fonradar

Bilanço Usulune Göre Defter Tutan Şirketlerde Staj

arkadaslar
kanununun stajdan sayılan süreler kısmında diyor ki bilanço usulune tabi şirketler de birince derece imza yetkisine haiz olan kişilerin bu süreleri stajdan sayılır şu anda stajını bu şekilde yapan bir arkadaşım varsa beni bilgilendirirse seviniriim çünkjü bu konuda hem mesleğimizin açısından hem de bu kadar kolay bir staj yapabilme olanagının olması bakımından şüpheye düştüm örn: şu anda bir tane tuhafiye ticareti yapan bir işletme var ve bilanço usulune göre defter tutuyo ben bu şirkette birinci derece imza yetkisine sahibim ve şirket hiç bir yakınım deil burda çalıştıgım süre stajdan sayılmaktamıdır

Staja başlama sınavına girip kazanmanız gerekmekte.

ogün bey teşekkür ederim staja başlama sınavını kazanmam gerektiği konusunda bilgi sahibiyim sorum böyle bir staj yönteminin olup olmadığı ve şu anda böyle staj yapan bir arkadaşımız varsada onunla irtibata geçmek isterim

ben işletmeyi örnek olarak verdim yoksa öyle bir işletmede çalışömıyorum işletmenin şahıs mı şirket mi olması farkediyor mu

TÜRKİYE SERBEST MUHASEBECİ MALİ MÜŞAVİRLER VE YEMİNLİ MALİ MÜŞAVİRLER ODALARI BİRLİĞİ
SERBEST MUHASEBECİ MALİ MÜŞAVİRLİK VE SERBEST MUHASEBECİLİK STAJ YÖNETMELİĞİ
(23.08.1997 Tarih ve 23089 Sayılı R.G.)

İKİNCİ BÖLÜM
Staja İlişkin Esaslar
Madde 9:
b) Kamu kuruluşlarının veya bilanço esasında defter tutan kuruluşların muhasebe birimlerinde birinci derece imza yetkisini haiz, muhasebenin fiilen sevk ve idare edilmesinden veya mali denetiminden sorumlu bulunanların bu hizmetlerinde geçen süreleri staj süresinden sayılır.
Kamu kuruluşlarının muhasebe birimlerinde birinci derece imza yetkisini haiz, muhasebenin sevk ve idare edilmesinden veya mali denetiminden sorumlu bulunanlar bu hizmet sürelerini kurumlarından alacakları hizmet cetveli, imza sirküleri ve yazı ile belgelendirirler.
Bilanço esasında defter tutan özel kuruluşların muhasebe birimlerinde birinci derece imza yetkisini haiz, muhasebenin fiilen sevk ve idare edilmesinden veya mali denetiminden sorumlu bulunanlar ise çalıştıkları müessesede bu şartlarla sorumlu olarak yeterli süreyi kapsayacak şekilde çalıştıklarını, Ticaret Sicili Gazetesi, imza sirküleri, SSK, işe giriş bildirgesi ve 4 aylık dönem bordrosu ile mali denetimden sorumlu olunduğuna ilişkin belge ile belgelendirirler Birlik'çe gerekli görülen hallerde başkaca belgelerde istenebilir