fonradar

Bilanço Esasına Göre Defter Tutan Gelir Vergisi Mükellefleri

Değerli arkadaşlar
Bilanço esasına göre defter tutan gelir vergisi mükellefi bir müşterim var. Kendisi 2004 yılında işletme hesabından bilanço esasına geçti. 2004 de açılış kaydını yaparken
_____ _______
153 Tic.Mal xx
255 Demirbaş x
500 Sermaye xxx

şeklinde kayıt yaptım

bu kayıt doğrumuydu. Şu an kasa alacak bakiyesi verdiği zaman sermayeden kasaya para girişi yapılıyormuş gibi kayıt yaptım. dolayısıyla sermaye bayağı bi şişti. Bunu nasıl düzeltebilirim. Doğru kayıt nasıl?
Bilgi verirseniz çok sevinirim.

SAYGILARIMLA

Ynt: Bilanço Esasına Göre Defter Tutan Gelir Vergisi Mükellefleri

acaba 120 hesaptan hiç kasaya nakit girişi olmuyormu?

Hayır yazar kasa vasıtasıyla satış yapıyor.

Sn_Erdem Burda yalnızca kasa ve sermaye hesapları üzerinde yoğunlaşmak yeterli değildir, Firmanının Fiili durumunun kayıtlarla uyuşup uyuşmadığıdır. Sürekli Nakit ihtiyacı doğmasının sebebi Firmanın Mal alımları ve giderleri ile bağlantılıdır. Öncelikle işletmenin varlklarının analiz edilmesi gerekir burda sermayenin yüksek olması önemli değildir, Fiili envanter sayımı yapılarak kayıtlardaki stok durumu ile karşılaştırılır eğer fiili stoklar kayıtlarınızla uyuşuyorsa sermayenin yüksek olması sorun teşkil etmez eğerki arada çok büyük fark mevcutsa firmanın kayıt dışı satışları olduğu anlamına gelir ki kapsamlı bir vergi incelemesinde Denetim elemanları öncelikle işyeriniz bünyesinde fiili envanter tesbiti yapacaklardır.

turk_bey ' Alıntı:
Sn_Erdem Burda yalnızca kasa ve sermaye hesapları üzerinde yoğunlaşmak yeterli değildir, Firmanının Fiili durumunun kayıtlarla uyuşup uyuşmadığıdır. Sürekli Nakit ihtiyacı doğmasının sebebi Firmanın Mal alımları ve giderleri ile bağlantılıdır. Öncelikle işletmenin varlklarının analiz edilmesi gerekir burda sermayenin yüksek olması önemli değildir, Fiili envanter sayımı yapılarak kayıtlardaki stok durumu ile karşılaştırılır eğer fiili stoklar kayıtlarınızla uyuşuyorsa sermayenin yüksek olması sorun teşkil etmez eğerki arada çok büyük fark mevcutsa firmanın kayıt dışı satışları olduğu anlamına gelir ki kapsamlı bir vergi incelemesinde Denetim elemanları öncelikle işyeriniz bünyesinde fiili envanter tesbiti yapacaklardır.

kesinlikle aynı şekilde düşünüyorum.