Benim için uygun olan vergilendirme modeli varmı ?

• Konbuyu başlatan Konbuyu başlatan sercer
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi
Merhabalar; Benim bir iş yerim yok ve çalışan bir personelimde yok. Fakat bir şekilde hayatımı idame edebilmek için küçük çapta alım ve satım işleri yapmaktayım.
Her hangi bir vergiye tabi değildim ve fatura kesmiyordum, satacağım ürünü aldığım yer faturasını kesiyordu. kazandığım parada aslında bir para değil bilirsiniz işte bir şekilde geçiniyorum.
Benim sorum şu bir şekilde al sat yaparak ticaret yapmaktayım vergimi ödemek istiyorum. Muhasebeci tutacak kadar para kazanamıyorum ben muhasebeci tutmadan ayda 2 ila 5 fatura kesebileceğim bir vergilendirme modeli varmı ? Benim için nasıl bir vergilendirme modeli uygundur ?
Ve vergi dairesine gittiğimde tam olarak neleri yapmam gerekiyor.

Yardım ve ilginiz için şimdiden teşekkürler.

Ynt: Benim için uygun olan vergilendirme modeli varmı ?

sayın sercer, eskiden uygulamada şahıs firmaları için muhasebeci şartı aranmaksızın kendileri kendi muhasebelerini tutabiliyordu, fakat artık mali müşaviriniz olmaksızın vergisel işlerinizi kendiniz beyan edemezsiniz, o yüzden kuracağınız şahıs firması için öncelikle bir mali müşavir bulunuz, kolay gelsin.

@petibör ilgin ve cevabın için teşekkürler.
Aylık kazancım çok az bir miktarda bir muhasabeci için ayda 200 TL ödeme yapamayabilirim. Benim gibi küçük çapta ticaret yapanlar için muhasebe giderlerinin uygun olduğu bir vergilendirme varmıdır.

rica ederim, o zaman şartları taşıyorsanız basit usule tabi olabilirsin, aşşağıdaki bilgileri okuyunuz, size uygunsa bu şekilde yapın derim.

Basit usulde vergilendirme kapsamında bulunan mükelleflere, gerçek usulde vergilendirilen mükelleflerden farklı bir takım avantajlar sağlanmıştır. Basit usulde vergilendirmenin sağladığı bazı avantajlar şunlardır.

Ø Defter tutulmaz.

Ø Vergi tevkifatı yapılmaz ve muhtasar beyanname verilmez,

Ø Geçici vergi ödenmez.

Ø Basit Usulde vergilendirilen mükelleflerin teslim ve hizmetleri katma değer vergisinden istisnadır.

Ø Ticari kazancın tespitinde amortismana tabi iktisadi kıymet alışları ve satışları dikkate alınmaz.

Ø Alınan ve verilen belgelerin kayıtları mükelleflerin bağlı oldukları meslek odalarındaki bürolarda tutulmaktadır. Ancak, isteyen mükellefler kayıtlarını hiçbir yerden izin almadan kendileri tutabilecekleri gibi meslek mensuplarına da tutturabilir.

Ø Belge vermedikleri günlük hasılatları için gün sonunda toplu belge düzenleyebilirler. (Toplu belge düzenleme uygulaması 259 Seri No.lu Gelir Vergisi Genel Tebliği ile 31.12.2007 tarihine kadar uzatılmıştır.)

? Basit Usule Tabi Olmanın Genel Şartları

1. Kendi işinde bilfiil çalışmak veya bulunmak, (işinde yardımcı işçi ve çırak kullanmak, seyahat, hastalık, ihtiyarlık, askerlik, tutukluluk ve hükümlülük gibi zaruri ayrılmalar dolayısıyla geçici olarak bilfiil işinin başında bulunmamak bu şartı bozmaz. Ölüm halinde, iş sahibinin dul eşi veya küçük çocukları namına işe devam olunduğu takdirde, bunların bilfiil işin başında bulunup bulunmamalarına bakılmaz.)

2. İşyeri mülkiyetinin iş sahibine ait olması halinde, emsal kira bedeli, kiralanmış olması halinde, yıllık kira bedeli toplamı büyükşehir belediye sınırları içinde (01.01.2005 tarihinden itibaren 3.200 YTL, 01.01.2006 tarihinden itibaren 3.500 YTL, 01.01.2007 tarihinden itibaren 3.700YTL) diğer yerlerde (01.01.2005 tarihinden itibaren 2.300 YTL, 01.01.2006 tarihinden itibaren 2.500 YTL, 01.01.2007 tarihinden itibaren 2.600 YTL.) yi aşmaması.[1]

3. Ticari, zirai veya mesleki faaliyetler dolayısıyla gerçek usulde gelir vergisine tabi olmamak.

? Basit Usule Tabi Olmanın Özel Şartları

1. Satın aldıkları malları olduğu gibi veya işledikten sonra satanların yıllık alımları tutarının (01.01.2005 tarihinden itibaren 47.000 YTL, 01.01.2006 tarihinden itibaren 50.000 YTL, 01.01.2007 tarihinden itibaren 53.000 YTL) veya yıllık satışları tutarının (01.01.2005 tarihinden itibaren 66.000 YTL, 01.01.2006 tarihinden itibaren 72.000 YTL, 01.01.2007 tarihinden itibaren 77.000 YTL) yi aşmaması. *

2. (1) numaralı bentte yazılı olanların dışındaki işlerle uğraşanların bir yıl içinde elde ettikleri gayri safi iş hasılatının, (01.01.2005 tarihinden itibaren 23.000 YTL, 01.01.2006 tarihinden itibaren 25.000 YTL, 01.01.2007 tarihinden itibaren 26.000 YTL) yi aşmaması. *

3. (1) ve (2) numaralı bentlerde yazılı işlerin birlikte yapılması halinde, yıllık satış tutarı ile iş hasılatı toplamının (01.01.2005 tarihinden itibaren 47.000 YTL, 01.01.2006 tarihinden itibaren 50.000 YTL, 01.01.2007 tarihinden itibaren 53.000 YTL) yi aşmaması. *

Milli Piyango bileti, akaryakıt, şeker ve bunlar gibi kâr hadleri emsallerine nazaran bariz şekilde düşük olarak tespit edilmiş bulunan emtia için, (1) ve (3) numaralı bentlerde yazılı hadler yerine ilgili Bakanlıkların görüşü alınmak suretiyle, Maliye Bakanlığı?nca belirlenecek alım satım hadleri uygulanır.[2]