fonradar

Beyanname gönderme şifre uygulaması

Arkadaşlar ben Vergi Dairelerinin bağımlı çalışanlar için şifre uygulamasından birşey anlamış değilim. Bu konuda şifreler duyduğum kadarı ile Meslek Mensubuna değilde Şirkete veriliyormuş. Şirket bu şifre ile meslek mensubu ayrılsa bile meslektaş olmayan biriyle devam edebilir bu durumda ise sanıyorum önceden alınan şifre bloke edilmiyor. Bir çok şirketin bu şekilde yaptığını öğrendim. Bu nasıl bir uygulamadır.Bu konuda bilgisi olan varsa lütfen yazabilirmi?

Ayrıca bağımlı çalışıp beyanname gönderebilmek için şifre alma prosedürü nasıldır bunu bizzat şifre almış biri cevaplarsa memnin olurum. Birde lütfen cevap olarak buraya tebliğ, kanun vs. yazmayın. Ben bizzat uygulamayı merak ediyorum.

Birde şu konu var tam tasdik sözleşmesi olmasa bile YMM ler beyanname gönderme şifresi alabiliyormu, sözleşme sona ererse bu şifreler bloke ediliyormu ? Herkese selam

Ynt: Beyanname gönderme şifre uygulaması

Benim çalıştığım şirket ben işe başlamadan önce YMM ile tam tasdik sözleşmesi ile çalışyormuş. Bu yüzden vergi dairesinden e beayn şifresi almışlar ve beyanname göndermişler. Bir yıl sonra tam tasdik sözlşemesi bitmiş bizimkilerde yanlışlıkla aldıkları şifreden baynname göndermeye devam etmişler bunu farkeden vergi dairesi hemen usulsüzlük cezasının yapıştırmış. Bu yüzden bağımlı smmm veya tam tasdik kapsamında alınan şifreler iş ilişkisi bitince kullanılamıyo.

EMRE34 verdiğin bilgi için çok teşekkür ederim. Bu kadar meslektaş okumuş yani bir cevap veren çıktı çok memnun oldum. Birde şifre alma prosedürünü bizzat uygulamış birisi nasıl aldığını yazarsa iyi olur. Herkese kolay gelsin

İnşallah yakında şifre alma prosedürünüde uygulucam firmada kendi işfremi kullanıcam ruhsat başvurusunu yaptım ruhsatımı bekliyom

Siz ruhsatlı kişi olarak işten ayrıldığınızda biraz vakit ayırıp vd bilgilendirme dilekçesi verirseniz gereğini yapacaklardır.

Aynı konuyu ben de merak ediyorum,ruhsatımı henüz aldım.Tam tasdik kapsamnda çalıştığımız bir YMM ve ayrıca şirket dışından bir mali müşavirimiz var.

Mantık olarak artık firma bünysinde bir mali müşavir olduğuna göre beyannameleri ben gönderebilirim diye düşünüyorum.

Bunun için ne yapmak gerek,bana yükleceğei sorumluluk nedir ve maaşa ek olarak sadece beyannamaler için nasıl bir ek ücret talep ediliyor bu durumlarda marak ediyorum.Tarifeden mi gidiliyor asgari?

Tam tasdik kapsamında YMM varsa vergi dairesinden şirket adınada şifre alabilirsiniz. Bence kendi ruhsatını kullanma.

Beyannameleri kendi belgenizle göndermenizin ücret konusunda pek bişey farkı yok tamamen firmanın insafına kalmış belli bir tarifesi yok. Ücret farkını şöyle düşünmek lazım beyanname göndermek değilde atık şirket bünyesinde ruhsatlı bir meslek mensubu olduğundan ücretinizde bi fark olabilir.

Peki firmanızın mali müşaviri ne iş yapıyo sadece beyannamemi gönderiyo.

Aslına bakarsanız yaptığı bir şey yok,cidden yok,YMM ler denetime geldiklerinde gelir ve boy gösterir:)

Şirket adına şifre kullanmak daha mantıklı evet,o zman herhangi bir sorumluluk üstlenmemiş olurum.
Teşekkür ederim yanıt için.