Bilanço esasına tabi mük.otomobil alışı

BA formu düzenlerken farkettiğimiz bir durum oldu. Mükellef ocak ayında aldığı binek otomobil için ev adresini fatura adresi olarak yazdırdığı için muhasebe kayıtlarına işlenen faturayı kayıtlarından çıkardık. bundan sonra gider pusulası ile işletmeye kaydedeceğiz ve önceden de kdv yi maliyete attığımız için değişen bişey olmayacak.

işletmenin (şahıs) gider pusulası ile otomobil alış kaydını yaparken alacaklı hesap olarak sermaye hesabınımı kullanmamız gerekiyor, aklıma başka hesapta gelmiyor... Teşekkür ederim.

Ynt: Bilanço esasına tabi mük.otomobil alışı

Her şeyi doğru yapmışsınız. Yalnız vergi dairesine ort. şahsına ait aracı bundan böyle işletme de kullanacağını beyan edin. ortaklara borçlar hesabını da kullanabilirsiniz. :)

1-İlk olarak sıfr adres değişikliği yapıldığı için neden böyle bir yol izlediniz tam olarak anlayamadım. Faturayı otomobil bayiine iade edip iptal ettirdikten sonra yeni bir fatura düzenletebilirdiniz.

2-Şöyle bir kayıt yapabilirsiniz. 254(B)/331(A)

Sanırım araç şirket adına tescil edilmiş, alıcı ünvanı şirketin ünvanı, sadece adres yanlış yazılmış. Yok Mohicansın dediği gibi araç şirket ortağının adına tescil edildiyse konuyu tekrar değerlendirmek gerekecek.

Sayın koray bey,
Sayın mustafanın bahsettiği galiba, şirket değil, bilanço esasına tabi şahış mükellef. Bunuda sermaye hesabına alacak vermesinden anlıyorum.
Faturayıda kayıtlarından çıkardığına göre süresi geçtiğinden Faturayı iptal ettirememiş. Bu yüzden kayıtlardan çıkarmış. Bu nedenle Sayın Mustafa Beyin yaptıkları doğru.

Anladım o halde sanırım yapılanlar doğru, 500 SERMAYE hesabını kullanmak ta da bir sakınca yok görünüyor. Bu arada bildiği kadarıyla şahıs işletmeleri TTK'ya göre tacir de olsa sermaye arttrımı için bir prosedür yok,doğru mu hatırlıyorum acaba?

Evet doğru hatırlıyorsunuz.

Bu durumda gider pusulasına gerek yoktur. Bahsi geçen faturayla envantere dahil edilebilir. Zaten çapraz kontrolde ba-bs karşı karşıya gelecektir. Eğer ticari olsaydı kdv indirim konusu yapılmayacakmıydı?

Sayın aydinay,
VErgilendirmede işletmeyi ve işletme sahibini birbirinden ayırmak gerekir.
Burada fatura adresi işletme sahibinin ev adresi görünüyor. Dolayısıyla, işletme sahibinin ev adresi düzeltilmediği sürece işletme üzerine bu aracı alamazsınız. Diğer tarafdan işletme sahibi üzerine görünen aracı işyeri aktifine almak içinse gider pusulası kesileceği ve bu alışdan dolayı herhangi bir stopaj kesintisi yapılmayacağı tabidir.

mohicans ' Alıntı:
Sayın aydinay,
VErgilendirmede işletmeyi ve işletme sahibini birbirinden ayırmak gerekir.
Burada fatura adresi işletme sahibinin ev adresi görünüyor. Dolayısıyla, işletme sahibinin ev adresi düzeltilmediği sürece işletme üzerine bu aracı alamazsınız. Diğer tarafdan işletme sahibi üzerine görünen aracı işyeri aktifine almak içinse gider pusulası kesileceği ve bu alışdan dolayı herhangi bir stopaj kesintisi yapılmayacağı tabidir.
Alış faturası kişi gerçek kişi mükellef olduğundan dolayı t.c. kimlik numarasına göre düzenlenmiş ve birçok büyük otomotiv şirketinde olduğu gibi t.c.kimlik nosuna kayıtlı ikamet adresi otomatik gelmiştir. Fatura hem alıcı hemde satıcı tarafından ba-bs olarak beyan edilecektir. Fatura sonradan ellede düzeltilebilir. Ayrıca gider pusulası düzenlemek demek ticari bir araç olduğunda kdv yi indirim konusu yapmamak demek. Yanlış adres faturanın şekil şartına muhalefettir faturaya yok anlamı yüklemez.

Haklısınız ama söz konusu olayda binek otomobil mevcut,zaten herhalükarda kdv indirim konusu yapılamayacak.

konuyla ilgilenen arkadaşlara teşekkür ederim.

gider pusulası ile alış kaydını yapacağım. otomobil için tüketici kredisi kullanılmış bu durumda faizlerini de işlemeyip 300 nolu hesapta kullanılabilir mi. yoksa 300 ü hiç karıştırmayayım mı ?

