fonradar

Bilgimizi kolay söylüyoruz

Arkadaşlar bu forum sitesini uzunca bir zamandır takip ediyorumbu sitenin meslek mensuplarına ve bu işle uğraşan diyer insanlara katkısı tartışılmaz fakat bir çok hukuk forum sitesinden her istediğini sorduğunda hemen söylemiyorlar,git bi avukatla konuş diyorlar,hatta siteye üye olurken hukuki işleri avukatla görüşüşem diye tahukkuk bile alıyorlar,bizelerse iyi niyetimizden kim ne sorarsa cevap veriyoruz hukukçular genel olarak bir bilgiye para almadan vermiyorlar,bizler çokmu zenginiz onlardan,onlardan daha azmı emek verdik bu işi öğrenirken. Şu siteye biri üye olsun mali müşavire ne gerek ne sorsan 30 dk içinde uzman kişilerden cevap geliyor,bu iyi mi kötümü bilmiyorum ama para kazanma açısından kötü diye düşünüyorum. Benden söylemesi kendi işimizi baltalamayalım.

Saygılarımla...

Ynt: Bilgimizi kolay söylüyoruz

Merhaba,

Bahsettiğiniz hukuk sitelerini bende takip ediyorum. Fakat herkesin derdine çare buluyorlar. Çok uzun ve zahmetli davalar için Avukata başvurun diyerek yönlendiriyorlar, onun dışında buradan daha fazla bir paylaşım yapıldığını düşünüyorum. Bu siteleri reklam saymazsanız buradan söylemek istiyorum. Çünkü benimde hukuksal bir sorunum olmuştu saolsunlar hemen yardımcı oldular.

Son olarak "Bilgi Paylaştıkça Çoğalır"... Bu Forumlar bilgiyi paylaşmak için kuruluyor. Hepimiz bu forumlardan faydalanıyoruz ve bilgi alıyoruz.

Sevgiler

eğer ki bilgiyi paylaşırken tutarlı dürüst ve içtenseniz merak etmeyin bir zaman sonra bilgiyi paylaşmayı öğrendiğiniz gibi asıl en büyük sırra yani bilgiyi kullanmayı öğrenmeye başlıyorsunuz ve sonrasında tabi bir çok iş size gelmiye başlıyor bilgiyi stoklamakla bir yere varamazsınız ama insanlar birbirlerinin yardımına koştukça bilgi bir anlam ifade ediyor..

hamdilevent ' Alıntı:
eğer ki bilgiyi paylaşırken tutarlı dürüst ve içtenseniz merak etmeyin bir zaman sonra bilgiyi paylaşmayı öğrendiğiniz gibi asıl en büyük sırra yani bilgiyi kullanmayı öğrenmeye başlıyorsunuz ve sonrasında tabi bir çok iş size gelmiye başlıyor bilgiyi stoklamakla bir yere varamazsınız ama insanlar birbirlerinin yardımına koştukça bilgi bir anlam ifade ediyor..

+1

Ben daha çok bizzat bürolarda verilen danışmanlık işlerinin bedava olmasından şikayetçiyim. Daha belki ben stajyer olarak yolun başında bile değilim üstadların yanında, fakat büroya gerçekten bedavadan işini hallettirmeye gelen çok oluyor. Acaba birtek bizdemi var yoksa sizlerde de oluyormu? Ben bedava yaptığımız işi, para karşılığı hizmet verdiğimiz müşterilerimizden çaldığımız zaman ve onlara yaptığımız haksızlık diye düşünüyorum. Belki de ben yanlış düşünüyorum...

stajyeradayi ' Alıntı:
Ben daha çok bizzat bürolarda verilen danışmanlık işlerinin bedava olmasından şikayetçiyim. Daha belki ben stajyer olarak yolun başında bile değilim üstadların yanında, fakat büroya gerçekten bedavadan işini hallettirmeye gelen çok oluyor. Acaba birtek bizdemi var yoksa sizlerde de oluyormu? Ben bedava yaptığımız işi, para karşılığı hizmet verdiğimiz müşterilerimizden çaldığımız zaman ve onlara yaptığımız haksızlık diye düşünüyorum. Belki de ben yanlış düşünüyorum...

Benimde bahsettiğim konu bu,tamam bilgi paylaştıkça artar ama zaman malesef kıymetli,meslek mensubu bilgisi ile yeterli para kazanamazsa yeni bir bilgi öğrenemek için çaba harcamaz. Kimse bu işi hobi olarak yapmıyor..

