fonradar

Bes'ten Ayrılanların Bes'e Tekrar Zorunlu Katılımları

miller57

Katkı Sunan Üye
Arkadaşlar,
Besten cayanların sisteme zorunlu olarak tekrar dahil edileceğiyle ilgili bir takım haberler çıkmıştı.
Yakın zamanda yine BES le ilgili bir yönetmelik değişikliği oldu.

Besten cayanların tekrar sisteme dahil edileceğiyle ilgili net bir bilgiye ulaşamadım. Böyle bir şey yapmamız gerekiyor mu?
Benim anladığım otomatik katılım besten cayan personellerden tekrar bes sistemine dahil olmak isteyenlerin sisteme dahil
edilebileceği yönünde bir yönetmelik değişikliği yapıldığını anlıyorum.
Yani tekrar bese dahil olmak isteyenleri bese dahil edebiliriz ama tüm cayanları tekrar bese dahil etmek gibi bir zorunluluk yok
diye anlıyorum.
Yine BES le ilgili olarak İTS İşveren Takip Sistemi diye bir şey varmış. 01.10.2019 kadar işverenlerin buraya kayıt olması gerekiyormuş.
Bununla ilgili bir bilgisi olan var mı?

Arkadaşlar,
Besten cayanların sisteme zorunlu olarak tekrar dahil edileceğiyle ilgili bir takım haberler çıkmıştı.
Yakın zamanda yine BES le ilgili bir yönetmelik değişikliği oldu.

Besten cayanların tekrar sisteme dahil edileceğiyle ilgili net bir bilgiye ulaşamadım. Böyle bir şey yapmamız gerekiyor mu?
Benim anladığım otomatik katılım besten cayan personellerden tekrar bes sistemine dahil olmak isteyenlerin sisteme dahil
edilebileceği yönünde bir yönetmelik değişikliği yapıldığını anlıyorum.
Yani tekrar bese dahil olmak isteyenleri bese dahil edebiliriz ama tüm cayanları tekrar bese dahil etmek gibi bir zorunluluk yok
diye anlıyorum.
Yine BES le ilgili olarak İTS İşveren Takip Sistemi diye bir şey varmış. 01.10.2019 kadar işverenlerin buraya kayıt olması gerekiyormuş.
Bununla ilgili bir bilgisi olan var mı?
Merhaba
27 Aralık 2018 tarihli Resmi Gazete’de yayınlanan yönetmelik değişikliği ile sistemden çıkanların yeniden zorunlu BES’e dahil edilmesine ilişkin düzenleme yapıldı. Yönetmeliğe eklenen ilgili madde şöyle;
“MADDE 8/C- (1) Daha önce işverenleri tarafından bu Yönetmelik kapsamında emeklilik planına dahil edilmiş ancak cayma veya ayrılma hakkını kullanmış olan çalışanlar, Bakanlığın belirleyeceği esaslar dahilinde 3 yıl içinde bir defalığına otomatik olarak emeklilik planına tekrar dahil edilir. Bakanlık bu süreyi 1 yıla kadar azaltmaya ve 5 yıla kadar artırmaya yetkilidir.”
Ancak aksi bir düzenleme yapılmazsa, 2017 yılı içinde zorunlu BES’e dahil edilip kesinti yapılanlardan cayma hakkını kullananlar, cayma tarihine göre 2020 yılı içinde tekrar sisteme alınacaklar. Şu an itibariyle ise cayma hakkının kullanan hiçbir çalışan yeniden sisteme alınmayacaktır. Bu konuda Maliye ve Hazine Bakanlığı’nın yapacağı duyuru ve düzenlemeler takip edilmelidir.