Bilgisayar Programı

Merhabalar,

Mükellefimiz Yıllık Abonelikli Fatura Kesme Programı aldı. Bu programın muhasebe kaydı ;

180 263,97.-TL
280 528,03.-TL
191 142,56.-TL
320... 934,56.-TL

Şeklinde mi olmalıdır üstadlar ?

Bilgisayar yazılımlarının yıllık 33,33 amortisman oranı olduğundan 2021 yılına 263,97.-TL,
Gelecek yıllara ait giderler için de 528,03.-TL olarak işlendi.

Merhaba,

Satin almis oldugunuz urun/hizmet kullanim bedeli / lisans oldugu icin (urun size ait degil) 260 hesap altina kaydedebilirsiniz.

ksimkesyan

Tanınmış Üye
Merhabalar,

Mükellefimiz Yıllık Abonelikli Fatura Kesme Programı aldı. Bu programın muhasebe kaydı ;

180 263,97.-TL
280 528,03.-TL
191 142,56.-TL
320... 934,56.-TL

Şeklinde mi olmalıdır üstadlar ?

Bilgisayar yazılımlarının yıllık 33,33 amortisman oranı olduğundan 2021 yılına 263,97.-TL,
Gelecek yıllara ait giderler için de 528,03.-TL olarak işlendi.

Tutar öncelikle ATİK bedeli altında olduğundan amortisman ve gibi ihtimaller devre dışı. İkincisi ATİK olabilmesi işin 2 şart birden gerçekleşmeli, Tutar aşmalı ve beklenen ömür 1 yılı aşmalı. Burada her ikisi de yok.

Yukardaki madde küçük bir eksikle doğru bir de "700" hesap olmalı cari dönem için.
Burda Abonelik faturasının bir kerede yıllık olarak kesildiğini varsayıyoruz.

Tutar öncelikle ATİK bedeli altında olduğundan amortisman ve gibi ihtimaller devre dışı. İkincisi ATİK olabilmesi işin 2 şart birden gerçekleşmeli, Tutar aşmalı ve beklenen ömür 1 yılı aşmalı. Burada her ikisi de yok.

Yukardaki madde küçük bir eksikle doğru bir de "700" hesap olmalı cari dönem için.
Burda Abonelik faturasının bir kerede yıllık olarak kesildiğini varsayıyoruz.
ATIK isletmelere kolaylik olsun diye cikarilmistir ve gerekli sartlari saglayan tutarlari direk gidere atma opsiyonu saglar ama bu tutarin altinda kalanla duran varlik olarak kayit edilemez demez diye biliyorum.

Yazilimlardan beklenen faydali omur bir yildan fazladir ancak kullanim bedelleri (lisans) genelde yillik duzenlendigi icin 260 hesaba alinip 100% amortismana tabi tutulurlar. (Lisans suresi faydali omurden daha kisa ise)

Ben yazarken tutara bakmamisim, gidere atabilirsiniz (180/770) kullanarak.

ksimkesyan

Tanınmış Üye
ATIK isletmelere kolaylik olsun diye cikarilmistir ve gerekli sartlari saglayan tutarlari direk gidere atma opsiyonu saglar ama bu tutarin altinda kalanla duran varlik olarak kayit edilemez demez diye biliyorum.
Kolaylık olsun diye değil Perakende satış Fişi kesilebilen bir ürünün amortismana tabi tutulmasının mantıklı olamamsındandır.

Yazilimlardan beklenen faydali omur bir yildan fazladir ancak kullanim bedelleri (lisans) genelde yillik duzenlendigi icin 260 hesaba alinip 100% amortismana tabi tutulurlar. (Lisans suresi faydali omurden daha kisa ise)
Bu tür bir uygulama Peşin Ödenen Giderler mantığına ve TDHP kurallarındaki "Özün Önceliği" ilkesine aykırı olur. Ayrıca da yanlış bilgi. Üstelik Lisans konusundaki bakış açınız yanlış. Konu lisans süresi değil. Amortismana tabi tutulması için yukarda da yazdığım gibi her iki şartın da satınalma anında gerçekleşmesi gerekir. Gerçekleşiyorsa zorunlu, gerçekleşmiyorsa ihtiyaridir. Ancak 260 hesaba alırsanız amortisman süresindeki 3 yıl şartına uymak zorundasınız.

