fonradar

Bilet Satış Acentesi Ba-Bs Formu

• Konbuyu başlatan cevahir
  • Başlangıç tarihi
C

cevahir

Ziyaretçi
Merhabalar...
Bir mükellefim, seyahat acentesinden 4. ayda farklı zamanlarda 6.000,00 TL.lık (Kdv Hariç) bilet alıyor. Seyahat acentesiyle görüştük ve "biz sadece komisyon üzerinden değerlendirdiğimiz için Bs formu vermiyoruz" diyorlar.. Böyle bir şey mümkün müdür? Yani 6000,00 TL. fatura tutarı ama komisyon tutarımız 5000,00 TL.nin altında kalıyor denilerek Bs formu vermemek doğru mudur? Ve biz mükellefimiz için Ba formu verecek miyiz?
Eğer elinde örnek olan arkadaşlar ayrıca destek verirse sevinirim.

İyi çalışmalar...

Ynt: Bilet Satış Acentesi Ba-Bs Formu

bu konu ile ilgili usul müdürlüğünden ikinci müktezamız var henüz cevabı gelmedi.
fakat biz acente olarak alış ve satışlarımızı b formunda bildiriyoruz.
3 tane farlı satıcımız var ana büyük firmalar 2 tanesi bildiriyor 1 tanesi bildirmeiyor vergi dairesinde almış olduğu şifaen bilgiye dayanak olduğun söylüyor
yakında mükteza cevabı gelir öğreneceğiz hangis doğrudur.

iyi çalışmalar

Cevabınız için çok teşekkür ederim.. Ben de -B formları fatura bazında değerlendirildiği için- Ba ve Bs formunda beyan edilmesi gerektiğini düşünüyorum. Konu ile ilgili uygulama yapan ya da elinde mukteza vs. belge olan arkadaşlar varsa, paylaşmaları halinde memnun olurum...

Benim yorumuma göre de bildirilmesi gerekir.
Hadi diyelim satan acenta komisyon bazında ahereket etti göstermedi. Peki bileti satın alanın komisyonla hiç bir illiyet bağı yok. Tamamen bir hizmet alım faturasıdır.İç hat bileti ise de mutlaka KDV vardır. Bu nedenlerle Ba formunda belirtilmelidir.

Sayın cevahir

Otobüs yazıhanelerinin (Acentelerinin) kazançlarının tespiti ve belge düzeni hakkında hazırladığım bir makaleyi "makaleler" bölümüne kaydettim. Buradan gerekli bilgiyi alabilirsiniz.