fonradar

Beyannameyi nasıl gönderebilirim?

abdsis

Katkı Sunan Üye
Merhaba,

12.ayda bankaya yatırılan para için bugün beyanname göndermek için düzenleyip onaylama kısmına geldiğimde. Beyanname kanuni süresinde değildir uyarısı verdi.

Beyannameyi nasıl gönderebilirim. Elden vergi dairesi alırmı.

Görüş ve önerilirenize bekliyorum.

İyi çalışmalar.

Ynt: Beyannameyi nasıl gönderebilirim?

5811' den bahsediyorsunuz sanırım.
Forumda bir kaç kişi daha yatırılan para için beyannameyi vermeyi unuttuklarını söylediler.
Süresinden sonra olduğu için, Özel Onay seçeneği ile PIS seçerek gönderebilirsiniz belki, deneyin isterseniz.
Sistem belki kabul etmeyebilir.!
Bizde gönderelip gönderilemeyeceğini öğrenmiş oluruz.!

Elden verirseniz, +ceza yersiniz.

özel onay seçeneği yok sayın zindan

O zaman elden de verilebileceğini sanmıyorum.Yine de V.dairesi ile görüşmenizde fayda var tabi.
Kanunda tarih kesin olup 31.12.2009 tarihine kadar beyanda bulunup, bununda vadesinde ödenmesi gerekir diyor.Bu süre içinde vergi ödenmez ise, kanun dan da yararlanılmamış oluyor.Bu süreler geçtiği için demekki düzeltme ve pişmanlıkla beyan verme durumunu da sistem de kapatmışlardır.

Bu beyan int. zorunlu verilecek beyanlar arasında mı?

vergi dairesiyle görüştüm. onlarda yapamıyormuş.

özel onay seçeneği açmışlar. ama devam etmeye korkuyorum. acaba 355 e göre ceza kesilirmi diye

Kabaca bir baktım;

Gerçek veya tüzel kişilerce 1/10/2008 tarihi itibarıyla yurt dışında sahip olunan ve kapsama giren varlıklar, Kanunun yürürlüğe girdiği 22/11/2008 tarihinden itibaren izleyen üçüncü ayın sonuna (2 Mart 2009 Pazartesi akşamına) kadar Yeni Türk Lirası değerleriyle;
? Ek-1?de yer alan dilekçe ile bankalara bildirebilecek veya
? Ek-2?de yer alan beyanname ile gelir veya kurumlar vergisi yönünden bağlı olunan vergi dairelerine beyan edilebileceği gibi bu varlıklara ilişkin beyanname, 340 sıra no.lu Vergi Usul Kanunu Genel Tebliğinde belirtilen usul ve esaslar doğrultusunda elektronik ortamda da verilebilecek
olup yıllık gelir veya kurumlar vergisi beyannamelerini elektronik ortamda vermek zorunda olan mükellefler, Ek-2?de yer alan beyannamelerini de 340 ve 346 sıra no.lu Vergi Usul Kanunu Genel Tebliğlerinde belirtilen usul ve esaslar doğrultusunda elektronik ortamda vermek zorundadırlar.

yani 355 keserler gibi görünüyor.