zirve

Beste ve Konser sanatçısı için açılacak işyeri.

Üyelik
31 May 2005
Mesajlar
148
Konum
İST
merhabalar,
serbest meslek faaliyeti çerçevesinde beste yazmak ve konser vermek üzere işyeri açılacaktır. Yaptığım araştırmalarda eser niteliği taşıyan ihtira beratları gv istisna. Birde elde edilen her hasılat için %17 stpj ödenmesi gerekli. GV 18.madde giren faaliyetler süreklilik arz ederse KDV ye tabi olduğunu öğrendim.

Arkadaşlar bu işi başından sonuna kadar anlatabilir misiniz? Muhasebe kayıtları nasıldır ? vergisel yükümlülükleri, varsa incelikleri.......
Yardımlarınızı bekler iyi günler dilerim....
 
S

SİBEL

Ziyaretçi
Ynt: beste ve konser sanatçısı için açılacak işyeri

Tam olarak neleri sorduğunu söylersen yardımcı olurum.
 
Üyelik
5 Haz 2008
Mesajlar
553
Konum
İSTANBUL
Ynt: beste ve konser sanatçısı için açılacak işyeri

Bestekar lar 18.madde kapsamında bu işler için herhangi bir şekilde makbuz düzenlemesine gerek yok. Tevkifatı karşı taraf size yapacağı ödemeden kesecek.Kdv 2 de ikinci işlemde söz konusu


Şahıs eğer şarkıcı ise serbest meslek faaliyetinden dolayı açılış yapacaksınız.

Eğer konser düzenliyorsa ticari faliyetten dolayı açılış yapacaksınız.
 
Üyelik
31 May 2005
Mesajlar
148
Konum
İST
Ynt: Beste ve Konser sanatçısı için açılacak işyeri.

arkadaşlar verdiğiniz yanıtlar için öncelikle teşekkür ederim. Bir kaç sorum daha olacaktı.
Sadece beste yapılacakmış ama ayda birden fazla olacakmış. Devamlılık arz edeceğinden Serbest mesleğe girermi? evinde faaliyet yapabilir mi? Firma kurmadan beste satışı yapılırsa karşı taraf belge isterse neler yapılabilinir? Mutat olan bestecilik işinden kdv mükellefiyeti doğar mı? doğarsa firma kurmak mecburiyetindemiyiz? çok teşekürler...
 
Üyelik
16 Şub 2010
Mesajlar
1
Ynt: Beste ve Konser sanatçısı için açılacak işyeri.

cevap verecek yok mu ? bende merak etmekteyim

saygılarımla
 
S

SİBEL

Ziyaretçi
Ynt: Beste ve Konser sanatçısı için açılacak işyeri.

Öncelikle beste yapıp satmak ile konser verme işini birbirinden ayıralım.
Konser vermek ile konser organize etmek farklı şeyler, konser verilecek ise serbest meslek erbabı olacak.
Beste işinde ise Fikir ve sanat eserleri kanununda eser diye tarif edilen durumlarda telif hakları kazancı istisnası
söz konusudur.
Beste satan birisi eğer KDV yönünden mükellef ise sattığı beste için KDV yi ödemekle yükümlüdür.
Eğer değilse kendisinden %17 stopaj kesintisi yapılarak gider pusulası ile ödemesini alır, yıllık gelir vergisi vermez, defter tutmaz.
Ben beste yapan kişilerden gider pusulası ile besteyi satın alıyor, gerekli muvafakatnameleride alarak, banka aracaılığı ile ödemesini yapıyorum.
Bazen bu besteleri edisyon yapan firmalara satma yöntemide uygulanabiliyor ki buda en sağlıklısı.

İkametgahı işyeri olarak kullanılabilir.Firma kurmak, bu işin hangi çapda ve amaçda yapılacağı ile ilgilidir.
Aklıma gelenler bu kadar...
 
Üst