediğiniz doğru olabilir fakat Gelir İdaresi Başkanlığında güncel tebliğler bölümüne tıklayınca 117 sıra nolu tebliğ hala görünüyor. Çok ilginç.

Tekrar inceledim dediğiniz doğru, Tevkifat kısmı değişmediğinden dolayı güncel görünüyor sanırım. Teşekkür ediyorum.

Sayın demiral,

Dediğiniz doğru olabilir fakat Gelir İdaresi Başkanlığında güncel tebliğler bölümüne tıklayınca 117 sıra nolu tebliğ hala görünüyor. Çok ilginç.

Sayın tsigalko33,

İlginç olan bir durum yok,kanun maddeleri,tebliğler,sirküler,iç genelgeler kanun hükmünde kararnameler vb yürürlüğe girer ve daha sonra gerekli görüldüğünde güncelliği kaldırılır ve yerine güncelliği kalmayan uygulamaların yerine yeni ilgili uygulama gelir fakat eski yukarıda saydığım madde tebliğ sirküler iç genelgeler vb kaldırılmaz yerine gelen yeni uygulamada örnek şu sıra nolu katma değer vergisi genel tebliği yürürlükten kaldırılmıştır ibaresi eklenir ama eski tebliğ kaldırılmaz fakat hükmü kalmamıştır.

117 no lu katma değer vergisi genel tebliği ise 26.04.2014 tarihinde yürülüğe giren Katma değer vergisi genel tebliği ile yürürlükten kaldırılmıştır ilgili tebliğin en alt kısmına geldiğinizde yürürlükten kaldırılan tebliğler 1-123 no lu katma değer vergisi genel tebliğlerinin yürürlükten kaldırıldığını görebilirsiniz.

Yani başta söylediğim gibi ilginç olan bir durum bulunmamaktadır.

Sayın tsigalko33,

İlginç olan bir durum yok,kanun maddeleri,tebliğler,sirküler,iç genelgeler kanun hükmünde kararnameler vb yürürlüğe girer ve daha sonra gerekli görüldüğünde güncelliği kaldırılır ve yerine güncelliği kalmayan uygulamaların yerine yeni ilgili uygulama gelir fakat eski yukarıda saydığım madde tebliğ sirküler iç genelgeler vb kaldırılmaz yerine gelen yeni uygulamada örnek şu sıra nolu katma değer vergisi genel tebliği yürürlükten kaldırılmıştır ibaresi eklenir ama eski tebliğ kaldırılmaz fakat hükmü kalmamıştır.

117 no lu katma değer vergisi genel tebliği ise 26.04.2014 tarihinde yürülüğe giren Katma değer vergisi genel tebliği ile yürürlükten kaldırılmıştır ilgili tebliğin en alt kısmına geldiğinizde yürürlükten kaldırılan tebliğler 1-123 no lu katma değer vergisi genel tebliğlerinin yürürlükten kaldırıldığını görebilirsiniz.

Yani başta söylediğim gibi ilginç olan bir durum bulunmamaktadır.

O kadar detaylı bilmiyordum,teşekkür ederim saygılar.