fonradar

Bilanço notları

Ynt: Bilanço notları

Selamlar
Bu notların kıyıda köşede olanları bile sayfalarca tutar.Siz en iyisi öğrenmek istediklerinizi sorun,ona göre yanıtlamaya çalışalım.
Saygılar.

patronum benden bilanconun acıklamasını yapmamı istiyor.onun ıcın aktıf pasıf kaynakların yorumlarını cok ıyı yapmam gerek.püf noktaları nelerdir mesela

merhaba benim ögrenmek istedigim bilgiler için dogru yerdemiyim acaba sorum halka açık bir şirket açıklamasının izahı şimdi şirketin gönderdigi yazıyı ekliyorum ................................................................Açıklanacak Özel Durum/Durumlar:Şirketimizin bugün yapılan Yönetim Kurulu toplantısında Sermaye Piyasası Kurulu'nun 2009/18 sayılı Haftalık Bülteni'nde yayımlanan "Halka Açık Anonim Ortaklıkların Fon Çıkışı Gerektirmeyen Sermaye Azaltımı İşlemlerinde Uyulacak İlke ve Esaslar" Duyurusu kapsamında - Çıkarılmış sermayemizin 140.000.000 TL' ndan 70.000.000 TL azaltılarak bu tutarın yedek akçelere alınmasına eşanlı olarak çıkarılmış sermayemizin tamamı nakit karşılığı olmak üzere 130.000.000 TL arttırılarak 200.000.000 TL 'na yükseltilmesine, - Arttırılacak 130.000.000 TL sermaye için ortaklarımıza rüçhan haklarının kullandırılmasına, - Çıkarılmış sermayenin 70.000.000 TL' na azaltılması ve 200.000.000 TL 'na artırılması hususlarında gerekli izinlerin alınması için yasal işlemlere başlanmasına , oy birliği ile karar verilmiştir. ......................... Bu şirket daha 1 yıl evvel sermaye azaltımı yaptı (elimizdeki hisselerin 4/3 nü aldı işlem gördügü fiyatı aynı oranda yükselti eşitledi hemen akabinde hisse fiyatını sürekli düşürerek bizim elimizdeki hisselerin 4/3 bu şekilde buhar oldu )soruma dönecek olursak şimdi gene sermaye azaltımı +bedelli%186 yapmak istiyor daha evvel bu uygulaman yararlanmıştı şimdi azaltımın önünü açmak için bu holdingin içinde bulunan bir şirketi sermayesi 82 milyon kaldırıyor kül haline getiriyor gerekçe mali taploları daha verimli hale getirmek asıl amaç sermaye azaltımına gerekçe yaratmak spk ya bir çok mail attık ama yasal çerçevede oldugu sürece izin çıkacak anlaşılan genel kurulda daha detaylı açıklama olacak diye bekledik net bişey yok bu yedek akçe konusunu yukarıdaki açıklamaya istinaden açarmısınız genel kuruldan çıkan sonuç.........1- Yönetim kurulu 2011-2015 yılları arasında Sermaya Piyasası Kanunu hükümlerine uygun olarak, gerekli gördüğü zamanlarda kayıtlı sermaye tavanına kadar pay ihraç ederek çıkarılmış sermayeyi arttırmaya yetkilidir.

2- Ayrica Yonetim Kurulu, itibari degerinin üzerinde pay çıkarılması ve pay sahiplerinin
yeni pay alma haklarının sınırlandırılmasıi konulannda kararlar alabilir.
Sermayeyi temsil eden paylar kaydilestirme esasları çerçevesinde kayden izlenir.