Ben yazarken tutara bakmamisim, gidere atabilirsiniz (180/770) kullanarak.

Bakmalıydınız.

Kolaylık olsun diye değil Perakende satış Fişi kesilebilen bir ürünün amortismana tabi tutulmasının mantıklı olamamsındandır.

Bu tür bir uygulama Peşin Ödenen Giderler mantığına ve TDHP kurallarındaki "Özün Önceliği" ilkesine aykırı olur. Ayrıca da yanlış bilgi. Üstelik Lisans konusundaki bakış açınız yanlış. Konu lisans süresi değil. Amortismana tabi tutulması için yukarda da yazdığım gibi her iki şartın da satınalma anında gerçekleşmesi gerekir. Gerçekleşiyorsa zorunlu, gerçekleşmiyorsa ihtiyaridir. Ancak 260 hesaba alırsanız amortisman süresindeki 3 yıl şartına uymak zorundasınız.

Bakmalıydınız.
- ATIK icin belirlenen metinde limit altinda kalanlar icin “atilabilir” ve benzeri dilde, opsiyon belirten bir dil kullanilir. Limit alti olanlar gidere atilmalidir gibi kesinlik belirterek kaleme alinmis bir metine geldigimi hatirlamiyorum. Buradaki amac pratikliktir (Mantikli olmak zaten amac degildir, neden mantikli oldugu amactir)

260 Hesabin amortisman sarti bilgisayar programlari icin 3 yil degildir, 3 yil ile lisans suresinin kisa olani secilir. Belediye veya universiteler genelde hesap planlarini yayinlarlar. Yazilimlari bir sene olmasi durumunda yine 260 hesaba kayit edilip 100% amortisman calistirirlar. (1 sene ve altinda kalanlara ait farkli uygulama var, ama yazilimi 1 sene alinca 180, 2 sene alinca duran varlik kaydettiginiz zaman tutarsizlik olusuyor. Bunlar ozu geregi kapasite yatirimlari. Satici firmalar faturalarini yillik keser ve genelde yeniler. Duran varlik altinda gosterilmesi bence daha uygun ama 180/7xx hesap olarak kayit edenlere de birsey diyemem)

ksimkesyan

Tanınmış Üye
- ATIK icin belirlenen metinde limit altinda kalanlar icin “atilabilir” ve benzeri dilde, opsiyon belirten bir dil kullanilir. Limit alti olanlar gidere atilmalidir gibi kesinlik belirterek kaleme alinmis bir metine geldigimi hatirlamiyorum. Buradaki amac pratikliktir (Mantikli olmak zaten amac degildir, neden mantikli oldugu amactir)

260 Hesabin amortisman sarti bilgisayar programlari icin 3 yil degildir, 3 yil ile lisans suresinin kisa olani secilir. Belediye veya universiteler genelde hesap planlarini yayinlarlar. Yazilimlari bir sene olmasi durumunda yine 260 hesaba kayit edilip 100% amortisman calistirirlar. (1 sene ve altinda kalanlara ait farkli uygulama var, ama yazilimi 1 sene alinca 180, 2 sene alinca duran varlik kaydettiginiz zaman tutarsizlik olusuyor. Bunlar ozu geregi kapasite yatirimlari. Satici firmalar faturalarini yillik keser ve genelde yeniler. Duran varlik altinda gosterilmesi bence daha uygun ama 180/7xx hesap olarak kayit edenlere de birsey diyemem)

@hala stajyer,

Bu konu ile ilgili son cevabım, bu tarz yazmaktan hoşlanmıyorum ama tam anlamıyla bilinmeyen bir konu için gereksiz yonlere sapmayı hiç uygun bulmuyorum.

Bir ürünün demirbaş olarak yadı için 2 şart aynı anda yerine gelmeli;
1- Beklenen ömrü 1 yıldan fazla olmalı
2- Tutarı o yıl için saptanan asgari bedelin üzerinde olmalı.

Aldığınız ürün bu şartları gerçekleştiriyorsa Demirbaş kaydı ve Amortisman zorunludur.

