fonradar

Beyannameye Eklenmeyen Alışlardan İade KDV

accountmanager

Katkı Sunan Üye
Merhaba. Ağustos ayında kestiğimiz iade faturasının 391 KDV sini eklemeyi unutmuşum. Eylül KDV sini henüz göndermedim. Bu aya eklesem sorun olur mu ? Yoksa Geçen ay için ek beyanname yada düzeltme beyannamesi mi vermeliyim ?

Ynt: Beyannameye Eklenmeyen Alışlardan İade KDV

Doğru olanı ağustos ayına düzeltme beyannamesi vermenizdir.

ZİNDAN ' Alıntı:
Doğru olanı ağustos ayına düzeltme beyannamesi vermenizdir.

Eski beyannameye ilave edilecek KDV yi ekleyip özel onay yapmam mı gerekiyor ? Bir de kafama takılan şey tahakkukda sadece aradaki fark mı çıkacak?

Hangisini seçmem gerekiyor ?

Özel Onay Kodları ve Açıklamaları Kod Açıklama
DVM Damga Vergisinden Muafiyet
IHT İhtirazi Kayıt
PIS Pişmanlık Talepli
KSS Kanuni Süresinden Sonra
DZT Düzeltme Beyannamesi

İkisini birden mi yoksa...

Evet, yanlış yaptığın beyannameye unuttuğun kdvyi de ekliyerek, doğrusunu yapacaksın.Yanlış olan beyannamede ödeme çıktıysa, eklediğin kadar daha ödeme çıkacak, ve yanılmıyorsam bu vergiyi devlete geç ödediğin için bir gecikme cezası yiyeceksin.Eğer kdv ödemesi çıkmayıpta devir edecekse, sadece damga vergisi tahakkuk edecektir.

ÖZEL' i seçerek, onaylıyorsun.Ondan sonrada DZT ve KSS seçeneklerini seçerek gönderiyorsun.

Beyannameyi nasıl göndereceğini forumda arayarak daha net bilgilere ulaşabilirsin.
Kolay gelsin.

2007/8.kdvye düzeltme yaparsanız,şayet zindan ında dediği gibi beyan için d.v.kesilir sadece.

NİSAN123 ' Alıntı:
2007/8.kdvye düzeltme yaparsanız,şayet ödenecek kdv çıkarsa:çıkan ödemenin yarısı kadar vergi ziyaı cezası kesilir.ödeme çıkmıyorsa zindan ında dediği gibi beyan için d.v.kesilir sadece.
Düzeltme ve pişmanlık seçerek onayladım beyannameyi. Çıkan tahakkukta pişmanlık da çıktı. Ayrıca bir de vergi ziyaı mı kesilecek ??

Ne çıkacaksa ceza, ihbarname vs... orada çıkıyor zaten arka arkaya...daha sonradan birşey yok.Gelmeyecek.Başka birşey kesilmeeyecek.

accountmanager ' Alıntı:
NİSAN123 ' Alıntı:
2007/8.kdvye düzeltme yaparsanız,şayet ödenecek kdv çıkarsa:çıkan ödemenin yarısı kadar vergi ziyaı cezası kesilir.ödeme çıkmıyorsa zindan ında dediği gibi beyan için d.v.kesilir sadece.
Düzeltme ve pişmanlık seçerek onayladım beyannameyi. Çıkan tahakkukta pişmanlık da çıktı. Ayrıca bir de vergi ziyaı mı kesilecek ??

Düzelttiğiniz beyanda kdv ödemesi çıkıyorsa şayet,devlet diyorki bana zamanında ödemen gereken kdvyi geç tahakkuk ettirerek ziyana uğrattın.o tutarın yarısı kadar vergi ziyaı cezası ödeyeceksin.e beyandaki tahakkuk imgesinin yanına bakarsanız,kesilen ihbarname ve ceza tahakkukları orda ard ardadır.

accountmanager ' Alıntı:
NİSAN123 ' Alıntı:

Pişmanlık hükmü ile verilen beyannamelerde tahakkuk edecek vergilere vergi ziyaı cezası kesilmez. Sadece pişmanlık zammı adı altında gecikme zammı tahakkuk edecektir. Düzeltme olduğundan herhangi bir usulsüzlük cezası da söz konusu değildir.

sn türk-bey,
benim daha önceden vermiş olduğum kdv beyannamesine (ödeme çıkmıyordu) 10 gün sonra düzeltme verdim.pişmanlıkla. 600.00 ytl ödeme çıkartarak.
düzeltme beyanında kod 1030.pişmanlık zammı kesildi.
3 ay sonra mükellefin adresine tebligat yapılarak vergi ziyaı cezası kesildi.

VERGİ ZİYAI

Madde 341- Vergi ziyaı, mükellefin veya sorumlunun vergilendirme ile ilgili ödevlerini zamanında yerine getirmemesi veya eksik yerine getirmesi yüzünden verginin zamanında tahakkuk ettirilmemesini veya eksik tahakkuk ettirilmesini ifade eder.