1.economist arkadaşım, tamamen katılıyorum ...

al bendende o kadar...eğer gerçekten meslek mensubu adayı veya meslek mensubuysan başım üstüne.ama binbir çeşit tip var forumda.kalkmış en başından beri muhasebe sisteminin nasıl oacağını soruyor.babacığım ozaman bunun gibilere burdan yazarsak ne anlamı kaldı bizlerin uykusuz gecelerinin, çektikleri sıkıntıların.herifçioğlu herhalde bizi kek gibi görüp'hee nasıl olsa bişey yazarım içlerinden de bir iki sivri çıkar bana yazar.al sana mali danışmanlık.ben onlardan daha akıllıyım'der gibi konu açıyor ve ne yazıkki arkadaşlarımızda saf duygularla yol gösteriyorlar.biraz daha süzgeçten geçirelim.bilgimiz bizlerin sermayesidir.har vurup harman savurmayalım.

çilekeş ' Alıntı:
al bendende o kadar...eğer gerçekten meslek mensubu adayı veya meslek mensubuysan başım üstüne.ama binbir çeşit tip var forumda.kalkmış en başından beri muhasebe sisteminin nasıl oacağını soruyor.babacığım ozaman bunun gibilere burdan yazarsak ne anlamı kaldı bizlerin uykusuz gecelerinin, çektikleri sıkıntıların.herifçioğlu herhalde bizi kek gibi görüp'hee nasıl olsa bişey yazarım içlerinden de bir iki sivri çıkar bana yazar.al sana mali danışmanlık.ben onlardan daha akıllıyım'der gibi konu açıyor ve ne yazıkki arkadaşlarımızda saf duygularla yol gösteriyorlar.biraz daha süzgeçten geçirelim.bilgimiz bizlerin sermayesidir.har vurup harman savurmayalım.

Bugün biri herhangi bir avukatın bürosuna girip danışmanlık hizmeti alsa, elini kolunu sallaya sallaya çıkabilirmi? Söz konusu bile olmaz çıkışta avukatın sekreteri yakalar efendim danışmanlık ücreti şu kadar deyip cevabı verir. Ama bizde öylemi? Vatandaş gelir danışır danışır danışır. Bizlerde anlatırız anlatırız anlatırız. Sonra haydi güle güle deyip kimisi teşekkür bile etmeden çıkar gider. İkiside benim gözümde hukuki danışmanlıktır. Bizim büroda böyle durumlar var ama sizlerin bürolarda durum nasıldır bilmiyorum? Meslek ve aday meslek menbuplarının yardımlaşmasını tenzih ediyorum...

"Bugün biri herhangi bir avukatın bürosuna girip danışmanlık hizmeti alsa, elini kolunu sallaya sallaya çıkabilirmi? Söz konusu bile olmaz çıkışta avukatın sekreteri yakalar efendim danışmanlık ücreti şu kadar deyip cevabı verir. Ama bizde öylemi? Vatandaş gelir danışır danışır danışır. Bizlerde anlatırız anlatırız anlatırız. Sonra haydi güle güle deyip kimisi teşekkür bile etmeden çıkar gider. İkiside benim gözümde hukuki danışmanlıktır. Bizim büroda böyle durumlar var ama sizlerin bürolarda durum nasıldır bilmiyorum? Meslek ve aday meslek menbuplarının yardımlaşmasını tenzih ediyorum"

Bu konuda yanılıyorsunuz. Piyasada o kadar çok avukat var ki. Birçok avukat arkadaşım var yakından gözlüyorum. Müvekkil mutlaka önce uzun uzun danışıyor. Ondan çıkıyor ötekine gidiyor danışıyor. Sonra geliyor bir daha belgeleri getiriyor. Bütün bunların sonunda eğer gerçekten ikna olduysa vekalet veriyor.
Daha para aşamasına gelmedik. :) Vekalet verildikten sonra masrafları bile ödemeden iş bekliyorlar. Neden sonra çok sıkışırlarsa biraz ödeme yapıp sonuçları beklemeye başlıyorlar. Malesef bizden pek farklı değiller.
İstisnalar her zaman var tabi :D

arkadaşlar artık çok köklü bir dönüşüm yaşanmakta tüm meslek dallarında işin alınması sözleşmenin kurulması ve sözleşmenin gereğinin taraflarca yerine getirilmesi ve taraflara yüklenen bu borçların ediminde olası ihtilafların nasıl çözümleneceği hususunda çok büyük sıkıntılar yaşamaktayız çünkü oradan buradan kopyala yapıştır mevzuatlarla bugünlere gelmişiz ve üstüne bir çok içtihatlar oluşturmuşuz ve toplum kendi hukukunu yaratma gayretinde bu açmazlar içinde soyut olan şeyi yani bilgiyi satmak o kadar da kolay olmayacaktır ama şu da bir gerçektir ki bu alışveriş öyle ya da böyle olacaktır eğer ki pazarda yerinizi aldıysanız azimliyseniz ve de çok uzun yıllar sürecek sabra sahipseniz bu meslekten ekmek yersiniz ama kısa vadede neredeyse imkansız ::)
15 sene önce mesleğe başlarken bir abimiz bu işin nimetlerini emekliliğine yakın alırsın ama biraz uyanıksan az bir şey öğrenip hemen satış pazarlamaya geçer köşe olursun demişti ve gerçekten üniversite zamanından bir çok arkadaş satışta uzmanlaştı ve şimdiden çoğu evini arabasını yazlığını aldı ve biz sabrediyor deli gibi çalışıp araştırmalar yapıyoruz ve kaplumbağa hızı ile ilerliyoruz... :'(

Bilginin değeri paylaşıldıkça azalır... Bence internet Bilgi satan insanları resmen baltalıyor...