Bu şartlardan birini taşımıyorsa, siz isteyerek de Demirbaş kaydedip Amortismana tabi tutabilirsiniz.

( Kamu Kurumları TDHP özel hükümlerine tabidir o yüzden doğru örnek değil )

Birde yazdıklarımı dikkatle okumuş olsaydınız Yasa Mantığından bahsettiğim bir konu için yazmaya çalıştığınız cevabın konuyla hiç ilgisi olmadığını görürdünüz.

260 Hesaptaki "Haklar" konusu diğer hesaplar gibi sahip olmayı gerektirir. Konuda bahsedilen olay ise tam anlamıyla bir kiralamadır. Bu ayırımı iyi görebilmek lazım. Kiralamayı sizin gibi 260'a alıp yıl sonunda % 100 amortisman ayırmak ise "Peşin Ödenen Giderler" esasına ( özün önceliği ilkesi gereği ) Dönemsellik ilkesine de aykırıdır.

Bir kez daha baştan okuyun.

Ben de son kez yazacagim, sonucta farkli dogrularimiz var.

Maddi/Maddi olmayan duran varlik olarak kaydetmek icin beklenen faydali omrunun 1 yildan uzun olmasi gerekir. Ancak saptanan asgari limitin ustunde olmasi bir duran varlik sarti degildir. Firmalara taninan vergisel bir opsiyondur.

Haklar hesabina kaydetmek icin sahip olmayi gereklidir kismi sahip olmaktan neyi kastettiginize gore degisir. Kullanim hakkina sahip oldugunuz urunleri bu hesaba kayit edersiniz. Bu bir bilgisayar programi olabilir, bir muhasebe programi olabilir (SAP) veya finansal olarak kiraladiginiz bir varlik olabilir. Bunlarin hicbirine siz sahip degilsinizdir ama belirli veya belirsiz bir sure icin kullanim hakki size verilmistir, dolayisi ile de haklar hesabina almaniz gerekir. (Bunlarin hepsi satis teknigine gore kiralama kapsamina girer, size urunu kiralarlar)

Kiralama suresi 1 yilin altinda olan lisanslarin hangi hesaba kayit edilmesi gerektigi gri bir alan. Faydali omurleri 1 yildan fazla olmadigi icin 180/7xx yapilabilecegi gibi, benim de destekledigim bir goruse gore, beklenen faydali omurleri 1 yildan uzun oldugu icin, yillik olarak yenilenecekleri veya ayni islevi goren baska bir markaya ait bir yazilim ile degistirilecekleri icin, uretkenlige olan katki ile aralarindaki iliski duran varlik sinifina daha yakin oldugu icin, kiralama suresi 1 yildan fazla olsa idi ayni varligin duran varlik olarak kayit edilecegi icin, analiz ve rasyolarin tutarliligi acisindan duran varlik altina kayit edilip 100% amortismana tabi tutulurlar.

ksimkesyan

Tanınmış Üye
@hala stajyer ;
"Maddi/Maddi olmayan duran varlik olarak kaydetmek icin beklenen faydali omrunun 1 yildan uzun olmasi gerekir. Ancak saptanan asgari limitin ustunde olmasi bir duran varlik sarti degildir. Firmalara taninan vergisel bir opsiyondur."

Bu yazınız doğrudan temel hata. Özellikle dikkat çekmiştim, ısrarla yazmıştım. Bu 2 şartın gerçekleşmesi gerekir kavramını anlamadığınız sürece devamında yazdığınız herşey hatadır.

İkimizin farklı doğruları yok. Bence bu hatalı noktanızı iyice inceleyin. SAP ve Windows gibi programlar "Hakka Sahip Olma" dır. Yukardaki soru ise kiralama. Bu ayırımı görebilmek ise farklı birşey.

@ksimkesyan ;

Dedigim gibi, dogrularimiz farkli.

Tekrar etmis gibi olacak ama; duran varlik alt limiti bir opsiyondur/istisnadir, sart degildir. Ilgili maddedeki yazim dili de bu yondedir. (gidere atilabilir der, asla gidere atilmalidir, veya duran varlik olarak kayit edilemez demez).