Şahsi, medeni haller veya aile durumu hakkında gerçeğe aykırı beyanlar ile veya sair suretlerle verginin noksan tahakkuk ettirilmesine veya haksız yere geri verilmesine sebebiyet vermek de vergi ziyaı hükmündedir.

Yukarıdaki fıkralarda yazılı hallerde verginin sonradan tahakkuk ettirilmesi veya tamamlanması veyahut haksız iadenin geri alınması ceza uygulanmasına mani teşkil etmez.

son paragrafa dikkatinizi çekerim.

Sn. Nisan

İlgili maddenin düzeltme ile ilgili kısmını aşağıya alıntı yaptım. Farklı bir husus yoksa vergi ziyaı cezası salınmaması gerekir. Pişmanlık seçeneğini işaretlemeyi unutmuş olabilirsiniz. Bazen bu tür yanılgılara düşüyoruz.

Pişmanlık ve ıslah:
MADDE 371 - (2365 sayılı Kanunun 90'ıncı maddesiyle değişen fıkra)(1.1.1981 tarihinden geçerli olmak üzere) Beyana dayanan vergilerde (4369 sayılı Kanunun 81/A-21 maddesiyle değişen ibare)(1.1.1999 tarihinden geçerli olmak üzere) vergi ziyaı cezasını gerektiren (360'ıncı maddede yazılı iştirak şeklinde yapılanlar dahil) (Ê) Kanuna aykırı hareketlerini ilgili makamlara kendiliğinden dilekçe ile haber veren mükelleflere, aşağıda yazılı kayıt ve şartlarla (4369 sayılı Kanunun 81/A-21 maddesiyle değişen ibare)(1.1.1999 tarihinden geçerli olmak üzere) vergi ziyaı cezası kesilmez. (Ë) (*)

4 - Eksik veya yanlış yapılan vergi beyanının mükellefin keyfiyeti haber verme tarihinden başlıyarak 15 gün içinde tamamlanması veya düzeltilmesi;

tamam bende şimdi sizin gönderdiğiniz maddeye bakıyordum.dzt.pişmanlıkla gönderdim.şurdan belliki tahakkukta pişmanlık zammı olarak ceza kesili.
Yalnız ben 2007/3.normal döneminde verdim.(24.4)
Düzeltmeyide (11.5 )verdim.600.00.ödemeli kss+piş.bi önceki msj da tarihi yanlış yazmışım.
20.7.de tebligat geldi.v.ziyaı 300.00 kesilmiş.376 talepli olarak 150.00 ytl ödendi.

NİSAN123 ' Alıntı:
tamam bende şimdi sizin gönderdiğiniz maddeye bakıyordum.dzt.pişmanlıkla gönderdim.şurdan belliki tahakkukta pişmanlık zammı olarak ceza kesili.
Yalnız ben 2007/3.normal döneminde verdim.(24.4)
Düzeltmeyide (11.5 )verdim.600.00.ödemeli kss+piş.bi önceki msj da tarihi yanlış yazmışım.
20.7.de tebligat geldi.v.ziyaı 300.00 kesilmiş.376 talepli olarak 150.00 ytl ödendi.

Pişmanlık zammı tahakkuk ettirildiğine göre beyanın doğru verildiği açık, geriye bir tek tahakkuk eden verginin süresi içerisinde ödenmeyerek pişmanlık hükümlereinin ihlal edildiği ihtimali kalıyor.

sanırım siz haklısınız. benim gözümden kaçmış.371.talepli verilen dzt.beyanına vergi ziyaı uygulanamaz. ama bize niye uygulanmış.dökümanları alarak pazartesi vergi daıresi ile görüşecem.sonucunu buradan iletirim.

Pişmanlık talebinde vergi ziyaı olmaz. Herhalde burda başka bir gözden kaçan konu var.

merhaba arkadaşlar ve üstatlar;
sizlerinde dediğiniz gibi; kanuni süresinden sonra pişmanlık hükümleri ile verilen beyannamelere vergi ziyaı cezası kesilmez pişmanlık zammı tahakkuk ettirilir.
sn ngüroy'un bahsettiği gözden kaçan nokta; "tahakkuk eden toplam yeni borç için 15 günlük süre tanınıyor olması." eğer tahakkuk eden yeni borç bu süre içinde ödenmemişse, vergi dairesince pişmanlık zammı kaldırılarak 1/2 oranında vergi ziyaı cezası kesilir ve 30 günlük süre tanınır. vergi aslına da normal gecikme faizi hesaplanır.
saygılar ve kolaylıklar dilerim.

vergi dairesi ile görüştüm.verilmiş olan düzeltme beyanında çıkan ödemenin; vadesinde ödenmediğinden dolayı,(mükellef bana tlf.ödediğini beyan etmişti)vergi ziyanı kesilmiş.yani pişmanlık hükümlerini ihlal sözkonusu.

Konu gayet güzel sürmüş...bence düzeltme beyannamesiyle ilgili kafasına takılan bi sorusu bulunan mutlaka bu konuyu okumalı :)