_mustafa ' Alıntı:
konuyla ilgilenen arkadaşlara teşekkür ederim.

gider pusulası ile alış kaydını yapacağım. otomobil için tüketici kredisi kullanılmış bu durumda faizlerini de işlemeyip 300 nolu hesapta kullanılabilir mi. yoksa 300 ü hiç karıştırmayayım mı ?
Eğer gider pusulası kullanarak otomobili aktife kaydedersen parasını peşin ödemiş olursun. Peşin ödenen bir taşıtın faiz gideri olmayacı açıktır. Bu durumda işletmede kullanılacak bir araç için yüklenilen faiz maliyetini işletmenin ilk yıl amortisman ve sonraki yıllarda gider olarak ticari kazancından indirmesine engel olacaksınız.

Sayın aydinay,
Benim şahsi görüşüme göre, burada fatura adresini ev adresi yazmaları dolayısıyla, bu araç işletmeden ziyade şahıs adına alınmış intibakı oluşturmaktadır. Eğer sizin söylediğiniz gibi adresi düzeltirlerse benim açımdan bir sıkıntı olmayacaktır. Diğer tarafdan ev adresi olması işletme adına olmasına engel teşkil edecektir. (Vergi Denetmenleri bu hususu eleştiriyor)
Diğer tarafdan ben bu duruma benzer bir başka durum için Vergi Dairesine bu aracı envanterime kayıy ediyorum. Bundan sonra kendi işimde kullanacağım dediğimde bana gider pusulası düzenlemem gerektiğini aksi takdirde yoklamanın olumsuz tutlacağı bildirildi.
Yani buradaki görüşlerim teoriden ziyade pratike dayanmaktadır. Diğer tarafdan tabiki bu benim görüşümdür.

Kredi hesabına ödenen faizleride araç maliyetene ekleyerek işletmeye gider pusulası ile giriş yapınız.

Tüketici kredisi kullanıldığı için her türlü faizlerinden faydalanılmayacak diye biliyordum ama geri ödeme planında bireysel/ticari karşısında -ticari- yazması durumu değiştirir mi. Gider pusulası ile kayıt yapma kararı aldığımızda BA formunda işletme sahibi kendisini bildirecek değil mi? (biz gider pusulasına kdv dahil tutar yazacağımız için ilerde problem çıkmaz umarım) 254 e karşılık hesap olarak işletme kredi geri ödemelerini hesabından yapıyorsa 300 ü hesaptan yapmıyorsa 500 ü kullanmam uygun olur kanaatine vardım. (biraz taksit taksit gibi oldu kusura bakmayın)

Her iki halde de ödenen faizleri araç maliyetine ekleyerek gider pusulası ile alabilirsiniz.

yorumlar için teşekkür ederim. işletme sahibinin aynı zamanda işyeri haricinde nihai tükeci sıfatına sahip olduğu görüşüne vardık. Kolay gelsin herkese.

Selamlar
Konu her ne kadar kapanmış görünsede izninizle bende fikrimi beyan edeyim.
1- Alınan araç ticari sınıf ise faturada hangi adresin yazıldığı önemli değildir.bu aracın ticari maksatla işyeri için alındığı aşikardır.Dolayısıyla BA formuna dahil edilecektir.
2- Araç özel veya hususi ise, ticari faaliyetinize dahil etmek zorunda değilsiniz.Dolayısıyla BA ile ilişkilendirmeniz gerekmeyecektir.
3- hususi aracınızı daha sonra işletme aktifinizde kullanmak isterseniz,gider pusulası düzenlemenize de gerek yoktur.Gerçi bazı daireler bu belgeyi de aramaktadır.Ama olmaması da bazen göz ardı edilebilir.
4- Araç ticaride olsa hususi de olsa (firmaya kaydetmeniz halinde) ödenen ilk yıl faizleri maliyet sayılır.Şayet aracı gider pusulası ile alacaksınız bu ilk yıl ki faiz giderlerini gider pusulasındaki araç matrahına dahil etmemeniz gerekir.gider pusulası aracın fatura değeri veya kasko bedeli üzerinden düzenlenir.Faizleri maliyete dahil etmek isterseniz bunu,bilanço ise muhasebe kayıtlarında işletme iseniz gerekli amortisman tablolarında belirtirsiniz.
5- Bilanço iseniz (ki 254 tabiri kullandığınıza göre bilançosunuz) araç değerini 100,331,500 herhangi biri ile ödeyebilirsiniz.Ödenecek kredi faizlerini ise önce 300,303 veya 400 hesaplarında tahakkuk edip sonra bunları hesaptansa 102 nakitse 100 şeklindeki hesaplarla ödeyebilirsiniz.
"hesabından yapıyorsa 300 ü hesaptan yapmıyorsa 500" ... bu cümlede hatalı olduğunu söylemeliyim.
Sayın mustafa son cümlenizden neye karar verdiğinizi anlamak zor.nihai tükeci sıfatına sahip olduk görüşüyle neyi kastettiniz.Yani neye karar verdiniz tam olarak anlayamadım.
Saygılar