Siz verilen cevapların hepsini doğru kabul ediyorsanız, edebiliyorsanız, ona göre uygulama yapıyorsanız problem var, bir çok başlık gösterebilirim, hatalı bilgi ile konu pasif hale gelmiş. Google sonuçları da benzerdir, şüphe ile yaklaşmak lazım.

Kendi aramızda bilgi paylaşımına amenna herzaman varım ancak burada bile gördük bizim millet beleşçi kardeşim ve meslek mensupları bunu hala anlamamakta ısrar ediyor öyle bedava un dağıttımmı millet birbirini eziyor ya açlıktan falan değil beleş olduğundan.
Bu sitede bile araştırın bakın zamanında bir mükellef gelipde ben işyeri açtım defterimi kendim tutucam ne beyannamesi vermem gerekiyor diye soru sordu, artık gerisini siz düşünün. Bilgi paylaştıkça kendi aramızda artar ancak o bilgiye mükellef ne kadar çabuk ulaşırsada bilgi o kadar çöp olur gider.

Öncelikle belirteyim meslektaşlar arası paylaşımı tenzih etmek suretiyle;

Bilgi paylaşıldıkça çoğalsın.. Fakat bilgi çoğalıp değer kazandıkça bizlerin kazancı düşüyor.:)

Yani tamam paylaşalım çoğalsın değer kazansın mutluluk olsun, hepimiz sevgi çiçeği olalım, fakat parasal durum git gide azalıyor:)

kabul ediyorum teknoloji çağı, bilgiye erişim cidden kolay, fakat ben forumlar olarak biraz fazlaca mı dışarıya bilgi veriyoruzu artık sorgulamaya başladım.

Her olayda avukatlarla karşılaştırma yapmaktanda içim sıkıldı artık. Avukatları bilemem, bilmekte istemiyorum, umrumda da değiller açıkçası.

fakat arkadaş köşe yazarı yazısına para alır, bazıları hepimizin bildiği gibi gizli reklam peşindedir fakat buranın uzun süredir üyesiyim bazı arkadaşlar ne konular anlatmış dehşete kapılıyorum. Yani o kadar detaylı ve güzel ve uzun izah etmişlerki şaşmamak mümkün değil. Bu gerçekten ilginç bir nokta.

Örneğin bizim sitenin iş hukuku alanında tazminat konusunda, vatandaşa ne kadar yardım ettiğini hepimiz çok iyi biliyoruz. E hadi sorsalar ya Sosyal güvenlik danışmanlarına bakalım işin sonu ne oluyor. Emeklilik konusundaki cevaplarımızı hepimiz biliyoruz. E bunu soracak kim var, köşe yazarı var köşesinde yayımlarsa, yayımlamazsa para talep ediyorlar.

Neyse biraz konuyu karıştırdım, son olarak bu durum beni rahatsız etmeye başlasada bunun engellenemeyeceğini düşünüyorum. Mutlaka birileri çıkar bir forum açar. Bir bedava internet danışmanlığı hizmeti verir. Bari biz yapalım:)

En azından adamların bir farkları var,hukuk birlikleri sağlam bizimkiler gibi özel smmm ve ymm sınavları yapmıyorlar

Bence foruma üye olmak isteyenlerde "Foruma başlama sınavı" 'na girsin :)

Arkadaşlar lafı yine avukatlara getircem, bir hukuk forum sitesine üye olacaktım üyelik işlemlerini yarıda bıraktım küfür ederek kapadım sebebi şu;adam sözleşme okudum onayladım oraya kadar sorun yok,ondan sonra sorusoruyor cevaplamazsan yada istediği cevabı vermezsen kabul etmiyor soruda ağırlıklı olarak hep şu bu forumda avukatlık danışmanlığı alamazsın,danışmanlık için avukata başvuracakmısın?eğer beleş hukuk hizmeti almaya kalkarsan siteden postalarız vsvsvs sözüm meclisten dışarı bizim forum bilgi cenneti. Bu forumun sahiplerine akıl vermek gibi olmasın ama bence meslek mensubu burada demo bilgi vermeli site yönetimide bunu sağlamalı full versiyon bilgi almak istiyorsa ilgi meslek mensubunun bilgilerine ulaşarak ücret karşılığında veya bedavaya (artık meslek mensubunun insiyatifine kalmış) bilgi vermeli.