Programlar, eger sizin icin ozel olarak uretilmiyor/yazilmiyor ise (ki bu durumda bile sozlesmenin detayli incelenmesi gerekir) lisanslama yontemi ile firmalara kiralanir/satilir. Bunlar teknik olarak kiralamaya cok benzer zaten cogu kez lisans kiralama olarak cevrilir dilimize.

Hatta daha detaya girecek olursak (lisans vs kiralama); kiralamanin teknik anlaminda size gecici sure icin mulkiyet hakki verir, lisans ise sadece kullanim hakki verir, mulkiyet hakki vermez. Abonelikli aldiginiz urunun mulkiyet hakki size gecmiyor ise, ki gecmez, bu kullanim hakkidir (lisanstir). Ben omrumde daha kiralanan bir bilgisayar programi / bilgisayar yazilimi duymadim. Bu urunun degerinin 10M TL olmasi ile 1000 TL olmasi niteligini degistirmez.

Yine yukarida belirttigim gibi, ayni fikirde olmamiz gerekmiyor. Ben kendi okudugum kaynaklardan, calistigim kurumlardan boyle ogrendim ve boyle uygulattirdim.

Burayi okuyan kisiler iki yorumu da okur, beyin cimnastigi yapar, istedigini secer.

ksimkesyan

Tanınmış Üye
@hala stajyer,

Tekrarda yanlış ısrar olmuş maalesef;

" Bir ürünün demirbaş olarak yadı için 2 şart aynı anda yerine gelmeli;
1- Beklenen ömrü 1 yıldan fazla olmalı

2- Tutarı o yıl için saptanan asgari bedelin üzerinde olmalı."

demiştim. Bu asgari ve yeter şart için, VUK 313. maddesini aşağıya alıyorum. Madde metnini yukarya yazdığım temel ilke ışığında yeniden okumanızı öneririm. Bahsettiğiniz gibi üstelik hiçbir gri alan da yok. Yazdıklarınızdan Lisans kavramını da ciddi şekilde açıklamak gerektiğini düşünüyorum ancak bu başlığın konusu olmadığı için pas geçiyorum.

Amortisman Mevzuu
Madde 313

(Değişik birinci fıkra : 21/1/1983 - 2791/6 md.) İşletmede bir yıldan fazla kullanılan ve yıpranmaya, aşınmaya veya kıymetten düşmeye maruz bulunan gayrimenkullerle 269 uncu madde gereğince gayrimenkul gibi değerlenen iktisadi kıymetlerin, alet, edevat, mefruşat, demirbaş ve sinema filmlerinin birinci kısımdaki esaslara göre tespit edilen değerinin, bu Kanun hükümlerine göre yok edilmesi amortisman mevzuunu teşkil eder.

(Ek: 22/7/1998 - 4369/8 md.) İlgili mevzuat gereğince sözleşme süresinden sonra bedelsiz olarak Devlete veya Devletçe tensip olunan bir teşekküle veya belediyeye intikali öngörülen amortismana tabi iktisadi kıymetlerden (sözleşme süresinde yenilenmesi gerekenler hariç), sermayenin veya özel maliyet bedellerinin itfası hükümlerine göre amortismana tabi tutulanlar, genel hükümler uyarınca ayrıca amortismana tabi tutulamazlar.

(Ek: 30/12/1980 - 2365/54 md.) (4369 sayılı Kanunun 19 uncu maddesiyle değişik 414'üncü madde hükmüyle belirlenen tutar, Yürürlük: 29.7.1998) Değeri 50.000.000.- lirayı (522 Sıra No.lu V.U.K Genel Tebliği ile 1.1.2021'dan itibaren 1.500 -TL) aşmayan peştemallıklar ile işletmede kullanılan ve değeri 50.000.000.- lirayı (522 Sıra No.lu V.U.K Genel Tebliği ile 1.1.2021'dan itibaren 1.500 -TL) aşmayan alet, edevat, mefruşat ve demirbaşlar amortismana tabi tutulmayarak doğrudan doğruya gider yazılabilir. İktisadi ve teknik bakımdan bütünlük arz edenlerde bu had topluca dikkate alınır.​